Nowy sondaż: zmiany poparcia dla PO i PiS

178

Kilka dni temu Donald Tusk zaapelował do niemal całej opozycji o to, by stworzyć wraz z KO jedną, wspólną listę na kolejne wybory. Teraz znamy też wyniki nowego sondażu. Czy słowa byłego premiera zmotywowały wyborców opozycji?

PiS nadal liderem

Gdyby wybory odbyły się na najbliższych dniach, wygrałoby je jednak nadal Prawo i Sprawiedliwość i to z aż 10-punktową przewagą nad Koalicją Obywatelską – wynika z sondażu pracowni Social Changes dla serwisu wPolityce.pl.

Warto też dodać, że obie partie zyskują poparcie. Rośnie też frekwencja, która zgodnie z najnowszym badaniem wyniosłaby 61 proc. (to wzrost o 7 punktów procentowych w porównaniu z poprzednią taką analizą).

Spójrzmy dokładniej na wyniki. Na Prawo i Sprawiedliwość chce obecnie zagłosować 38 proc. (wzrost o 2 pkt. proc. w porównaniu z poprzednią turą badań).

Koalicja Obywatelska zyskuje także, ale tylko 1 pkt. proc. i może liczyć na 28 proc. głosów.

Na podium mieści się też Polska 2050 z wynikiem 11 proc. (spadek o 1 pkt. proc. – jak widać, elektoraty KO i tej partii nadal między sobą się przemieszczają).

Na kolejnych miejscach mamy: Konfederację – 9 proc. (+1 pkt. proc.) oraz Lewicę – 7 proc. (-2 pkt. proc.).

Do Sejmu nie wszedłby za to PSL z poparciem na poziomie 3 proc., ale też Kukiz’15 – 2 proc. Porozumienie Jarosława Gowina nie liczy się już w badaniach – jego notowania spadły do zera.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach 13-16 maja na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1053 Polaków.

Opozycja nie potrafi się dogadać?

Jak na razie na wspomniany na początku apel Tuska odpowiedział głównie Szymona Hołownia.

Lider Polski został zapytany o sprawę wczoraj na antenie Polsat News. Co odpowiedział Tuskowi? – To samo, co zawsze: Donald, poczekaj – odparł Hołownia. –Zawsze, jak rozmawiam z Donaldem Tuskiem słyszę to samo: ja nie dogmatyzuję jednej listy, ty nie dogmatyzujesz dwóch list, będzie czas, jak przyjdą wybory – dodał.

Inni politycy też wyrażają rezerwę wobec wizji szefa PO i nie chcą się jasno deklarować co do pomysłu Tuska.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments