Oszczędzanie — najczęściej popełniane błędy, przez które nie udaje się

Udostępnij

Część osób z łatwością odkłada większe lub mniejsze kwoty. Inni mają ogromny problem z zaoszczędzeniem pieniędzy. Mimo wszystko warto nauczyć się oszczędzania, ponieważ dzięki temu możemy pozwolić sobie na zakup na przykład samochodu. Jak nauczyć się oszczędzać? Co może nas zmotywować i jak przestać popełniać błędy, które wciąż nie pozwalają nam odłożyć pieniędzy?

Dlaczego warto oszczędzać?

Oszczędzanie to proces odkładania części swoich dochodów na później, zazwyczaj w celu spełnienia swoich marzeń na przykład o zakupie droższych przedmiotów lub wyjeździe na egzotyczne wakacje. Oszczędzanie może polegać na odkładaniu pieniędzy na koncie oszczędnościowym, lokacie, inwestowaniu w akcje lub nieruchomości, a także na redukowaniu wydatków i rozsądnym planowaniu budżetu. Oszczędzanie jest ważne także dlatego, że pozwala na zabezpieczenie finansowe na przyszłość, a także na realizację dalszych celów i marzeń.

Dzięki odkładaniu pieniędzy możemy sobie pozwolić na zakup samochodu, a czasem nawet mieszkania. Ponadto często dzięki odłożonym pieniądzom możemy postawić na dalszy rozwój, wybrać się na wymarzone studia, szkolenie lub kurs. Oszczędności są zabezpieczeniem finansowym na wypadek utraty pracy, a także mogą być niezwykle istotne na emeryturze. Zaoszczędzone środki możemy przeznaczyć na inwestycje lub po prostu spełnić swoje marzenia na przykład o wakacjach za granicą.

oszczędzanieOszczędzanie pozwala także na lepsze zarządzanie swoim budżetem oraz na redukowanie wydatków niepotrzebnych. Odkładanie pieniędzy jest ważne ze względu na niepewną przyszłości i nieprzewidywalność rynku finansowego. Posiadanie oszczędności pozwala na lepsze radzenie sobie z trudnościami finansowymi, a także zapewnia nam bezpieczeństwo finansowe. Jednak niektórym dużo ciężej niż innym jest odłożyć pieniądze. Jakie najczęściej popełniamy błędy, jeżeli chodzi o oszczędzanie? Zwykle największym problemem jest brak budżetu.

Jak popełniamy błędy, które nie pozwalają nam oszczędzić pieniędzy?

Wiele osób bez trudu jest w stanie odłożyć środki na mniejsze lub większe wydatki. Jednak sporo osób popełnia błędy, które skutecznie utrudniają oszczędzanie. Między innymi część z nas w ogóle nie zastanawia się nad swoim budżetem i go nie planuje. Jednak jeśli nie wiemy, ile pieniędzy wydajemy, trudniej jest nam zaplanować, ile środków możemy odłożyć. Kolejnym problemem mogą okazać się impulsywne zakupy. Pochopne podejmowanie decyzji zakupowych prowadzi do niekontrolowanego wydawania pieniędzy, a w konsekwencji utrudnia zaoszczędzenie środków. Przyczynia się do tego między innymi nieustanne podążanie za modą i najnowszymi trendami, które prowadzi do wydawania pieniędzy bez zastanowienia. Niestety wiele osób decyduje się na zakup ubrań lub butów z najnowszych kolekcji, których w rzeczywistości praktycznie nie nosi.

oszczędzanieWrogiem oszczędności są codzienne wydatki, które czasem pochłaniają całość zarabianych przez nas środków. Zbyt wysokie koszty utrzymania, czyli rachunki za media, raty kredytów lub pożyczek mogą sprawić, że nie jesteśmy w stanie odłożyć nawet niedużych kwot. W takiej sytuacji warto pomyśleć, czy możemy jakoś zmniejszyć koszty utrzymania na przykład poprzez lepsze planowanie budżetu domowego.

Kolejnym problemem może okazać się brak motywacji i jasnego celu. Jeżeli ustalimy, ile chcemy odłożyć i w jakim czasie planujemy tę kwotę zgromadzić, dużo łatwiej będzie nam osiągnąć sukces. Poza tym warto pomyśleć, na co przeznaczymy zaoszczędzone pieniądze i ile szczęścia przyniesie nam zrealizowanie naszego celu. Co jeszcze może sprawić, że oszczędzanie stanie się prostsze? Na początek możemy odkładać mniejsze kwoty.

Jak zacząć oszczędzać?

Określenie celu to podstawa, która skutecznie zmotywuje nas do odkładania pieniędzy. Jednak istnieją jeszcze inne sposoby na sprawne zaoszczędzenie mniejszych i większych kwot, które stopniowo będą nas przybliżać do naszych zakupowych marzeń. Między innymi możemy:

  • Zaplanować budżet — ustalić, jakie mamy wydatki i przychody. Sprawdzić, gdzie jesteśmy w stanie zmniejszyć wydatki i ile możemy dzięki temu odłożyć pieniędzy. Warto określić mniej więcej, jaką kwotę będziemy odkładać co miesiąc.
  • Odkładać małe kwoty — warto zacząć od odkładania mniejszych kwot, które nie są aż takim wyzwaniem. Dzięki temu nasza motywacja wzrośnie, a zaoszczędzone środki powoli będą rosły.
  • Oszczędzać automatycznie — ustawienie automatycznego przelewu z konta głównego, na konto oszczędnościowe. Takie rozwiązanie pozwala na odkładanie środków bez większego wysiłku, a nawet bez myślenia o tym.
  • Zmienić perspektywę — zamiast myśleć o oszczędzaniu jako o pozbawieniu się przyjemności, warto pomyśleć o nim jako o inwestowaniu w przyszłość. Dzięki oszczędnościom jesteśmy w stanie zrealizować swoje marzenia, które wymagają większego nakładu środków.
  • Znaleźć wsparcie — dzielenie się swoimi celami oszczędnościowymi z rodziną lub przyjaciółmi może pomóc w utrzymaniu motywacji i dyscypliny. Poza tym warto poinformować partnera lub partnerkę o swoim celu, jeżeli prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe.

oszczędzanieJednym oszczędzanie przychodzi z łatwością, kiedy dla innych to spore wyzwanie. Warto jednak stopniowo wprowadzić nawyk odkładania pieniędzy. Zaoszczędzone środki mogą stać się bardzo ważną w trudnych sytuacjach poduszką finansową, a także pozwalają na zrealizowanie najróżniejszych marzeń. Rozpoczęcie oszczędzania może wydawać się trudne, ale stosując odpowiednią praktykę, zdając sobie sprawę z popełnianych błędów i wprowadzając pewne zmiany, jesteśmy w stanie z łatwością nauczyć się odkładania środków.

Każdy może nauczyć się oszczędzać

Oszczędzanie to proces odkładania części dochodów, zazwyczaj w celu spełnienia marzeń, takich jak zakup droższych przedmiotów czy wyjazd na egzotyczne wakacje. Może polegać na odkładaniu pieniędzy na koncie oszczędnościowym, lokacie, inwestowaniu w akcje lub nieruchomości, a także na redukowaniu wydatków i rozsądnym planowaniu budżetu. Oszczędzanie jest ważne, ponieważ pozwala na zabezpieczenie finansowe na przyszłość, realizację dalszych celów i marzeń oraz lepsze zarządzanie swoim budżetem. Posiadanie oszczędności pozwala także na lepsze radzenie sobie z trudnościami finansowymi i zapewnia bezpieczeństwo finansowe. Jednak niektórym trudno jest odłożyć pieniądze.

Bardzo ważną kwestią, która motywuje do oszczędzania, jest wyznaczenie celu i zaplanowanie wydatków. Na początek warto odkładać mniejsze kwoty. Możemy oszczędzać automatycznie poprzez ustawienie stałych przelewów, które będą co miesiąc przesyłać konkretne kwoty na konto oszczędnościowe. Oszczędzanie nie musi być trudne. Na odkładanie pieniędzy warto popatrzeć jak na możliwość realizacji swoich marzeń w przyszłości.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również