Nowe obostrzenia: czy czeka nas narodowa kwarantanna?

328

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział właśnie, że rząd wprowadza nowe obostrzenia. Wszystko związane jest z epidemią koronawirusa. Ograniczenia wejdą w życie od soboty.

Dalsze obostrzenia

Przed nami arcytrudny czas. Restrykcje są niezbędne – zapowiedział szef rządu. – Rozszerzamy środki zapobiegawcze. Pierwsze z nich to nauczanie zdalne dla klas od 1 do 3 i przedłużenie dla klas od 4 w górę. Dodajemy również bon 500 zł dla nauczycieli na sfinansowanie najważniejszych sprzętów do pracy zdalnej – dodał.

Wspomniany, specjalny 500-złotowy bon dla nauczycieli ma więc pomóc im kupić sprzęt do pracy zdalnej tj. laptopa czy tablet.

Morawiecki poinformował też, że od soboty sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte – oprócz aptek, sklepów spożywczych i usługowych. Do tego w sklepach o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, w większych sklepach jak dotychczas – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

To nie koniec. Placówki kulturalne typu kina, teatry, muzea czy galerie sztuki zostaną tymczasowo zamknięte – poinformował premier.

Co dalej?

Wiemy też, co czeka nas później. Szef rządu zapowiedział, że jeżeli w Polsce będzie więcej niż 50 przypadków na 100 tys. obywateli, wprowadzony zostanie lockdown. Jeśli będzie to 70-75 przypadków na 100 tys. – narodowa kwarantanna, która zakłada już m.in. zakaz przemieszczania się.

– Nie wiemy, co nas czeka. Jeżeli będziemy tych zasad rygorystycznie przestrzegać, to sytuacja się poprawi – dodał.

Oczywiście władza będzie teraz zmuszona pomóc przedsiębiorcom, których działalność zostanie ograniczona poprzez nowe restrykcje. Premier zasugerował, że chodzi o system mikropożyczek czy dotacji dla firm.

Narodowa kwarantanna będzie oznaczała poważne ograniczenie działalności gospodarczej – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. – System opieki zdrowotnej jest na granicy wydolności – dodał urzędnik.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments