NBP nadal kupuje złoto – polskie rezerwy większe od brytyjskich

Udostępnij

Z opublikowanych przez Narodowy Bank Polski danych o oficjalnych aktywach rezerwowych wynika, że w sierpniu NBP piąty miesiąc z rzędu zwiększył rezerwy złota. W efekcie, polskie zasoby królewskiego metalu przekraczają już 300 ton.

Polskie rezerwy złota przewyższyły brytyjskie? zloto sztabki inwestycyjne

Z opublikowanych w poniedziałek przez Narodowy Bank Polski danych o oficjalnych aktywach rezerwowych wynika, że na koniec sierpnia pozycja “złoto monetarne” wyceniana była na 19,65 miliarda dolarów.

Korzystając z danych Londyńskiego Rynku Kruszców (LBMA), można policzyć, że na koniec lipca było to około 10,108 miliona uncji. Tymczasem na koniec czerwca NBP oficjalnie raportował posiadanie 9,628 miliona uncji królewskiego metalu.

Oznacza to, że w czerwcu w bilansie Narodowego Banku Polskiego przybyło około 480 tysięcy uncji złota. Po lipcowych zakupach polskie rezerwy złota zostały powiększone z 299,47 tony do 314,39 tony. Oznacza to blisko 15 ton nabytych w minionym miesiącu.

Mało tego – okazuje się, że w sierpniu polskie oficjalne rezerwy złota najprawdopodobniej przewyższyły rezerwy brytyjskie. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego na koniec lipca Wielka Brytania posiadała 310,3 ton złota i ilość ta pozostaje niezmienna od lat. Jeśli w sierpniu Brytyjczycy nie dokupili złota, to spadli w tej statystyce za Polskę.

Warto również dodać, że pozycja “złoto monetarne” na koniec sierpnia stanowiła już aż 10,8% wszystkich rezerw Narodowego Banku Polskiego. Dla porównania, dokładnie rok wcześniej było to około 7,9%.

Glapiński z opóźnieniem realizuje plan zakupu 100 ton złota

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński kilkakrotnie deklarował, że NBP zamierza dokupić kolejne 100 ton złota. Jednakże nic z tych deklaracji nie wynikło i na koniec grudnia 2022 stan posiadania Narodowego Banku Polskiego był taki sam jak na początku roku. Adam Glapiński

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że NBP już piąty miesiąc z rzędu kupował złoto, można przypuszczać, że prezes Glapiński w końcu realizuje swój plan – dokonując zakupów w korzystnej sytuacji i właściwych dawkach. Okazuje się bowiem, że od kwietnia Narodowy Bank Polski nabył już łącznie 84,9 tony królewskiego metalu.

Wydaje się zatem, że w kolejnych miesiącach bieżącego roku możemy spodziewać spodziewać się dalszej aktywności zakupowej Narodowego Banku Polskiego na rynku złota.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również