Uważaj na oszustwa związane z pandemią – korona-oszustwa

561

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że koronawirus stanowi zagrożenie głównie dla zdrowia. Niestety, okazuje się, że pandemia COVID-19 naraża nas na zwiększony poziom niebezpieczeństwa także w innych sferach. Otóż, przestępcy dwoją się i troją aby wykorzystać lęk i panikę związaną z tym czasem. W efekcie, zaczęli oni stosować nowe metody oszustw i technik manipulacyjnych, aby tylko wyłudzić pieniądze i dane osobowe. O jakich korona-oszustwach tutaj mowa? Te najpopularniejsze zostaną przedstawione poniżej:

Dopłata za dezynfekcję przesyłki

Przestępcy wykorzystują znany schemat, na który teraz narażona jest znacznie szersza grupa ludzi. Ofiara otrzymuje wiadomość SMS lub e-mail, że czeka na nią paczka, która przed odbiorem wymaga dezynfekcji. Za odkażanie pobierana jest niewielka opłata, zazwyczaj rzędu od 1 do 5 złotych, pobierana za pośrednictwem podanego linka. Kliknięcie przekieruje na fałszywą stronę z płatnościami lub zainstaluje oprogramowanie przechwytujące dane logowania do bankowości internetowej.

Czasem to oszustwo przybiera jeszcze bardziej wyrafinowaną formę. Otrzymany SMS lub e-mail informuje, że paczka już dotarła, ale ze względu na koronawirusa zostanie ona poddana bezpłatnej dezynfekcji, co może jednak wydłużyć termin odbioru paczki do 30 dni. Wraz z przeprosinami za niedogodność, wiadomość zawiera także informację o możliwości skorzystania za drobną kwotę z płatnej dezynfekcji, co umożliwi natychmiastowy odbiór paczki.

Jak się chronić?

Aby nie paść ofiarą tego schematu:

 • Nigdy nie dokonuj płatności z nieznanych linków
 • W przypadku niepewności zadzwoń na infolinię firmy kurierskiej i dopytaj o ewentualne dopłaty związane z Twoją przesyłką.

Oferta ubezpieczeniowa przeciw COVID-19 Haker wyłudzający dane karty kredytowej w związku z pandemią

Do światowych organizacji rządowych nieprzerwanie napływają coraz to nowe informacje o oszustwach i fałszywych kampaniach, przeprowadzanych zarówno drogą SMS-ową, jak i telefoniczną. Obecnie oszuści najczęściej dzwonią do seniorów, oferując im fałszywe, specjalne ubezpieczenia zdrowotne. Jeśli zdecydowalibyśmy się na taki zakup, to będziemy zobowiązani do zapłacenia niebotycznej kwoty za fikcyjne ubezpieczenie.

Jak się chronić?

Aby nie paść ofiarą podobnego oszustwa:

 • Korzystaj tylko z potwierdzonych produktów ubezpieczeniowych, oferowanych przez wiarygodne firmy
 • W przypadku wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą ubezpieczeniowym, który będzie mógł rzetelnie ocenić prawdziwość danej oferty
 • Nie podawaj swoich danych osobowych oraz danych bankowych niepotwierdzonym odbiorcom, pamiętaj, że agencje rządowe nie działają w taki sposób
 • Nie reaguj na naciski w postaci wywieranej presji czasu, oszuści bardzo często wykorzystują hasła typu “oferta ważna jeszcze tylko przez godzinę”
 • Nie klikaj w podejrzane linki, które otrzymasz od nieznanego ci nadawcy.

Obowiązkowa dezynfekcja mieszkania

Wykorzystując lęk przed koronawirusem, oszuści ogłaszają mieszkańcom konieczność czasowego opuszczenia mieszkania w celu jego dezynfekcji. Do mieszkania wchodzą w kombinezonach, rękawicach i okularach ochronnych “ekipy odkażające”, które w rzeczywistości kradną z lokali cenne przedmioty. Oszustwo może dotyczyć zarówno pojedynczych mieszkań, jak i całego budynku. W innej wersji, oszuści podają się za pracowników Sanepidu i nakazują opuszczenie lokalu w celu dezynfekcji.

Jak się chronić?

Aby nie paść ofiarą podobnego schematu:

 • Nie wpuszczaj żadnych osób deklarujących konieczność dezynfekcji mieszkania
 • Poinformuj o sytuacji policję i administratora budynku
 • Uprzedź sąsiadów o próbie oszustwa
 • W razie potrzeby skontaktuj się z Sanepidem lub policją w celu weryfikacji.

Członek rodziny w potrzebie

Coraz częściej do seniorów niespodziewanie dzwonią osoby podające się za policjantów bądź pracowników służby zdrowia z informacją, że członkowie ich najbliższej rodziny w ciężkim stanie znajdują się w szpitalu. W trakcie trwającej rozmowy opisują, że ich córka, bądź syn są zarażeni koronawirusem i pilnie potrzebują pieniędzy na specjalistyczne leczenie, którego nie pokrywa ubezpieczenie. Oszuści informują, że koszt leczenia może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Zdarza się, że telefon jest przekazywany osobie, która ma być rzekomą córką, synem lub wnuczkiem zarażonym koronawirusem. Osoba ta kaszle i ciężko oddycha, płacze, prosząc o pomoc i wsparcie finansowe. Zwykle w rozmowie oszuści zwracają uwagę by pod żadnym pozorem z nikim się nie kontaktować, ponieważ w tym czasie mogą oni dzwonić z informacją o stanie zdrowia bliskich.

Seniorzy pewni, że ich bliscy krewni potrzebują natychmiastowej pomocy decydują się ostatecznie przekazać pieniądze lub w przypadku ich braku drogocenną biżuterię wcześniej umówionym osobom, którzy mają się zgłosić po ich odbiór. W rezultacie okazuje się, że padli ofiarą oszustów i stracili oszczędności życia.

Jak się chronić?

Aby nie paść ofiarą podobnego schematu:

 • Sceptycznie podchodź do wszelkich próśb o przekazanie informacji czy środków, zwłaszcza wobec niepotwierdzonych odbiorców
 • Jeśli nie masz pewności co do tożsamości rozmówcy, poproś o wsparcie swoich bliskich lub zaufanych osób. Jeśli możesz, sprawdź numer, z którego jest wykonywane połączenie. Poproś również o podanie bardziej szczegółowych danych, które pozwolą na dalszą weryfikację
 • Zgłoś sytuację swojej rodzinie i na policję oraz w razie wątpliwości zasięgnij informacji w potwierdzonym źródle jak oficjalna infolinia lub najbliższa placówka policji
 • W razie pojawienia się w trakcie rozmowy postaci funkcjonariusza służb, potwierdź jego tożsamość i instytucję, którą reprezentuje
 • Nie reaguj na naciski mające na celu szybkie przekazania środków finansowych i wyłudzenie danych osobowych, nie podejmuj decyzji pod wpływem impulsu
 • Nigdy nie przekazuj swoich pieniędzy ani innych kosztowności obcym osobom.

Tarcza antykryzysowa – korekta zeznania

Oszuści wysyłają SMS-a lub e-mail, w których twierdzą, że w ostatnim rozliczeniu podatkowym musimy dokonać dopłaty, a brak uzupełnienia zaległości uniemożliwi skorzystanie z Tarczy Antykryzysowej. Wiadomości zawierają link z prośbą o dokonanie płatności na niewielką kwotę. Kliknięcie przekieruje na fałszywą stronę z płatnościami lub zainstaluje oprogramowanie przechwytujące dane logowania do bankowości internetowej.

Czasem tego typu oszustwa dotyczyły także drobnej zaległości w ZUS czy przeterminowanego zadłużenia podatkowego w Urzędzie Skarbowym. Tego typu rzekome przypadki także miały dotyczyć uniemożliwienia skorzystania z Tarczy Antykryzysowej czy obniżenia przysługującego wynagrodzenia o kilkadziesiąt procent. Cel był zawsze ten sam – wejście na fałszywą stronę z płatności lub instalacja szkodliwego oprogramowania przechwytującego dane bankowości elektronicznej.

Jak się chronić?

Aby nie paść ofiarą podobnego schematu:

 • Nigdy nie otwieraj linków zawartych w tego typu wiadomościach
 • Sprawdź treść otrzymanej wiadomości w wyszukiwarce internetowej – być może znajdziesz ostrzeżenie przed podobnym oszustwem
 • W przypadku wątpliwości zawsze możesz skontaktować się z Urzędem Skarbowym.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments