Najnowszy sondaż Kantar Public przynosi złe wieści dla PiS i dobre dla Koalicji Obywatelskiej. Okazuje się, że politycy dziś rządzący Polską, mogą za rok stracić władzę.

Nowy sondaż: PiS ma problem

Według pierwszego od wybuchu wojny w Ukrainie sondażu partyjnego Kantar Public spada różnica między Prawem i Sprawiedliwością a Koalicją Obywatelską. Obie siły polityczne dzielą już tylko 3 punkty procentowe. Na PiS chce głosować 30 proc. Polaków, zaś na Koalicję Obywatelską – 27 proc.

Polska 2050 – naturalny sojusznik KO – może liczyć na poparcie na poziomie 9 proc.

Następnie mamy Lewicą z 7-proc. poparciem oraz Konfederację z 5 proc. głosów. Ta pierwsza urosła w oczach wyborców o 2 pkt procentowe, zaś Konfederacja zanotowała ostry spadek – aż o 5 pkt proc. To zapewne efekt tego, że partia kojarzy się wyborcom z prorosyjskością (dodajmy, że niekoniecznie słuszni)

Do Sejmu nie dostałyby się z kolei PSL- Koalicja Polska (3 proc.) i ugrupowanie Kukiz’15 z 2 proc. głosów. Grono byłych parlamentarzystów zasilą chyba też posłowie z Porozumienia Jarosława Gowina (1 proc. głosów). Na AgroUnię chciałby głosować mniej niż co setny badany.

Oto podsumowanie wyników:

Zjednoczona Prawica – 30 proc.
Koalicja Obywatelska – 27 proc. (+2 pkt. proc.)
Polska 2050 – 9 proc.
Lewica – 7 proc. (+ 2 pkt. proc.)
Konfederacja – 5 proc. (-3 pkt. proc.)
PSL – 3 proc. (-1 pkt. proc.)
Kukiz’15 – 2 proc.
Porozumienie – 1 proc.

Co oznaczają takie wyniki?

Urszula Krassowska z ośrodka badania opinii publicznej Kantar Public w omówieniu sondażu zauważyła, że w czasie wojny w Ukrainie nie obserwujemy znaczących zmian w poparciu partii politycznych. „Prawo i Sprawiedliwość w lutym odrobiło straty z poprzednich miesięcy i w marcu pozostaje na tym samym poziomie. Nie widać zatem zwiększonego „efektu gromadzenia się wokół flagi”” – ocenia ekspertka.

Warto też zwrócić uwagę, że przy powyższym rozkładzie poparcia, jeśli w przyszłych wyborach KO, Lewica i Polska 2050 stworzą wspólną listę, to Prawo i Sprawiedliwość może stracić władzę. Co gorsza dla PiS, Konfederacja – potencjalny sojusznik partii – może nie wejść do Sejmu, bowiem dziś balansuje na granicy progu wyborczego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments