Ile wydajemy na pamiątki na wczasach i co najczęściej kupujemy?

Udostępnij

Nie da się ukryć, że na wakacjach, podczas urlopu, większość z nas lżejszą ręką wydaje pieniądze. Gdy spacerujemy po turystycznych kurortach mijamy kramy i stragany uginające się pod ciężarem zabawek, pamiątek i bibelotów. Często z ciekawości przystajemy, patrzymy, rozglądamy się… i nasz portfel zaczyna nagle robić się chudszy. Ile zatem wydajemy na pamiątki na wczasach oraz co tak naprawdę kupujemy? Przekonamy się poniżej:

Jakie pamiątki najczęściej przywozimy z wakacji?

Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od regionu, w którym wypoczywamy. Wiadomo, że co innego przywieziemy znad morza, co innego z gór, a jeszcze co innego z miast, w których znajdują się popularne zabytki. Każde z tego rodzaju miejsc ma swój unikalny charakter, a co za tym idzie – pamiątki z niego również. Niektóre produkty uchodzą jednak za uniwersalne i turyści chętnie je nabywają w każdym z tych miejsc. O jakich pamiątkach mowa?

Magnesy na lodówkę Kolekcja magnesów na lodówkę z wakacji

Magnesy na lodówkę – choć wydają się być nieco trywialnym gadżetem – cały czas cieszą się niesłabnącą popularnością wśród turystów. Są stosunkowo niedrogie, różnorodne i przy każdym spojrzeniu na lodówkę przypominają nam o miłych chwilach spędzonych na wakacjach. Ze względu na powyższe zalety turyści wciąż je kochają. Ponadto, w wielu przypadkach mogą się one również świetnie sprawdzić jako drobny upominek z podróży dla naszej rodziny i znajomych.

Pocztówki

Choć może to zaskakiwać, turyści cały czas bardzo chętnie na wakacjach kupują pocztówki. Co prawda dziś już ich nie wysyłamy, raczej po prostu kolekcjonujemy. Wiele osób przechowuje śliczne pocztówki z każdej swojej wakacyjnej podróży i przeglądając swoją kolekcję, wraca wspomnieniami do tych miłych chwil. Co prawda, nie jest to pamiątka przydatna w życiu codziennym, lecz jest tania, nie zajmuje dużo miejsca i może świetnie spełniać swoją funkcję.

Produkty spożywcze Oscypki

Wyjeżdżając w góry, większość z nas wraca do domu z oscypkiem, bądź innym wyrobem serowym. Dobrze się składa, że sporo punktów pakuje je hermetycznie, przez co mamy gwarancję, że dojadą do naszego domu stosunkowo świeże. Oscypki to jednak nie wszystko. Spora część turystów kupuje również regionalne alkohole, czy inne przysmaki, które są związane z miejscem naszego wypoczynku. W Polsce są to choćby pierniki z Torunia, cebularze z Lublina, rogale św. Marcina z Poznania, andruty z Kalisza, czy podpiwek na Kujawach.

Biżuteria

Bursztyn nad morzem Bursztynowa biżuteria

Turyści także chętnie decydują się nabywać naprawdę piękne pamiątki, które bez problemu będą pełnić funkcję użytkową na co dzień. Szczególnie kobiety powinny tu znaleźć coś dla siebie. Nad morzem oczywiście królują wyroby wykonane z bursztynu. Bransoletki, naszyjniki, kolczyki, pierścionki… Bursztyn w połączeniu z metalem szlachetnym wygląda po prostu obłędnie, więc z całą pewnością każdego dnia będzie przyciągał wzrok (choćby w pracy) oraz przywoływał cudowne wspomnienia z wakacji.

Drewniane i skórzane wyroby w górach

W górach natomiast dominuje nieco tańsza (na ogół) biżuteria drewniana. Na nadgarstku fantastycznie prezentują się tego typu bransoletki, a kobiety uwielbiają nosić do białych strojów czerwone korale. Mężczyźni natomiast chętnie decydują się na bransolety ze skóry lub rzemieni.

Kubki i naczynia

Wielu z nas ma w swojej kolekcji kubek, związany z miejscem naszego wypoczynku. Z powodzeniem taka pamiątka, może nam służyć przez cały czas. Herbata, czy kawa wypita z takiego kubka, z pewnością będzie smakować lepiej i budzić przyjemne wspomnienia. Podobnie jest z pozostałymi naczyniami – warto przede wszystkim wybrać takie, do których mamy przekonanie, że będą nam służyć na każdy dzień.

Odzież

Etniczne, niespotykane w naszym rejonie stroje bardzo często trafiają w gust miłośników i miłośniczek stylu boho. Szale, chusty, koszule, suknie czy tuniki z lokalnej tkaniny świetnej jakości nigdy nie wychodzą z mody. Podobnie jak produkty z haftami i wzorami, charakterystycznymi dla danego miejsca. Warto więc stawiać tutaj na lokalne, niepowtarzalne wyroby, choć oczywiście nie należą one do najtańszych. Nie zmienia to faktu, że i tak potrafią one bardzo skutecznie skusić turystów poszukujących naprawdę wartościowej pamiątki.

Ile zatem wydajemy na pamiątki?

Okazuje się, że na wczasach przeciętna polska rodzina wydaje na pamiątki od 100 do 300 złotych. Na wakacjach w kraju wydatki te oscylują bliżej dolnej granicy, a w okolicach Morza Śródziemnego – górnej. Wiele oczywiście zależy od tego, co kupujemy – jeśli koncentrujemy się na drobiazgach, takich jak pocztówki, kubki, magnesy czy niedrogie produkty spożywcze – nie poniesiemy zbyt dużych kosztów na ten cel. Jeżeli jednak zależy nam na czymś niepowtarzalnym i praktycznym, jak choćby: piękna biżuteria, odzież świetnej jakości czy regionalne alkohole – wydatki z reguły wyraźnie rosną, lecz najczęściej po powrocie do domu stwierdzamy, że było warto i nie żałujemy tych decyzji.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również