O pracę jest coraz ciężej! Ilość nowych ofert spada najszybciej w historii

244

Barometr Ofert Pracy (BOP) wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu spadł w kwietniu 2020 roku aż o 32,7 punktów i wyniósł 217,9 punktu. Warto zwrócić uwagę, że jest to spadek liczby wakatów publikowanych online aż o 28%, co jest największą jednorazową redukcją liczby ofert w skali kraju od początku monitorowania rynku wakatów, tj. od 1999 r.

Ilość ofert pracy spadła z powodu kryzysu o 40%

Barometr Ofert Pracy to przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wskaźnik obrazujący zmienę liczby publikowanych w internecie ofert pracy.

– Analizując stan rynku wakatów od samego momentu wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego należy zaznaczyć, że w przekroju całego kraju jest już ich o 40% mniej, a obecne wartości oscylują się na poziomie zbliżonym do stycznia/lutego 2015 roku – czytamy na stronie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Może Cię zainteresować: Kryzys na rynku pracy!
Pracownik fizyczny cenniejszy niż umysłowy

Autorzy raportu zwracają także uwagę, że choć bezrobocie wzrosło w marcu już do 5,1%, to na przestrzeni najbliższych miesięcy wartość prawdopodobnie jeszcze zauważalnie wzrośnie. Wiąże się to z trwaniem okresu wypowiedzenia umów o pracę i początkowym obniżaniem czasu pracy zamiast zwalniania pracowników.

– Wesprzeć polską gospodarkę i zmniejszyć wzrost bezrobocia może pierwsza fala redukcji ograniczeń epidemicznych oraz zbliżający się okres letnich prac sezonowych, choć w tym drugim przypadku niektóre sektory mogą wyjątkowo mało skorzystać na sprzyjających warunkach atmosferycznych – wskazują autorzy raportu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments