Obroty na nielegalnym rynku hazardowym w Polsce wzrosły o 9 mld zł

0

Z roku na rok nielegalny hazard w Polsce zwiększa obroty. W latach 2016-2020 jego wysokość wzrosła o 9 miliardów złotych i nadal rośnie. W tym samym czasie straty budżetu państwa wyniosły ponad 2 miliardy złotych.

Obroty szarej strefy rosną pomimo spadku jej ogólnej wartości rynkowej. Dlatego konieczne jest wypracowanie skutecznego sposobu przeciwdziałania działalności nielegalnych podmiotów w postaci kasyn internetowych. Zdaniem Katarzyny Mikołajczyk, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Likwidacji Szarej Strefy Zakładów Wzajemnych w Polsce – „Graj Legalnie”, odegra to istotną rolę w budżecie państwa, który w pandemii potrzebuje uzupełnienia.

W 2016 r. obroty szarej strefy branży hazardu online stanowiły 76,5 proc. obrotów całego rynku. W ciągu kolejnych czterech lat liczba ta spadła do 46,7 proc. Jednocześnie znacznie wzrosła kwota obrotów w ujęciu nominalnym, co świadczy o dynamicznym rozwoju całego rynku.

Zmiany wprowadzone do ustawy o grach hazardowych w znacznym stopniu wpłynęły na tempo rozwoju legalnego rynku. Jednocześnie jednak pogorszyły sytuację w szarej strefie. Podatki wzrosły, więc niewielu jest chętnych do przejścia na rynek regulowany.

W 2020 roku nielegalni polscy operatorzy zarobili ponad 12,6 mld zł. W tym samym czasie legalne kasyna internetowe wygenerowały 14,4 miliarda złotych obrotu. Kasyna stacjonarne wygenerowały obrót w wysokości 11,7 mld, czyli niewiele mniej niż ich internetowe odpowiedniki. Całkowity obrót Polski w 2020 roku to 40 miliardów złotych.

Obecnie niektóre rodzaje hazardu są w Polsce zabronione. Na przykład, nie można organizować turniejów pokerowych, a kasyna internetowe muszą działać tylko na podstawie licencji państwowych. Przewagą nielegalnych operatorów jest więc to, że mogą oni oferować te rodzaje gier, które są zabronione w legalnych placówkach. Ponadto, nielicencjonowane platformy częściej oferują hojne bonusy.

Samo istnienie szarej strefy w hazardzie online ma poważny wpływ na życie gospodarcze i społeczne Polaków. Dlatego rząd utrudnia sobie funkcjonowanie, dając nielegalnym operatorom przewagę konkurencyjną w tej finansowej batalii.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments