PiS nadal liderem, złe wieści dla opozycji

650
Jacek Kurzępa pis sondaż

Nowy sondaż wyborczy IBRiS, który został wykonany dla Onetu, pokazuje, jak ostatnie wydarzenia wpływają na popularność partii politycznych. Okazuje się, że PiS nadal pozostaje liderem.

PiS liderem

Kryzys graniczny związany z uchodźcami z Iraku i Afganistanu pomaga PiS-owi odzyskiwać poparcie. Na partię Kaczyńskiego zagłosowałoby dziś 36,6 proc. obywateli, czyli o 3 p. proc. więcej, niż przy poprzednim takim badaniu.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z 23,1 proc. poparciem. Oznacza to jednak spadek o 3,1 p. proc.

Podium zamyka Polska 2050. Ugrupowanie Szymona Hołowni może pochwalić się wynikiem 11,5 proc. To i tak mało, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że jeszcze niedawno partia ta była drugą siłą polityczną.

Kolejna jest Lewica. Na nią głos chce oddać 8 proc.

Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja. Na egzotyczny sojusz liberałów i narodowców chce zagłosować 8 proc. obywateli. To o 2,6 p. proc. więcej, niż podczas poprzedniego sondażu.

Na PSL-Koalicję Polską zagłosowałoby tylko 4,4 proc. głosów. To za mało, by mieć swoich posłów w Sejmie.

Zdania wciąż nie ma 8,4 proc. respondentów.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla Onetu na próbie 1100 osób w dniach 03-04.09.2021 metodą CATI (wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo).

Wpływ ostatnich wydarzeń na popularność partii

Powrót Donalda Tuska na fotel szefa PO obudził w członkach tej partii nadzieję na zwycięstwo z PiS. Niestety nowy-stary lider chyba szybko stracił dawny zapał. Całej KO brakuje też programu, który porwały wyborców – czegoś na kształt odpowiedzi na Polski Ład PiS-u.

Sytuacji nie poprawiają internetowe czy medialne utarczki pomiędzy znanymi osobami, które należą do szeroko pojętego obozu opozycji. Widać to na przykładzie poniższych tweetów:

Z pewnością kontrowersje wzbudziły ostatnie zachowania posłów opozycji na granicy. I tak np. Franciszek Sterczewski próbował przekroczyć granicę polsko-białoruską, by dostać się do koczujących na terenie Białorusi uchodźców. Jego zachowanie przez wielu zostało uznane za infantylne i wręcz niebezpieczne dla bezpieczeństwa kraju.

Wielu spekuluje, że jeśli PiS utrzyma trend wzrostowy dot. swojego poparcia, może wiosną ogłosić nowe wybory do parlamentu.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments