Co musisz wiedzieć o Niemczech? – sąsiedzi pod lupą

557

Niemcy – bogaty i niezwykle zróżnicowany kraj znany ze swojej burzliwej historii, charakterystycznej architektury, niebanalnego dorobku kulturowego, wspaniałego piwa oraz doskonałych samochodów. Co więcej, za naszą zachodnią granicą mieszka aż dwa miliony Polaków, jest to największa Polonia w Europie. Co jeszcze musimy wiedzieć o tym kraju? Przekonamy się poniżej:

Niemcy – podstawowe informacje

Niemcy to państwo federacyjne położone w środkowo-zachodniej Europie. Składa się ono z szesnastu krajów związkowych (landów), a jego stolicą i największym miastem jest Berlin. Graniczy na północy z Danią, na wschodzie z Polską i Czechami, na południu z Austrią i Szwajcarią, a na zachodzie z Francja, Luksemburgiem, Belgią i Holandią.

Jego powierzchnia wynosi niemal 360 tysięcy kilometrów kwadratowych, a żyje na niej 83 miliony mieszkańców, co czyni Niemcy najludniejszym krajem Unii Europejskiej. Są one również wiodącym pod względem gospodarczym i politycznym państwem Europy.

Oprócz UE i strefy Schengen, są członkiem ONZ, OECD, G20 oraz G7. Po Stanach Zjednoczonych są drugim docelowym krajem migracji na świecie. Po II Wojnie Światowej Niemcy zostały podzielone przez aliantów, w wyniku czego powstały dwa państwa – Niemiecka Republika Demokratyczna i Republika Federalna Niemiec. Ich zjednoczenie nastąpiło w 1990 roku.

Niemcy – gospodarka

Niemcy odznaczają się niezwykle rozwiniętą społeczną gospodarką rynkową, największą w Europie i czwartą na świecie. Co więcej, są trzecim światowym eksporterem, po Chinach i USA. Od 2002 roku walutą tego kraju jest oczywiście euro, które dzieli się na 100 centów.

Głównym centrum finansowym o światowym znaczeniu jest Frankfurt nad Menem. Mieści się tam siedziba Europejskiego Banku Centralnego oraz Frankfurckiej Giełdy Papierów Wartościowych. PKB Niemiec wynosi 3,95 biliona dolarów. Z kolei PKB na osobę osiąga wartość 47 603 USD, co przekłada się odpowiednio na 16 miejsce na świecie i 9 w Europie. Stopa bezrobocia aktualnie wynosi 4,2%.

W Niemczech wydobywa się największe na świecie ilości węgla brunatnego. Z tego kraju pochodzi aż 20% globalnego wydobycia tego surowca. Najznaczniejsze złoża znajdują się w Nadrenii Północnej-Westfalii, północnej Hesji, okolicach Lipska, Merseburgu i Górnym Palatynacie. Istotny dla gospodarki jest także przemysł chemiczny. Niemcy są czwartym na świecie producentem nawozów potasowych. Jeszcze lepiej radzą sobie w branży motoryzacyjnej, gdzie plasują się na trzeciej pozycji pod względem produkcji samochodów osobowych na świecie. Najważniejsze koncerny je wytwarzające to:

  • Volkswagen
  • Opel
  • Daimler AG
  • Audi
  • BMW

W Niemczech istnieje także bardzo gęsta sieć transportowa. Na terenie państwa znajduje się 650 tysięcy kilometrów dróg, w tym 13 tysięcy kilometrów autostrad, co przekłada się na 11 pozycję pod tym względem na świecie, trzecią w Europie i drugą w Unii Europejskiej. Co więcej, aż 70% autostrad nie ma ograniczenia prędkości. Z kolei łączna długość linii kolejowych wynosi 42 tysiące kilometrów, co przekłada się na szóste miejsce na świecie i drugie w Europie. Bardzo istotny jest również transport lotniczy. W tym kraju znajduje się 541 lotnisk, co jest trzynastym wynikiem na świecie i drugim w Europie. Największe z nich to port lotniczy we Frankfurcie, obsługujący trzecią największą liczbę pasażerów w Europie i jedenastą na świecie.

Jeśli chodzi o turystykę, Niemcy są siódmym na świecie państwem pod względem liczby odwiedzających. Największym zainteresowaniem cieszy się Bawaria, z kolei jeśli chodzi o miasta, to niekwestionowanym liderem jest oczywiście Berlin. W tym kraju znajdują się aż 44 miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Niemcy – największe miasta

Stolicą i największym miastem jest oczywiście Berlin. Mieszka w nim 3,8 miliona osób, co czyni je liderem pod tym względem w całej Unii Europejskiej. Ponadto, jest węzłem komunikacyjnym oraz ośrodkiem naukowym, kulturalnym, handlowym i artystycznym o znaczeniu europejskim. Znajduje się w nim aż 175 muzeów.

Poza ogromnym bogactwem atrakcji miasto urzeka swoją różnorodnością i żywiołowością. Największe wrażenie wydają się wywoływać kontrasty między zabytkowymi budowlami, a nowoczesną architekturą. Co ciekawe, Berliński Ogród Zoologiczny jest największym zoo na świecie, zarówno pod względem ilości gatunków, jak i liczby zwierząt.

Drugim największym miastem jest Hamburg. Położone jest w północnych Niemczech, niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Liczy sobie 1,8 miliona mieszkańców. Jest największym niemieckim portem morskim, co czyni je ważnym ośrodkiem handlowym o znaczeniu europejskim. W 2011 roku Hamburg otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

W wyniku alianckiego nalotu dywanowego podczas II Wojny Światowej Hamburg został w większości zniszczony, jednak przez kolejne dekady udało się je zrewitalizować, a przede wszystkim odrestaurować dzielnicę Speicherstadt, która dziś jest jego wizytówką.

Trzecim największym miastem jest Monachium. Jest ono również stolicą kraju związkowego Bawaria. To także główny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy w południowej części Niemiec. Liczy sobie 1,5 miliona mieszkańców. Słynie ze swojej wspaniałej architektury, bogatej kultury oraz oczywiście corocznego festiwalu piwa Oktoberfest. Choć miasto zostało dotkliwie zniszczone przez alianckie bombardowania podczas II Wojny Światowej, to wiele historycznych budynków zostało zrekonstruowanych.

Monachium jest także czołowym europejskim centrum inżynierii, nauki, innowacji i badań, czego przykładem jest obecność dwóch instytutów badawczych. Oczywiście jest też siedzibą jednego z najwybitniejszych klubów piłkarskich na świecie – Bayernu Monachium. Stamtąd również pochodzi legendarna marka samochodów BMW.

Czwarte największe miasto to Kolonia. Położona jest w zachodnich Niemczech, nad rzeką Ren, w kraju związkowym Nadrenia-Westfalia. Liczy sobie 1,1 miliona mieszkańców. Jest jednym z najważniejszych historycznych ośrodków kultu religijnego w Europie. Jego wizytówką jest historyczna katedra Kölner Dom będąca siedzibą arcybiskupstwa kolońskiego.

Z kolei Uniwersytet w Kolonii jest jedną z najstarszych i najważniejszych uczelni w Niemczech. Poza znaczeniem historycznym i naukowym, jest także najważniejszym gospodarczym i kulturalnym miastem Nadrenii.

Niemcy – ciekawostki

Około 20% mieszkańców Niemiec to osoby z tłem migracyjnym. Aż 7,5 miliona z nich nie posiada niemieckiego obywatelstwa. Największą grupą stanowią Turcy, a drugą właśnie Polacy.

Największą religią w Niemczech jest chrześcijaństwo, 56% mieszkańców uważa się za jej wyznawców, w tym 28% to katolicy, a 26% to protestanci należący do Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego.

Letnie wakacje w Niemczech trwają tylko 6 tygodni. Rozpoczynają się pod koniec czerwca, a kończą już w sierpniu.

Aż 25% mieszkańców Niemiec to emeryci i renciści.

Niemcy produkują aż 9 miliardów litrów piwa rocznie. Nic więc dziwnego, że możemy w tym kraju ponad 6 tysięcy jego gatunków. Statystyczny obywatel Niemiec z kolei wypija 150 litrów tego trunku rocznie. W Bawarii piwo jest nawet oficjalnie uznawane za pożywienie, a nie napój.

W Niemczech możemy także znaleźć ponad 300 odmian chleba i więcej niż tysiąc rodzajów kiełbasy. Z kolei tradycyjne niemieckie śniadanie stanowi właśnie biała kiełbasa.

Jako pierwszy kraj na świecie Niemcy przyjęły czas letni. Miało to miejsce w 1916 roku, więc w czasie I Wojny Światowej. Zmiana została wprowadzona w celu oszczędzania energii.

Ucieczka z więzienia nie jest w Niemczech karalna – prawo utrzymuje , że podstawowym ludzkim instynktem jest wolność i dlatego więźniowie nie są karani za próby ucieczki.

Zwyczaj ubierania choinki pochodzi z Niemiec. Tamtejsza legenda mówi, że pewien człowiek wracając w wigilijną noc do domu ujrzał w lesie jak migoczące gwiazdy prześwitywały poprzez gałązki świerku. Zachwycony, w domu także postawił świerk i i zawiesił na nim błyszczące ozdoby oraz świece.

Najpopularniejszym sportem w Niemczech jest oczywiście piłka nożna. Istnieje w nim ponad 26 tysięcy drużyn, a więcej niż milion obywateli jest oficjalnie zarejestrowanych w ich fanklubach.

W niemieckich szkołach obowiązuje odwrotny z naszej perspektywy system oceniania uczniów. Najgorszą oceną jest 6, a najlepszą 1.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments