PiS łapie dzięki 800+ oddech i mocno wyprzedza KO

Udostępnij

PiS nadal wygrywa. Przynajmniej w nowym sondażu Pollstera dla “Super Expressu”. Przewaga Zjednoczonej Prawicy nad Koalicją Obywatelską zwiększyła się niemal dwukrotnie od poprzedniego badania. Możliwe, że to jednak efekt 800+.

Sondaż po ogłoszeniu 800+

W pierwszym sondażu, jaki Instytutu Badań Pollster wykonał po ogłoszeniu przez Jarosława Kaczyńskiego projektu 800+ Zjednoczona Prawica (PiS i sojusznicy) uzyskała aż 34,09 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła ponownie Koalicja Obywatelska, ale z wynikiem 28,79 proc. Podium domyka Trzecia Droga, czyli dość egzotyczny sojusz PSL i Polski 2050. Koalicję wyborczą ludowców i Szymona Hołowni popiera 12,42 proc. respondentów.

Czwarte miejsce zajmuje Konfederacja z wynikiem 10,75 proc. Z kolei Lewicę popiera 10,01 proc. badanych. Koalicja Porozumienia i Agrounii nie wchodzi do Sejmu. Zdobyła wynik jedynie 1,58 proc. głosów. To za mało nawet, by załapać się na subwencję budżetową. Konieczne to tego jest poparcie rzędu 3 procent.

Dziennik, jaki zlecił badanie, wskazuje na to, że wspomagane 800+ PiS wyraźnie ucieka  największej opozycyjnej sile, czyli Koalicji Obywatelskiej. Politolog Ewa Pietrzyk Zieniewicz jest zdania, że poparcie dla PiS może być nawet jeszcze większe. – To jednak był weekend. Polacy przy grillu niekoniecznie oglądali konwencję, newsy śledzą dopiero w poniedziałek – stwierdziła, pytana SE o komentarz.

Sondaż przeprowadzono 15 maja na próbie 1083 dorosłych Polaków.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również