PiS ma pomysł, jak wygrać wybory

Jacek Kurzępa pis sondaż

PiS – mimo niezbyt dobrych dla siebie sondaży – nie poddaje się. Ma plan, jak wygrać wybory do Sejmu.

PiS chce większej liczby komisji wyborczych

Partia chce zwiększenia liczby obwodowych komisji wyborczych nawet o 20 tys., czyli o 75 proc. Do takich informacji dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”.

–  Frekwencja w Warszawie to nawet ok. 80 proc., a w gminach wiejskich to średnio 35- 40 proc. To porażające dane. W dużej mierze to problem odległości do najbliższego lokalu wyborczego – wyjaśnił sprawę gazecie rozmówca z rządu.

Co ma to jednak dać? Władze PiS uważają, że wyższa frekwencja na wsi da partii wygraną. Tę tezę potwierdzają wybory europejskie i parlamentarne z 2019 roku. Płynie z nich wniosek, że mniejsza miejscowość, tym większy odsetek głosów, jakie oddano na PiS. Pomińmy to, że od 2019 r. w polskiej polityce zmieniło się wiele i to prawo może już nie obowiązywać.

To nie koniec. Do tego mają dość wynagrodzenia dla mężów zaufania (50 proc. diety członka komisji) oraz możliwości nagrywania prac komisji i konieczności liczenia głosów przy pełnym składzie.

– Trzeba będzie dosypać pieniędzy. Ale na demokracji się nie oszczędza – dodał tajemniczy rozmówca gazety z PiS.

Czy to pomoże PiS wygrać wybory?

Czy to jednak pomoże Nowogrodzkiej wygrać wybory? Jak na razie sondaże pokazują, że ugrupowanie wygrałoby elekcję do Sejmu, ale ze słabym wynikiem. Musiałoby szukać koalicjanta.

PiS ma jednak niskie zdolności koalicyjne. Może liczyć na współpracę z PSL i Konfederacją, ale te partie nie wprowadzą do Sejmu zbyt dużej liczby posłów. Może nie wystarczyć, by budować koalicję, która utrzyma władzę.

Alternatywą jest Lewica, o której coraz częściej mówi się jako o potencjalnym sojuszniku PiS w kolejnej kadencji. Politycy PiS niemal otwarcie zapraszają do współpracy ludzi z SLD. Zapewne partia Razem ze swoimi socjalnymi pomysłami także dobrze odnalazłaby się w obozie Kaczyńskiego.

Wiadomo, że sojuszu z PiS nie zawiążą jedynie Koalicja Obywatelska (KO – sojusz PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych) i Polska 2050 Szymona Hołowni.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments