Nowy sondaż. Duży skok poparcia dla KO

0
sejm

Znamy wyniki nowego sondażu. Okazuje się, że PiS popiera 30 proc. wyborców, na drugim miejscu podium jest KO z wynikiem aż 24 proc. Obie partie ściga Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 14 proc.

Nowy sondaż

Powyższe to wyniki nowego sondażu Kantaru. Jak widać, pierwsze trzy miejsca należą stale do kolejno: PiS, KO i Polski 2050. Tylko dwie ostatnie partie wymieniają się w tego typu badaniach kolejnością.

Na dalszych miejscach mamy Lewicę, którą poparłoby 8 proc. wyborców i Konfederację, która balansuje na granicy progu wyborczego. Popiera ją 5 proc. osób.

Do Sejmu nie dostałaby się jednak PSL-Koalicja Polska, na którą głos oddałoby tylko 3 procent osób. Podobny los spotkałby ruch Kukiz’15, który może pochwalić się już jedynie 2 proc. głosów.

W porównaniu do lutego odnotowano wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej (o 6 punktów procentowych) oraz Lewicy (o 1 punkt procentowy). Spadło zaś poparcie dla PiS (o 1 punkt procentowy), Ruchu Polska 2050 (o 1 punkt procentowy), Konfederacji (o 1 punkt procentowy) oraz PSL-Koalicji Polskiej (też 1 punkt procentowy).

Frekwencja

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 14 proc. nie potrafiło zdecydować na kogo oddałoby swój głos.

Z kolei dwie trzecie z nas (67 proc.) deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu, ale dopiero po epidemii koronawirusa.

33 proc. respondentów jest zdecydowanych by pójść do urn, a 34 proc. badanych raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Przeciwne stanowisko wyraża 20 proc. respondentów, 9 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, a 11 proc. osób twierdzi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.

13 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

W porównaniu do wyników z lutego, o 1 punkt procentowy zwiększył się odsetek osób zdecydowanie zamierzających głosować przy jednoczesnym spadku odsetka osób wskazujących, że raczej wezmą udział w wyborach (o 3 punkty procentowe).

Badanie wykonano w dniach 5 -10 marca 2021 roku, na reprezentatywnej próbie 985 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=666 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach)Technika: wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments