Nowy sondaż i znów zaskoczenie: przed PiS ciężkie czasy?

Udostępnij

W nowym sondażu Pollster dla „Super Expressu” KO prześcignęła PiS. Pokazuje to pewną zmianę w badaniach opinii publicznej.

KO nad PiS

W grudniowym sondażu Pollster dla „Super Expressu” na 1. miejscu znajdowało się PiS, z poparciem 33,15 proc. Teraz jednak liczba wyborców, którzy chcą głosować na partię Jarosława Kaczyńskiego spadła. Może ona liczyć tylko na 30,31 proc. badanych.

W siłę rośnie jednak Koalicja Obywatelska. Teraz sojusz PO, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej popiera już aż 32,32 proc. osób. Oznacza to, że gdyby Polacy szli do urn teraz, KO wygrałaby wybory.

Podium domyka Trzecia Droga, czyli koalicja PSL i Polski 2050. Popiera ją 14,78 proc.

Oprócz powyższych koalicji i partii do Sejmu weszłyby jeszcze Nowa Lewica (9,01 proc.) i Konfederacja (8,77 proc.). Na „inną partię” chce zagłosować 1,08 proc. badanych.

Badanie wykonano 11 lutego na próbie 1060 dorosłych Polaków.

Przypomnijmy, że wybory parlamentarne z 15 października 2023 roku wygrało PiS, z wynikiem 35,38 proc. Okazało się to jednak zbyt mało, by rządzić krajem samodzielnie. Partii nie udało się przy tym zbudować z nikim koalicji, więc stery władzy przejął sojusz KO, Nowej Lewicy i Polski 2050.

Kto wygra wojnę o sejmiki?

Już 7 kwietnia Polacy wybiorą nowych samorządowców (lub pozostawią na stołkach obecnych). Będzie to pierwsze starcie PiS z obozem dziś rządzącym Polską po ostatniej elekcji do Sejmu i Senatu. Wiele wskazuje na to, że partia Kaczyńskiego straci sporo sejmików wojewódzkich.

Na tym koniec. Wtedy znajdziemy się dopiero na półmetku wyborczego maratonu. W czerwcu Polacy wybiorą bowiem swoich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego. I tu PiS może polec. To bowiem łatwiejsze wybory dla obozu KO, Polski 2050 i Nowej Lewicy.

Zwieńczeniem tego wyścigu będą wybory prezydenckie, które dobędą się wiosną 2025 roku. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie starał się o prezydenturę. Z KO może być to Rafał Trzaskowski lub Donald Tusk. Polskę 2050 będzie zapewne reprezentował Szymon Hołownia, Konfederację – ponownie Krzysztof Bosak lub Sławomir Mentzen. Nie wiadomo, na kogo postawi Lewica i PiS.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również