Oszczędzanie kontra inwestowanie: jakie są różnice? Co wybrać?

385

To pytanie zapewne zadają sobie osoby, którym zależy na gromadzeniu coraz to większych sum pieniędzy. Czy oszczędzać dalej, skupiając się wyłącznie na uzbieraniu większego kapitału, czy może zainwestować zgromadzone środki i zarobić więcej? Z pewnością nie jest to decyzja łatwa, a swoje plusy i minusy ma zarówno oszczędzanie, jak i inwestowanie. Inwestowanie z pewnością nie będzie rozwiązaniem dla każdego, natomiast o oszczędzaniu powinniśmy pomyśleć wszyscy. Zanim jednak podpowiemy Wam którą opcję wybrać, pokrótce opiszemy obie z nich.

Oszczędzanie

Polega na odkładaniu naszych pieniędzy tak, żeby sukcesywnie zwiększać kapitał. Z pomocą w oszczędzaniu pieniędzy przychodzą konta oszczędnościowe, lokaty terminowe oraz obligacje skarbu państwa. Jeśli zaczynamy swoją przygodę z gromadzeniem środków i nie mamy jeszcze pokaźnej sumy, warto na początku pomyśleć właśnie o koncie oszczędnościowym (zobacz najlepsze aktualnie konta oszczędnościowe). W momencie, gdy uzbieramy już większą kwotę, można zastanowić się nad zdeponowaniem pieniędzy na jakiś czas na lokacie.

Jeśli chodzi o obligacje państwowe, to najbardziej opłacalne (najwyżej oprocentowane) są wieloletnie (np. wykupione na okres dziesięciu, a nawet dwudziestu lat). Obligacje skarbu państwa to najbezpieczniejszy sposób na oszczędzanie, ponieważ gwarantem wypłaty środków jest państwo (a zdecydowanie mniejsze jest prawdopodobieństwo bankructwa państwa, niż banku, prawda?).

Jakie plusy płyną z oszczędzania? Przede wszystkim nie jest obarczone ryzykiem, a więc nie stracimy zgromadzonego kapitału. Czy są minusy? Owszem. Konta oszczędnościowe i lokaty nie mają zbyt wysokiego oprocentowania, więc nie służą typowo do pomnażania kapitału. Sprawiają jedynie, że z czasem nasze pieniądze nie będą traciły na wartości przez inflację.

Inwestowanie

Zabieg ten ma na celu przede wszystkim pomnażanie kapitału. Przy inwestowaniu pieniędzy możemy zarobić zdecydowanie więcej (niż w przypadku np. lokaty), ale niestety występuje tutaj też ryzyko utraty środków. Ryzyko może być bardzo niskie, ale można też stracić wszystkie zainwestowane pieniądze. Do tego najczęściej jest proporcjonalne do możliwych zysków, czyli im wyższe, tym większe pieniądze możemy zarobić.

Do dyspozycji mamy szereg produktów, które mają nam ułatwić inwestowanie środków, przy czym jednymi z najbardziej popularnych są akcje, opcje czy kontrakty.

Jakie mamy plusy? W porównaniu do oszczędzania poprzez inwestowanie możemy znacznie bardziej powiększyć nasz kapitał, ale musimy mieć na uwadze też wspomniane wcześniej ryzyko, które przy oszczędzaniu praktycznie nie występuje. Co więcej, żeby inwestować (i nie uprawiać przy tym hazardu) koniecznie trzeba mieć wiedzę i odpowiednio się do tego przygotować. Im więcej wiemy, tym lepiej dla nas.

Oszczędzać czy inwestować?

Na to pytanie tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twojej sytuacji – czy masz już zgromadzony kapitał, czy dopiero zaczynasz go zbierać. Jeśli jesteś osoba początkującą w tematyce oszczędzania, proponujemy najpierw zgromadzić środki w celu zabezpieczenia na wypadek np. utraty pracy. Jest to tak zwana „poduszka finansowa”, zalecane minimum to kwota 3-miesięcznych dochodów. Jeśli jednak chcemy być przygotowani też na dodatkowe, nieplanowane wydatki dobrze jest zadbać o zgromadzenie przynajmniej 6-krotności pensji.

Oczywiście im większe mamy oszczędności, tym lepiej będzie ewentualnie inwestować. Powinniśmy wyjść z założenia, że inwestujemy nadwyżki w budżecie, a nie cały zebrany kapitał. Wówczas nawet w przypadku utraty pieniędzy, nasz domowy budżet na tym nie ucierpi. Jeśli więc dysponujesz taką nadwyżką i nie boisz się ponieść straty, inwestowanie może być rozwiązaniem dla Ciebie, bo możesz na tym sporo zyskać.

Podsumowanie

Oszczędzanie pozwala nam zgromadzić kapitał. Nie jest obarczone praktycznie żadnym ryzykiem, więc nie musimy się obawiać utraty zebranej sumy, ale też zbyt wiele nie zarobimy. Inwestowanie natomiast służy typowo do pomnażania kapitału. Jest obarczone ryzykiem. W zależności od rodzaju inwestycji ryzyko może być niewielkie albo bardzo duże, a im większe, tym więcej możemy zyskać.

Zanim pomyślisz o zainwestowaniu swoich pieniędzy, proponujemy oszczędzić kapitał i stworzyć sobie „poduszkę finansową”. Inwestowanie proponujemy zacząć w momencie, gdy nie będziesz musiał martwić się o przyszłość czy utratę pracy. Dobrze zastanów się nad sposobem, w jaki chcesz inwestować swoje pieniądze. Przemyśl, na jakie ryzyko Cię stać, a przede wszystkim zacznij od zdobycia wiedzy. Większa wiedza zmniejsza ryzyko utraty kapitału, a tym samym zwiększa Twoje szanse na pomnożenie go.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments