Kryzys na rynku pracy! Pracownik fizyczny cenniejszy niż umysłowy

Obecnie ponad połowa nowych ofert pracy dotyczy stanowisk pracy fizycznej. Odsetek ofert pracy umysłowej spadł natomiast z 72 do 47 proc.

691

Wprowadzony z powodu pandemii lockdown gospodarki sprawił, że wielu przedsiębiorców dosięgło widmo bankructwa. Mimo, iż w marcu nie odnotowano skokowego wzrostu bezrobocia, to nie wykluczone, że dane za kwiecień nie będą już tak optymistyczne. Z raportu Grant Thornton „Rynek pracy w czasie COVID-19 – maj 2020” wynika bowiem, że w kwietniu nastąpiło wyraźne pogorszenie na rynku pracy w Polsce.

Spadek liczby ofert pracy pogłębia się

Pomimo załamania gospodarczego w Polsce i na świecie, sytuacja na rynku pracy w Polsce w marcu 2020 roku okazała się relatywnie stabilna. W okresie 10-31 marca liczba ofert pracy na portalu pracuj.pl spadła bowiem tylko o 7,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

W kwietniu nastąpiło jednak już wyraźne pogorszenie sytuacji na rodzimym rynku pracy. Pracodawcy opublikowali w tym miesiącu około 36,6 tys. nowych ofert pracy, co stanowi spadek o 24,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Największy wpływ na tak znaczny spadek miała sytuacja w branży turystycznej, transportowej i gastronomicznej.

Może Cię zainteresować: Stopa bezrobocia wzrośnie w 2020 r. powyżej 7%
– prognozuje MF

Liczba nowych ofert pracy opublikowanych na portalu pracuj.pl w marcu i kwietniu w 2019 i 2020 roku | Źródło: obliczenia Grant Thornton

– Statystycznie więc co czwarty pracodawca ogranicza swoje plany zatrudnieniowe – wskazują autorzy raportu dodając, że kwiecień może przynieść więc już dość wyraźny wzrost bezrobocia.

Zobacz także: Kryzys uderza w gospodarkę! O pracę już jest najciężej od 5 lat

Pracownik fizyczny cenniejszy niż umysłowy

Jedną z największych zmian, jakie zaszły na rynku pracy w Polsce w czasie pandemii, jest silny spadek zapotrzebowania na pracowników umysłowych, a wzrost popytu na pracowników fizycznych. Jak wynika z obliczeń Grant Thornton, obecnie ponad połowa nowych ofert pracy (53 proc.) dotyczy stanowisk pracy fizycznej, tymczasem jeszcze rok temu było to nieco ponad jedna czwarta (28 proc.). Odsetek ofert pracy umysłowej spadł natomiast z 72 do 47 proc.

Koronawirus zmienił wszystko

– Koronawirus zmienił i wciąż zmienia rynek pracy – to nie ulega wątpliwości. Jak było przed pandemią? Wyraźnie widoczny rynek pracownika: ogromna liczba ofert pracy, kandydaci z najbardziej pożądanych branż stosujący strategię „kto da więcej”, przychodzący tylko na wybrane spotkania, pracodawcy walczący o talenty. Jak jest teraz? Z miesiąca na miesiąc liczba ofert spada, zmniejsza się zakres oferowanych benefitów, w sieci pojawia się coraz więcej postów pt. „Szukam pracy”, a kandydaci, którzy kilka miesięcy temu odrzucili ofertę, wracają z pytaniem, czy wciąż szukamy – zauważa Monika Łosiewicz, Menedżer ds. rekrutacji w Grant Thornton dodając, że kryzys zmusza pracodawców do zmian – obserwujemy zmniejszenia etatu, zwolnienia grupowe, zawieszanie procesów rekrutacyjnych z obawy o przyszłość (…) Obecna sytuacja gospodarcza jest wyjątkowa, a do tego bardzo nieprzewidywalna – wszyscy musimy nauczyć się w niej funkcjonować.

Poprzedni artykułCo to jest BLIK i jak z niego korzystać
Następny artykułDom Development wprowadził do oferty 472 lokale w ramach 4 projektów w Warszawie
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments