Nowy sondaż: wielka klęska Ziobry

Udostępnij

Jak wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”, PiS najpewniej straci jesienią władzę.

Nowy sondaż: PiS wygrywa, ale przegrywa

Zacznijmy od frekwencji. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, do urn wyborczych poszłoby 50,1 proc. ankietowanych. Nie poszłoby z kolei aż 41,1 proc. 8,7 proc. udzieliło odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć”.

PiS zajęłoby 1. miejsce. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chciałoby zagłosować 31,3 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą głos chce oddać 24,7 proc. badanych. Koalicja PSL i Polski 2050 może liczyć na 14,6 proc. badanych. Na kolejnej pozycji znalazła się Lewica, na którą chce zagłosować 9,6 proc. ankietowanych. W Sejmie znalazłaby się również Konfederacja z wynikiem 8,7 proc.

Co ciekawe, Suwerenna Polska, czyli partia Zbigniewa Ziobry, nie miałaby szans na ani jednego posła. Jej poparcie wynosi 1,2 proc.

9,9 proc. badanych nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos.

Mandaty

Dr hab. Jarosław Flis dla RMF FM przeliczył powyższe procenty na na rozkład mandatów w Sejmie. I tak PiS miałoby 177 posłów, KO — 136, PL2050/PSL — 72, Lewica — 40, a Konfederacja — 34. Jak więc widać, nawet koalicja PiS z Konfederacją nie dałaby rady rządzić. Sojusz KO, Polski 2050/PSL i Lewicy miałaby w Sejmie łącznie 248 mandatów. To siła wystarczająca, by móc przejąć władzę.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również