Bilet za 200 złotych za przejazd drugą klasą Pendolino z Warszawy do Gdańska przeszedł do historii. Od dziś obowiązują nowe, niższe ceny w PKP Intercity.
Przewoźnik, pod naciskiem pasażerów, opozycji i ostatecznie też rządu, zrezygnował w ten sposób z wprowadzonej 11 stycznia podwyżki cen. O ile od dziś spadły koszty podróży koleją?
Powrót do cen biletów PKP sprzed 11 stycznia
W związku z rosnącymi kosztami działalności PKP Intercity zdecydowało o podniesieniu od 11 stycznia cen biletów. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły wtedy średnio o 17,8%, w pociągach EIC – o 17,4%, a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8%.
Przewoźnik tłumaczył swoją decyzję tym, że podwyżki tylko zneutralizują skutki wzrostu kosztów energii, ale nie zrekompensują go w pełni. Jak nietrudno się domyślić, decyzja ta zszokowała pasażerów.
Ta decyzja spowodowała niezadowolenie pasażerów, co podchwyciła opozycja i szybko do akcji wkroczył rząd. Do rozmów z PKP Intercity usiadł nawet sam premier Mateusz Morawiecki. Udało się osiągnąć porozumienie.
Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś przekazał natomiast, że w celu wyrównania przychodów po wycofaniu się z podwyżki cen biletów na pociągi kategorii TLK oraz IC spółka PKP Intercity otrzyma w najbliższych tygodniach dodatkowe 50 milionów złotych wsparcia z budżetu państwa.
O ile dziś spadły ceny?
Ostatecznie zmiany w cennikach przejazdów koleją zaczęły obowiązywać dziś – 1 marca. W praktyce, ceny bazowe na połączenia kategorii TLK i IC znów stały się niższe średnio o 11%, natomiast dla kategorii EIC i EIP – średnio o 15%.
W ślad za niższymi cenami biletów jednorazowych, obniżone zostały także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity, jak również opłat na przewóz rowerów, psa oraz bagażu. Osoby, które kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia otrzymają zaś możliwość zwrotu środków proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych.
Cena bazowa najpopularniejszych tras Pendolino
W efekcie, po podwyżkach za przejazd najszybszym polskim pociągiem – Pendolino w drugiej klasie na odcinku Wrocław-Warszawa, Gdańsk-Warszawa, Kraków-Warszawa czy Katowice-Warszawa trzeba było zapłacić nawet 199 złotych.
Dziś natomiast znów bilety na przejazdy tymi trasami trasami w drugiej klasie kosztują maksymalnie 169 PLN, czyli podobnie jak przed styczniową podwyżką.