Orędzie Putina w Rosji

Udostępnij

Władimir Putin dziś o 10.00 czasu polskiego przemówił do Zgromadzenia Federalnego. Rosyjski dyktator wygłosił orędzie przy okazji zbliżającej się pierwszej rocznicy inwazji na Ukrainę.

Putin zapowiedział inwestycje na zaanektowanych regionach Ukrainy oraz utworzenie specjalnego funduszu dla pracowników przemysłu zbrojeniowego i ulgi podatkowe dla firm, korzystających z rodzimej sztucznej inteligencji.

Władimir Putin o wojnie w Ukrainie wojna

W swoim orędziu Władimir Putin oskarżył Zachód o rozpoczęcie wojny w Ukrainie. Mówił, że to Zachód rozpętał globalną wojnę, żeby zniszczyć Rosję. Nawiązując do narracji o obronie ludności rosyjskiej na Ukrainie, Putin oskarżył także Zachód, że „był ślepy na akty terroryzmu reżimu w Kijowie wobec ludności Donbasu”.

Putin dodał, że Rosja zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby pokojowo rozwiązać kryzys na Ukrainie, ale za jej plecami przygotowywany jest całkowicie inny scenariusz. Obietnice Zachodu o pragnieniu pokoju w Donbasie zamieniły się w okrutne fałszerstwo i kłamstwa, kraje te pogrążyły się w szykanach.

W przemówieniu rosyjskiego przywódcy nie zabrało także innych typowych dla propagandy kremlowskiej twierdzeń, jak choćby słów o rzekomo nazistowskich atrybutach wykorzystywanych przez oddziały ukraińskie.

Ponadto, prezydent Rosji oświadczył, że Moskwa broni się przed celem Zachodu, jakim jest doprowadzenie rosyjskiej gospodarki do ruiny, a narzędziem dzięki któremu Zachód ma to osiągnąć, są sankcje.

Rosyjskie inwestycje w zaanektowanych regionach Ukrainy

Następnie Putin zapowiedział, że Rosja będzie inwestować w czterech nielegalnie anektowanych regionach. Chodzi o obwody: doniecki, ługański, chersoński i zaporoski. Tam mają zostać przywrócone fabryki i miejsca pracy.

Wsparcie rosyjskich żołnierzy

Władimir Putin zapowiedział również budowę nowych dróg lądowych na Krym oraz powstanie specjalnego funduszu dla rannych żołnierzy.

Prezydent Rosji zaproponował także stworzenie specjalnego funduszu mieszkaniowego dla pracowników przemysłu zbrojeniowego. W ten sposób Putin chce „kupić” kolejnych żołnierzy, co dzieje się już od miesięcy.

Rosyjski dyktator dodał także, że rozumie, jak trudna jest sytuacja rodzin rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli, walcząc na Ukrainie. Zadeklarował przy tym, że zapewni tym rodzinom wsparcie z kolejnego nowego specjalnego funduszu.

Putin o gospodarce Kryzys i upadek Rosji

W swoim orędziu Władimir Putin podkreślił, że Rosja rozwija się gospodarczo lepiej, niż zakładał Zachód. Potwierdził, że produkt krajowy brutto kraju co prawda spadł o 2,5%, ale to znacznie lepszy wynik niż przewidywali zachodni eksperci, którzy mówili o tąpnięciu rzędu 25%.

Putin dodał przy tym, że spadek gospodarczy odnotowano jedynie w pierwszym półroczu 2022 roku, a w następnych dwóch kwartałach gospodarka miała rosnąć. Dyktator z dumą zaznaczył także, iż Rosja skutecznie walczy z bezrobociem. Wyjaśnił, że od początku pandemii bezrobocie w kraju zmalało z 4,7% do 3,7%. Jak podał, jest to historycznie niski poziom

Zapowiedź kluczowych inwestycji

Przy okazji prezydent Rosji chwalił prywatny sektor i zaznaczył, iż będzie dalej wspierać biznes. Wspominał on przy tym o ulgach podatkowych, jeśli firmy będą stawiać na rodzimą technologię w sektorze IT, szczególnie w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji.

Według Putina Rosja miała być “uzależniona od zachodniej technologii” i to ma ulec zmianie. Kluczem do rozwoju kraju ma być wolność w przedsiębiorczości. Zapowiedziane zostały także: rozbudowa międzynarodowego korytarzu „Północ-Południe” oraz kolei Transsyberyjskiej, inwestycja w mieszkalnictwo i usługi komunalne.

Dyktator zaznaczył również, że w obliczu sankcji trzeba rozwijać w nowych kierunkach logistykę, która jest kluczowa do rozwoju rosyjskiego przemysłu. W efekcie zapowiedział on nowe inwestycje w infrastrukturę transportową i portową, zwłaszcza w kierunku Indii i Pakistanu. Rosja vs Zachód

Władimir Putin wspominał także o potrzebie inwestowania w kulturę, zwłaszcza w Donbasie. Rosyjski przywódca podkreślał znaczenie więzi między przeszłością, a teraźniejszością i konieczność edukacji historycznej młodzieży, która musi znać „dzieje wielkiej Rosji”.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również