Nowy sondaż: PiS nadal wygrywa wybory do Sejmu

0
Jacek Kurzępa pis sondaż

Znamy wyniki sondażu instytutu Pollster dla „Super Expressu”. Co z nich wynika?

Sondaż: PiS traci

W sondażu Prawo i Sprawiedliwość uzyskało poparcie 36,38 proc. ankietowanych (to mniej o 1,15 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim sondażem Pollster, przeprowadzonym w dniach 22-23 listopada). Koalicję Obywatelską poparło 25,81 proc. respondentów (to z kolei o 1,51 pkt. proc. więcej, niż w listopadzie).

Na podium mamy jeszcze Polskę 2050. Partię Szymona Hołowni popiera 14,55 proc. pytanych (spadek o 1,19 pkt. proc.).

Na kolejnym miejscy mamy Konfederację – jej popieracie wzrosło z 8 proc. do 10,70 proc. (skok o 2,7 pkt. proc.).

Dalej widzimy Lewicę, którą wspiera tylko 6,18 proc. ankietowanych (spadek o 1,86 pkt. proc.).

To już wszystkie partie, które wprowadziłyby do Sejmu swoich posłów. W parlamencie zabrakłoby członków Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej (4,38 proc.), Kukiz’15 (1,35 proc.) i Porozumienia Jarosława Gowina (0,19 proc.). Głos na inną partię zadeklarowało 0,46 proc. ankietowanych.

Instytut Badań Pollster przeprowadził sondaż w dniach 11-12 grudnia br. na próbie 1046 dorosłych Polaków.

Sondaż dla „Super Expressu” jest już trzecim, którego wyniki zostały opublikowane w poniedziałek, po badaniach CBOS i Kantaru dla „Faktów” TVN i TVN24.

Nudy na polskiej scenie politycznej

Jak widać, na polskiej scenie politycznej nie dzieje się nic rewolucyjnego. PiS mogłoby wygrać kolejne wybory i budować koalicję z Konfederacją.

Dla szefostwa KO złą informacją jest to, że PSL mógłby nie wejść do Sejmu – ludowcy to niemal naturalni sojusznicy „platformersów”. KO może jeszcze liczyć na sojusz z Polską 2050.

Nie wiadomo, po której stronie w ewentualnym przyszłokadencyjnym konflikcie staną ludzie z Lewicy (zwłaszcza posłowie z partii Razem) i Konfederacji, która to partia jest w bardzo komfortowej sytuacji (może budować koalicję zarówno z KO, jak i z PiS).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments