Pobyt w szpitalu raczej nie należy do przyjemnych. Często wiąże się z bólem i cierpieniem, wieloma niedogodnościami, a także uszczerbkiem dla budżetu domowego. Ciężko przewidzieć zdarzenia losowe, które mogą skończyć się hospitalizacją. Właśnie dlatego nie wszyscy myślą o ubezpieczeniu za pobyt w szpitalu. Kiedy i komu przysługuje? Gdzie możemy dochodzić odszkodowania za pobyt w szpitalu?
Czym jest odszkodowanie za pobyt w szpitalu?
Wypadki ciężko przewidzieć, zdarzają się, a czasem mogą się skończyć pobytem w szpitalu. Jednak jeśli jesteśmy odpowiednio ubezpieczeni, możemy liczyć na odszkodowanie za hospitalizację. Możemy rozszerzyć naszą polisę właśnie na wypadek pobytu w szpitalu. Warto też pamiętać, że jeżeli do szpitala trafiliśmy w wyniku wypadku przy pracy lub w drodze do pracy wysokość zasiłku chorobowego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wynosi 80% wynagrodzenia tylko 100% wynagrodzenia.
Pobyt w szpitalu zwykle nie jest przyjemnym doświadczeniem. Jeżeli w nim przebywamy po wypadku, możemy bardzo cierpieć. Często pobyt w szpitalu wiąże się też ze sporym stresem i wieloma niedogodnościami. Poza tym cierpi nasz budżet domowy, ponieważ nie możemy pracować. Odpowiednie ubezpieczenie warto mieć zawsze, ponieważ może zagwarantować nam i naszym bliskim środki, w trudnym momencie.
W zależności od podpisanej umowy odszkodowanie za pobyt w szpitalu może mieć różną wysokość. Często warunkiem otrzymania odszkodowania jest minimum 3-dniowe leczenie. Kiedy i komu dokładnie przysługuje odszkodowanie?
Komu przysługuje odszkodowanie za pobyt w szpitalu?
Wypłata odszkodowania za pobyt w szpitalu przysługuje osobom, które mają zawartą wzmiankę o wypłacie w swojej polisie ubezpieczeniowej. W zależności od podpisanej umowy możemy spotkać się z różnymi warunkami. Czasem polisa obejmuje jedynie sytuacje, kiedy spędziliśmy w szpitalu minimum 3 dni. W niektórych przypadkach możemy spotkać się z wypłatą za przykładowo maksymalnie 90 dni spędzonych w szpitalu lub może być określona konkretna kwota przyznawana za każdy dzień hospitalizacji.
Zwykle odszkodowania są wypłacane na pewnych warunkach i wykluczają niektóre sytuacje. Prościej mówiąc, polisa może zawierać wykaz, w ramach którego określa, w jakich sytuacjach nie należy nam się odszkodowanie. Przykładowo może tak się stać kiedy:
- Powodem pobytu w szpitalu jest próba samobójcza.
- Powodem pobytu w szpitalu jest wypadek, którego sprawcą jest osoba ubezpieczona kierująca pod wpływem substancji odurzających.
- Powodem pobytu w szpitalu jest samookaleczenie lub celowe uszkodzenie ciała.
- Powodem pobytu w szpitalu jest uprawianie sportów ekstremalnych i innych niebezpiecznych czynności o rozrywkowym charakterze — niektórzy ubezpieczyciele oferują rozszerzenie polisy właśnie o takie aktywności. Warto o tym pomyśleć, jeżeli jest się fanem sportów ekstremalnych.
- Powodem pobytu w szpitalu jest masowe skażenie biologiczne lub chemiczne.
Kolejną kwestią jest wysokość odszkodowania, która zależna jest między innymi od wysokości składki, którą wpłacamy na ubezpieczenie. Ma na nią wpływ także wiek i stan naszego zdrowia. Poza własnym ubezpieczeniem warto pomyśleć o ubezpieczeniu dziecka.
Odszkodowanie za pobyt w szpitalu dziecka
Dziecko możemy dopisać do własnego ubezpieczenia lub pomyśleć o wykupieniu odrębnej polisy. Ubezpieczenie dziecka to dobre rozwiązanie, a jeżeli posiadamy więcej dzieci, możemy ubezpieczyć je razem w ramach wspólnej składki. Warto rozważyć polisę, w której dziecko będzie ubezpieczone między innymi w sytuacji gdy:
- u dziecka zostanie wykryta poważna choroba
- dziecko uszkodzi ciało w następstwie nieszczęśliwego wypadku
- pobyt w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub choroby
- w przypadku urazów części ciała — złamanie ręki, nogi, uszkodzenie kręgosłupa lub oka.
Nad dziećmi czasem ciężko zapanować. Mają dużą potrzebę poznawania i odkrywania świata po swojemu. Niestety czasem w wyniku naturalnej dociekliwości najmłodszych może dojść do wielu nieszczęśliwych wypadków. Rodzice powinni mieć to na uwadze i odpowiednio zabezpieczyć siebie oraz swoje pociechy. A gdzie właściwie możemy dochodzić odszkodowania za hospitalizacje? W pierwszej kolejności powinniśmy skierować się do naszego ubezpieczyciela.
Gdzie możemy dochodzić odszkodowania za pobyt w szpitalu?
Odszkodowanie za pobyt w szpitalu należy się jedynie osobom ubezpieczonym. W takiej sytuacji najlepiej udać się do agencji ubezpieczeniowej, w której wykupiliśmy polisę. Jeżeli dobraliśmy odpowiednie ubezpieczenie, możliwe, że odszkodowanie należy nam się również za dalsze leczenie i rehabilitację.
Zanim zdecydujemy się na konkretną polisę, warto dobrze przemyśleć, co chcemy, żeby się w niej znalazło. Odszkodowanie zostanie wypłacone tylko i wyłącznie na podstawie podpisanej z agencją ubezpieczeniową umowy.
Odszkodowanie za pobyt w szpitalu należy nam się, jeżeli mamy wykupione odpowiednie ubezpieczenie
Wypadki i problemy zdrowotne ciężko przewidzieć z wyprzedzeniem, jeżeli jednak jesteśmy ubezpieczeni, możemy liczyć na odszkodowanie za hospitalizację. Pobyt w szpitalu często wiąże się ze sporym dyskomfortem, czasem nadwyrężeniem budżetu domowego, a w przypadku poważnego wypadku ze sporym cierpieniem i stresem. Poza samym pobytem w szpitalu często musimy liczyć się z wielomiesięczną rehabilitacją. Co ważne, jeżeli w szpitalu przebywamy w wyniku wypadku przy pracy lub w drodze do pracy wysokość zasiłku chorobowego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wynosi 80% wynagrodzenia tylko 100% wynagrodzenia.
W zależności od tego, jaką polisę wykupimy, możemy spotkać się z pewnymi warunkami, na podstawie których wypłacane jest odszkodowanie. Zwykle hospitalizacja musi trwać przynajmniej 3 dni. Czasem określana jest konkretna kwota za każdy dzień pobytu w szpitalu lub okres, za który ubezpieczyciel gwarantuje wypłatę odszkodowania.
Niektóre sytuacje wykluczają wypłatę odszkodowania. Może się tak stać, jeżeli powodem hospitalizacji jest próba samobójcza, wypadek, którego sprawcą jest osoba ubezpieczona kierująca pod wpływem substancji odurzających, samookaleczenie lub celowe uszkodzenie ciała, masowe skażenie biologiczne lub chemiczne, uprawianie sportów ekstremalnych i innych niebezpiecznych czynności o rozrywkowym charakterze. W ostatni przypadku możemy rozszerzyć polisę właśnie o sporty ekstremalne, jeżeli lubimy tego typu rozrywkę.
Wysokość wypłacanego ubezpieczenia zależna jest od naszej składki oraz samej umowy. Poza tym warto pomyśleć o wykupieniu polisy dla dziecka. Niestety czasem w wyniku naturalnej dociekliwości najmłodszych może dojść do wielu nieszczęśliwych wypadków. Na takie sytuacje warto być przygotowanym. Możemy także dziecko dopisać do własnej polisy.