Nowe dane dot. pandemii koronawirusa

0

2 tys. 771 nowych przypadków koronawirusa, zmarło 49 osób z COVID-19 – podał nowe dane dot. pandemii na antenie Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Koronawirus w Polsce

Dla porównania: w czwartek ministerstwo informowało o 3 tys. zakażonych oraz o 60 zmarłych w związku z koronawirusem. W poprzedni piątek liczba zarażonych wynosiła jednak 1 tys. 894 osób. Zmarło wtedy 31 osób. 1 października zarażonych było 1 tys. 361 osób i zmarło 16 osób.

– Bardzo niepokoi mnie liczba zgonów z powodu zakażenia koronawirusem – powiedział wiceminister Waldemar Kraska na antenie Polsat News. – Te liczby powinny dać do myślenia szczególnie tym osobom, które nie są zaszczepione, bo to jest ostatni dzwonek, abyśmy uniknęli tej dużej czwartej fali – dodał.

Do tego dochodzi niechęć Polaków do robienia testów na obecność wirusa.

Mamy informację od naszych lekarzy, że w tym okresie jesiennym, przeziębieniowym, grypowym, pacjenci, którzy są umówieni na wizytę, nie chcą poddać się badaniu na koronawirusa – powiedział. – To jest bardzo ważne, abyśmy zdiagnozowali, czy to jest zwykłe przeziębienie, czy zakażenie koronawirusem – dodał.

Powiedział też, że w woj. lubelskim zajętych jest już 60 proc. łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19.

Bez dodatkowych obostrzeń

Czy więc czekają nas nowe obostrzenia? Kraska zapowiedział, że na piątek zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli jego ministerstwa z wojewodami, w którym weźmie udział też premier Mateusz Morawiecki. Ponoć jednak restrykcje nie zostaną wprowadzone.

Na obecną chwilę nie widzimy potrzeby, żeby wprowadzać jakieś dodatkowe restrykcje, ale to wszytko zależy od nas (obywateli – red.) – powiedział urzędnik.

Ministerstwo chce też „elastycznie” zwiększać liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. Dodał, że Mazowszu działają już szpitale tymczasowe w Warszawie, Radomiu i w Siedlcach.

W następnych dniach uruchamiamy szpital tymczasowy w Ostrołęce. W województwach Polski wschodniej – Lubelszczyzna, Podlasie – także szpitale tymczasowe są gotowe i przyjmują już pacjentów. W innych częściach kraju wojewodowie już rozpoczynają przygotowanie szpitali tymczasowych – mówił.

Jak widać, rząd raczej nie zdecyduje się na kolejny lockdown. Możliwe, że unikniemy też lokalnych lockdownów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments