Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrałoby wybory parlamentarne, gdyby odbywały się one w niedzielę – wynika to z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

PiS znów wygrałoby wybory

Na PiS głosować zamierza dziś 36 proc. badanych. To wzrost poparcia dla partii rządzącej o 2 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim sondażem.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem tylko 25 proc.. To wzrost o 1,5 pkt. proc.

Z kolei trzecie miejsce zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni. Ta partia poprawiła swój wynik z 12 do 14 proc.

Kolejne miejsce należy do Lewicy, której poparcie wzrosło z 7 proc. we wrześniu do 9 proc. w październiku.

Poparcie dla Konfederacji spadło z 6 proc. do 5 proc., a dla PSL-Koalicji Polskiej z 5 proc. do 4,6 proc.

Według IBRiS wzrosło zainteresowanie udziałem w wyborach. We wrześniu oddanie głosu deklarowało 51 proc. badanych, a październiku – 54 proc. Spada odsetek wyborców niezdecydowanych. We wrześniu było ich 12,5 proc., a w październiku – 7 proc.

Sondaż przeprowadzono w dniach 22-23 października na grupie 1 tys. 100 respondentów.

Co to wszystko oznacza?

Wyniki te pokazują, że KO nie rośnie już tak dynamicznie, jak działo się to w wyniku tzw. efektu Tuska, czyli po powrocie byłego premiera do polskiej polityki. Do tego dziś emocje po prounijnych protestach, za jakimi stał lider PO, już opadły.

PiS z kolei zyskuje chyba dzięki sporowi z UE. Możliwe, że pomaga mu też kryzys na granicy z Białorusią.

Rośnie też Polska 2050, która zaczęła najpewniej zabierać głosy PO.

Kluczem do sukcesu opozycji byłoby chyba jej zjednoczenie. Jak jednak pokazały wspomniane już manifestacje, do tego jest daleko. Dwa tygodnie temu nie udało się zebrać na jednej scenie liderów PO, Polski 2050, Lewicy i PSL. Nie mówiąc o Konfederacji. Możliwe, że ten wyraźny podział źle działa na wyborców, którzy są już zmęczeni PiS-em, ale jednocześnie nie potrafią w pełni zaufać oponentom Jarosława Kaczyńskiego.

Nowe wybory odbędą się dopiero w 2023 r., chyba że czeka nas przedterminowa elekcja. Odpowiedź na to pytanie znają tylko liderzy PiS.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments