Ile kosztuje i jak przygotować się do przeprowadzki?

Udostępnij

Praktycznie dla każdego z nas prędzej czy później nadchodzi dzień przeprowadzki. Według oficjalnych danych Europejczycy przeprowadzają się średnio cztery razy w życiu, a Amerykanie więcej niż 11. Zmiana miejsca zamieszkania podyktowana jest najczęściej edukacją, sytuacją zawodową, małżeństwem lub powiększeniem rodziny. Okoliczności mogą być jednak przeróżne. Przenosimy się z rodzicami do nowego miejsca, wyprowadzamy się na studia czy nabywamy swoje pierwsze mieszkanie i wprowadzamy “na swoje”.

Każdy z takich etapów jest sytuacją z jednej strony ekscytującą, a z drugiej stresującą, wyczerpującą i czasochłonną. Z całą pewnością wszyscy chcielibyśmy, aby przeprowadzka odbyła się w sposób bezproblemowy i w pełni sprawny. Już sam wybór rzeczy, które musimy ze sobą zabrać i odrzucenie tych, których nie potrzebujemy, bywa bardzo problematyczne. A przecież nie możemy przeprowadzić się z absolutnie całym zgromadzonym dobytkiem.

Jak się przygotować do przeprowadzki, aby była ona maksymalnie udana? Ile kosztuje nas cały ten proces? Oczywiście wiele zależy tutaj od okoliczności, skali czy odległości, o czym przekonamy się poniżej:

Jak przygotować się do przeprowadzki? Przeprowadzka

Gdzie się przeprowadzamy?

Pierwszym elementem skutecznego zaplanowania przeprowadzki jest ustalenie, co nas czeka na nowym miejscu. Inne warunki zastaniemy bowiem w akademiku, inne na stancji, a jeszcze inne wtedy, gdy będziemy mieć do dyspozycji własne mieszkanie. Najbardziej komfortowa jest sytuacja, w której do nowego lokum nie trzeba zabierać mebli i ciężkich sprzętów domowych, a przeprowadzka wiąże się wyłącznie z przewiezieniem drobnych sprzętów, książek, ubrań i rzeczy osobistych. Nierzadko zdarza się jednak, że wszystkie lub część mebli z poprzedniego lokum ma trafić do nowego miejsca.

Sporządźmy listę wszystkiego, co musimy zabrać

Gdy już mamy świadomość, co znajdziemy w nowym miejscu zamieszkania, a czego będzie nam brakować. Sporządźmy zatem listę mebli, sprzętów i drobniejszych rzeczy do spakowania. Nie musi to być bardzo szczegółowy wykaz, ale spis wszystkich przedmiotów pokaże, jak dużo dobytku musimy przewieźć. To ułatwi planowanie pakowania i przewozu, pomoże także zorientować się jaki będzie koszt przeprowadzki.

Każdy z nas tego typu listę powinien sporządzić samodzielnie, bez ogólnych schematów. W jaki sposób? Wystarczy tylko podczas wykonywania swoich codziennych czynności zapisywać co w danym momencie robimy i za pomocą jakich przedmiotów. W taki sposób nic z całą pewnością nam nie umknie.

Zacznijmy gromadzić pudełka, kartony, folie, worki, itd.

Samą przeprowadzkę warto zacząć organizować przynajmniej miesiąc wcześniej. Przy okazji zacznijmy od razu gromadzić pudełka, kartony, folie czy worki, ponieważ to wszystko już niebawem bardzo nam się przyda – inaczej będziemy musieli wybrać się na zakupy by nabyć te produkty.

Załatwmy niezbędne formalności

Co więcej, zanim rozpoczniemy pakowanie wszystkich naszych rzeczy, przyda się jeszcze załatwić kilka ważnych spraw. Na samym początku powinniśmy przenieść lub rozwiązać umowy z dostawcami telewizji cyfrowej, Internetu czy telefonu stacjonarnego. Kolejnym krokiem powinno być udanie się do spółdzielni mieszkaniowej, aby rozliczyć nadpłaty czynszu. Nie zapominajmy również o wymeldowaniu się z dotychczasowego adresu i zameldowaniu w nowym miejscu zamieszkania. Wiąże się z tym również przekierowanie korespondencji na nowy adres. O tej zmianie powinniśmy poinformować banki, firmy ubezpieczeniowe, ZUS i Urząd Skarbowy.

Sprzedajmy lub oddajmy niepotrzebne rzeczy i oszacujmy liczbę kartonów Zapakowane kartony

Na podstawie listy można będzie również oszacować, ile kartonów do przeprowadzki trzeba przygotować do spakowania ubrań, wyposażenia kuchni czy łazienki. Ponadto, lista pomoże nam również w gruntownych porządkach.

Przed przeprowadzką warto pozbyć się rzeczy, które zalegają w mieszkaniu, a są już niepotrzebne. Aby od początku nie zagracić nowego mieszkania radzimy nie zabierać ze sobą nieużywanych przedmiotów. Bibeloty, ubrania i buty nienoszone od lat, powinny zostać wystawione na portalach sprzedażowych gdzie można je spieniężyć, takich jak OLX, Gumtree czy dodatkowo w przypadku ubrań – Vinted. Alternatywą jest przeznaczenie tych przedmiotów na rzecz organizacji charytatywnych. Szykując się do przeprowadzki wyjmijmy wszystko z szafy i posegregujmy je na – “zabieram”, “oddaję”, “sprzedam”. Od razu spakujmy to, co chcemy oddać i przygotujmy rzeczy do sprzedaży.

To samo tyczy się starych sprzętów RTV i AGD, czy przedmiotów, które nigdy nam się do niczego nie przydały – je także należy sprzedać lub oddać. Zakupy nowych mebli i sprzętów zaplanujmy dopiero wtedy, gdy przeniesiemy się do nowego mieszkania lub ewentualnie nie wcześniej niż kilka dni przed przeprowadzką.

Rozpoczęcie pakowania

Ubrania

Pakowanie warto zacząć co najmniej dwa tygodnie przed terminem przeprowadzki – począwszy od rzeczy najrzadziej używanych do tych, które potrzebujemy na co dzień. Zacznijmy od ubrań – pomijając oczywiście te, które planujemy w najbliższych dniach założyć. Świetnie się sprawdzają worki próżniowe i mocne worki na śmieci, które potem wykorzystasz w mieszkaniu.

Inne niewielkie przedmioty

Jeśli planujemy zabrać pojedyncze mniejsze przedmioty, owińmy je w papier lub folię i pakujmy w kartony średniej wielkości. Puste przestrzenie wypełnijmy lekkimi ubraniami (jak choćby koszulki), ściereczkami lub ostatecznie gazetami. Zwracajmy także uwagę na ciężar pakowanych rzeczy. Dla przykładu, duży karton książek nie tylko będzie trudno podnieść, ale jest ryzyko, że się rozleci.

Elektronika

Sprzęt elektroniczny najbezpieczniej przewozić w oryginalnych opakowaniach. Jeśli ich nie mamy, owińmy każdy przedmiot osobno folią bąbelkową i włóżmy do kartonu dopasowanego rozmiarem. Do tego celu mogą też się przydać puste szuflady. Jako dodatkowe zabezpieczenie wykorzystajmy ręczniki albo nawet ubrania. Nie zapomnijmy o kablach, a kartony i opakowania opisujmy – będzie nam łatwiej na miejscu wszystko od razu znaleźć i poukładać na nowe miejsca.

Meble i inne duże sprzęty

W przypadku mebli lub dużych sprzętów warto spisać ich wymiary i oszacować ciężar, żeby zorientować się w możliwościach transportu. Może się okazać, że niektóre z mebli trzeba będzie rozkręcić, a następnie złożyć w nowym miejscu. Warto to przewidzieć i zaplanować.

Co więcej, należy je opróżnić i zdemontować wszelkie ruchome elementy – na czas transportu. Półki i szuflady wyciągamy, drzwiczki zaklejamy taśmą (przezroczystą, ponieważ pakowa pozostawia trudne do usunięcia ślady), a narożniki zabezpieczamy folią bąbelkową. Warto również odkręcić wystające uchwyty, bo one mogą porysować inne meble.

Wybór formy przeprowadzki

Samodzielnie Rodzina przeprowadza się samodzielnie z wykorzystaniem furgonetki

Wiemy już, co trzeba zabrać i ile mniej więcej ten dobytek zajmuje, czas więc pomyśleć, jak to wszystko zorganizować. Tutaj zaczynają się schody i potencjalna analiza kosztów. Wszystko zależy od tego, jak dużo rzeczy musimy przetransportować i jakie mamy możliwości. Jeśli mamy duży samochód (lub możemy od kogoś z rodziny/znajomych pożyczyć auto dostawcze) i damy radę wszystko zapakować na jeden raz, to zdecydowanie mamy komfortową sytuację. Nie ogranicza nas wtedy czas, nikt także nie będzie nas poganiał przy pakowaniu i rozpakowywaniu.

Z pomocą bliskich

Jeśli mamy więcej rzeczy do zabrania i nie uda się spakować ich za jednym razem, spróbujmy zorganizować sobie pomoc kogoś z bliskich. Jeśli nie, to zastanówmy się czy części rzeczy nie warto wysłać przy pomocy kuriera lub do Paczkomatu. Pamiętajmy, że każdy kurs, to dodatkowe paliwo, czas i wysiłek.

Korzystając z usług firmy przeprowadzkowej

Jeśli rzeczy jest jednak zbyt wiele, aby przeprowadzić się na własną rękę i nie mamy w posiadaniu auta dostawczego, pozostaje nam wynajęcie takiego pojazdu lub zlecenie przeprowadzki jednej z profesjonalnych firm przeprowadzkowych. To drugie rozwiązanie okaże się bardzo komfortowe. Bowiem zorganizuje ona nie tylko transport, ale i pudła do pakowania dobytku. Za dodatkową opłatą można również wykupić pakowanie i rozpakowywanie na miejscu.

W konsekwencji, jej fachowe wsparcie przy pakowaniu, wiedza jak umieścić wszystko w samochodzie i odpowiednie umocowanie ładunku, będą bezcenne. Wtedy, po pierwsze, mamy gwarancję, że wszystko zostanie przewiezione w bezpiecznych warunkach, a po drugie – zyskamy pomoc przy załadunku i rozładunku. Na dodatek wszystko odbywa się jednym kursem, więc oszczędzamy czas. Firmy przeprowadzkowej nie warto jednak zatrudniać na ostatnią chwilę, bowiem takie rozwiązanie jest z reguły bardzo kosztowne.

Ile kosztuje skorzystanie z usług firmy przeprowadzkowej? Tragarze pomagają z przeprowadzką

Nie należy oszczędzać za wszelką cenę

Po pierwsze, wybierając konkretnego wykonawcę przeprowadzki nie możemy kierować się jedynie ceną. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nawet tanie przeprowadzki powinny być realizowane w oparciu o sporządzoną pisemnie umowę. Najtańsza firma przeprowadzkowa z reguły nie udziela gwarancji na jakość wykonania powierzonych jej prac, a jednocześnie nie jest w stanie wygenerować stosownego rachunku. Wynajem takiego usługodawcy jest dla nas wysoce ryzykowny. Brak faktur czy chociażby umowy bądź rachunku uniemożliwia odzyskanie środków finansowych za ewentualne uszkodzenia lub kradzież mienia.

Od czego zależy cennik?

Podczas określania ceny za przeprowadzkę warto zwrócić uwagę na charakterystykę działań. Cennik za godzinę wynajęcia pojazdu będzie uzależniony od jego gabarytów i czasu pracy. Przy transporcie pochłaniającym powyżej trzech, czterech godzin możemy już liczyć na kilkuprocentowy rabat. W przypadku dużych, czasochłonnych przeprowadzek w obrębie jednego miasta rabat za wynajęcie pojazdu może być jeszcze większy.

W przypadku większych przedsięwzięć, takich jak przeprowadzki międzymiastowe, stawki ustala się w indywidualnym kontakcie z klientem. Podczas negocjacji cen trzeba określić między innymi rodzaj potrzebnego pojazdu oraz liczbę niezbędnych pracowników fizycznych. Usługodawca powinien służyć radą w zakresie wyboru optymalnego sposobu wykonania wszystkich działań. Pracownik firmy przeprowadzkowej zabezpiecza kartony

Cennik za usługi transportowe może być też uzależniony od czynników indywidualnych. W ofertach firm pojawia się możliwość wykonania kompleksowej usługi z wyniesieniem, transportem i wniesieniem. Większość firm transportowych posiada w swojej ofercie kartony do przeprowadzki. Niektóre oferują nawet możliwość skręcania i rozkręcania mebli.

Cennik za usługi transportowe może być ponadto uzależniony od terminu wykonania przeprowadzki. Stawki są standardowo określane dla dni roboczych. Za pracę w weekendy bądź święta przeważnie musimy dodatkowo dopłacić. Różnice będą szczególnie odczuwalne dla stawek z pakowaniem, wyniesieniem i z wniesieniem mienia.

Przeprowadzka w obrębie danego miasta z reguły stwarza najmniej problemów. Koszt wynajęcia firmy transportowej jest w tym wypadku ściśle uzależniony od ilości potrzebnych pracowników. Najmniej zapłacimy za wynajem pojazdu wraz z kierowcą. Trzeba jednak pamiętać, że kierowca nie ma obowiązku załadunku bądź rozładunku naszego mienia. Za usługę z wyniesieniem i z wniesieniem ładunku trzeba będzie zapłacić nieco więcej. Dodatkowa opłata będzie także naliczana za kartony do przeprowadzki bądź skręcanie mebli.

Typowy koszt za godzinę

W przypadku samodzielnego wyniesienia i wniesienia mienia zapłacimy firmie przeprowadzkowej średnio od 110 do 140 złotych za godzinę. Przy skorzystaniu z takiej usługi koszt wzrasta do przedziału od 130 do 170 PLN za godzinę. Jeśli przeprowadzamy się poza obręb danego miasta, trzeba liczyć się z dopłatą w wysokości 2-3 złotych za kilometr. Kartony do przeprowadzki to kolejne 9-10 złotych dopłaty za sztukę, podobnie jak usługa skręcania mebli.

Ile kosztuje alternatywa? – wynajęcie auta

Z kolei, samodzielne wynajęcie samochodu dostawczego to koszt około 100 złotych za dobę, do którego należy jeszcze doliczyć wydatki na paliwo.

Ostatnie chwile przed przeprowadzką i sam transport Para zakończyła pakowanie przed przeprowadzką

Sam dzień przeprowadzki (lub poprzedni wieczór) to już wyłącznie czas na zapakowanie podręcznego bagażu – czyli przyborów toaletowych, ostatnich ubrań, lekarstw, ładowarki do telefonu, laptopa, kluczy, dokumentów. Może się zdarzyć, że nie uda się wypakować wszystkiego w jeden dzień w nowym lokum, więc warto mieć pod ręką to, co niezbędne.

Kiedy się przeprowadzać? Najlepiej w godzinach porannych, żeby uniknąć największych korków i przeszkadzania sąsiadom. Transport dobrze zaplanować na weekend, ponieważ ruch na ulicach jest zdecydowanie mniejszy. Dzięki temu przewieziemy rzeczy szybciej i nie pojawi się problem z parkowaniem. Jednak – jak już zostało wspomniane – w przypadku korzystania z usług firmy przeprowadzkowej, w weekend zapłacimy więcej.

Rozpakowywanie Matka z dzieckiem rozpakowują się po przeprowadzce

Rozpakowywanie to już ostatni etap przeprowadzki, prawdopodobnie najmniej stresujący i najprzyjemniejszy, ale często zajmuje równie dużo czasu co pakowanie dobytku. Warto przeznaczyć na to co najmniej kilka dni.

Przeprowadzka do nowego miejsca nierzadko wiąże się z zakupem nowych mebli i sprzętów domowych. Jeśli wcześniej nie ustawiliśmy ich w nowym mieszkaniu, warto pamiętać, że miejsca, gdzie mają stanąć, należy pozostawić puste. Co więcej, zanim zaczniemy rozkładać rzeczy, trzeba wszystko wyczyścić, chociażby przetrzeć z kurzu. Najlepiej, aby rozpakowywanie również przeprowadzać ze spokojem i systematycznie. W końcu ten zaawansowany, czasochłonny i pełen wysiłku proces dobiega już końca, możemy zatem go celebrować, w końcu wykonujemy go w nowym, często wymarzonym i lepszym niż poprzednie lokum.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również