Adam Lipiński, były poseł i wiceprezes PiS, w środę 4 listopada obejmie stanowisko wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP).
Nowy wiceprezes NBP
Prezydent Andrzej Duda powołał Lipińskiego na członka zarządu i wiceprezesa banku centralnego 14 września.
Zgodnie z ustawą o NBP, członków zarządu banku powołuje i odwołuje prezydent RP na wniosek Prezesa NBP. Lipiński wcześniej musiał jednak zrezygnować z poselskiego mandatu i członkostwa w PiS. To wymóg ustawy o Narodowym Banku Polskim.
“Członek Zarządu NBP nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską” – czytamy w ustawie.
Legenda PiS
Lipiński będzie jednak do końca swojego życia kojarzył się z PiS. Ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu, Wydział Gospodarki Narodowej. Od lat jest bliskim współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego. Polacy usłyszeli o nim, gdy w 2007 r. prowadził negocjacje z Renatą Beger, ówczesną posłanką z Samoobrony, nt. przejścia jej i ich parlamentarzystów z partii Andrzeja Leppera do PiS. Rozmowę zarejestrowała ukryta kamera TVN.
Afera z negocjacjami doprowadziła do kryzysu gabinetowego, rozpisania nowych wyborów, które ostatecznie PiS przegrał, co rozpoczęło 8-letnie rządy PO-PSL.
NBP i jego zadania
NBP został założony w 1945 r. Jego zadania szczegółowo określono w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie o prawie bankowym. Zgodnie z polskim prawem, NBP jest niezależny od innych organów państwa.
NBP pełni dziś trzy podstawowe funkcje:
- banku emisyjnego,
- banku banków,
- centralnego banku państwa.
Jego głównymi organami są:
- prezes NBP,
- Rada Polityki Pieniężnej,
- zarząd NBP.
Do głównych zadań NBP należą wszelkie działania związane z utrzymanie stabilnego poziomu cen. Jego politykę ustaliła Rada Polityki Pieniężnej w „Strategii Polityki Pieniężnej po 2003 roku”. Za optymalny poziom inflacji NBP uznaje 2,5 proc. „z dopuszczalnym przedziałem wahań +/- 1 punkt procentowy”.
Do głównych obszarów działalności NBP należą:
- prowadzenie polityki pieniężnej,
- działania na rzecz stabilności krajowego systemu finansowego,
- działalność emisyjna,
- rozwój systemu płatniczego,
- zarządzanie rezerwami dewizowymi Polski,
- obsługa Skarbu Państwa,
- działalność edukacyjna i informacyjna.