Hołownia zareagował na apel Tuska o wspólną listę opozycji

216

Wczoraj pisaliśmy o tym, że lider KO, Donald Tusk, chce, by opozycja wystawiła w wyborach do Sejmu w 2023 r. jedną, wspólną listę. Okazuje się, że Szymon Hołownia z Polski 2050 pozostaje w tej kwestii sceptykiem.

Hołownie raczej na „nie”?

W środę lider Polski 2050 Szymon Hołownia został zapytany w Polsat News, jak odpowie na apel Tuska o jednej liście. – To samo, co zawsze: Donald, poczekaj – odparł Hołownia. –Zawsze, jak rozmawiam z Donaldem Tuskiem słyszę to samo: ja nie dogmatyzuję jednej listy, ty nie dogmatyzujesz dwóch list, będzie czas, jak przyjdą wybory – dodał.

W czasie wywiadu padło jednak też pytanie o wariant dwóch list – lewicowej i centrowej. Hołownia nie chciał jednak jasno określić miejsca swojej partii na politycznej szachownicy. Unikał deklaracji, czy Polska 2050 połączyłaby swoje siły z PO czy z PSL. Odpowiedział, że „jak będą wybory i będziemy wiedzieli, kiedy one będą oraz jaka będzie ordynacja, wtedy będzie czas na taktykę”.

– Trzeba tak ułożyć tę scenę, żeby prawdopodobieństwo wygrania z PiS było jak największe, a nie najmniejsze – dodał.

Przypomnijmy, że z opublikowanego w zeszłym tygodniu sondażu Ipsos dla portalu oko.press wynika, że gdyby prawie cała opozycja (KO, PSL, Lewicy, Polski 2050 i Porozumienia Jarosława Gowina, ale bez Konfederacji) utworzyła jedną listę, to taka koalicja zdobyłaby aż 50 proc. głosów. Na listę taką głosowałoby ponad 90 proc. wyborców KO, Polski 2050 i Lewicy. PiS przy takim wariancie mógłby liczyć tylko na 30 proc. poparcia.

Dylemat Polski 2050

Trudno jednak dziwić się Hołowni. Jego partia jest stosunkowo nowa. Nigdy jeszcze nie startowała samodzielnie w wyborach, zaś obecnie jej posłowie czy radni to osoby, które po prostu przeszły do formacji w czasie swoich kadencji, a do Sejmu czy rad miejskich dostały tylko temu, że startowały z innych list wyborczych.

Start z list KO to praktycznie pogrzebanie Polski 2050, bowiem ta – podobnie jak wcześniej Nowoczesna – zostanie de facto wchłonięta przez Platformę Obywatelską i przestanie być samodzielnym politycznym bytem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments