PiS wciąż pozostaje liderem w sondażach. Co ciekawe, konkurencją dla partii jest potencjalny sojusz Polski 2050 z KO.

Nowy sondaż

Najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych przeprowadzony przez Social Changes na zlecenie portalu wPolityce pokazuje, że kolejne wybory wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chciałoby oddać głos aż 37 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego sondażu).

Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska. Na ugrupowanie Donalda Tuska może zagłosować 25 proc. głosów (spadek o 1 pkt proc.).

Z kolei Polska 2050 może liczyć tylko na 14 proc. głosów respondentów.

Co jednak ciekawe, łącznie obie największe formacje opozycyjne mogą liczyć na 39 proc. To więcej, niż uzyskało w sondażu PiS. Problem tkwi w tym, że jak na razie Szymon Hołownia dystansuje się od PO, więc nie wiadomo, czy obie siły wystartują w wyborach razem.

Dwucyfrowy wynik Konfederacji

Badanie Social Changes ucieszy jednak zwolenników Konfederacji. Sojusz narodowców i wolnorynkowców może obecnie liczyć na poparcie w wysokości 11 proc.

Z kolei na Lewicę chciałoby głosować tylko 7 proc. ankietowanych. Możliwe, że to efekt wewnętrznych tarć w ramach ugrupowania.

Poniżej progu wyborczego znalazły się: ruch Kukiz’15 (2 proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe (1 proc.) oraz Porozumienie (1 proc.).

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1090 osób w dniach od 1 do 4 października 2021 roku.

Co nam mówią te wyniki?

Można uznać, że obecnie sytuacja na polskiej scenie politycznej jest zabetonowana. PiS nadal pozostaje liderem sondaży, KO najsilniejszą siłą opozycyjną. Z kolei Polska 2050 może już liczyć tylko na to, że w przyszłości stanie się satelitą KO. O dużym samodzielnym sukcesie może zapomnieć. Najpewniej w pewnym momencie partia zostanie wchłonięcia przez Platformę.

Konfederacja rośnie zaś w siłę. Możliwe, że ostatecznie prześcignie nawet Polskę 2050, która od momentu powrotu Tuska do polskiej polityki traci.

Coraz bardziej niepewny jest też los Lewicy i ludowców.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments