Najważniejsze definicje w kryptowalutach

Udostępnij

Prędzej czy później, większości z nas obiły się o uszy takie słowa, jak Bitcoin, blockchain, kopanie walut. Wszystkie te trzy pojęcia mają związek oczywiście z rynkiem kryptowalutowym, czyli rynkiem walut wirtualnych, którym może być przypisana wartość w postaci dóbr materialnych, czy wymiany na inne waluty. Zainteresowanie kryptowalutami stale rośnie, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Na rynku krypto najbardziej wyróżnia się jeden gracz, ale jest też kilka innych, równie godnych zainteresowania. W związku z tym warto zapoznać się z najważniejszymi pojęciami dotyczącymi kryptowalut. W poniższym artykule omówimy najważniejsze definicje kryptowalutowe, co oznaczają i jak ich używać.

Podstawowe pojęcia związane z kryptowalutami

Poniżej wymieniliśmy definicje związane z kryptowalutami. Oto one:

1. Kopanie (ang. Mining) – jest to proces, w którym nowa waluta wirtualna jest udostępniana,a także transakcje między użytkownikami są zapisane w formie dziennika.

2. Altcoin – są to waluty pozostałe, inne niż Bitcoin. Mają kilka cech wspólnych z Bitcoinem, ale też w wielu przypadkach się od niego różnią. Na przykład niektóre z altcoinów mają różne mechanizmy uwierzytelniające transakcje, jeszcze inne oferują obniżoną podatność na wahania rynkowe.

3. Blockchain – technologia, na której opierają się kryptowaluty. Jest to wirtualna forma prowadzenia dokumentacji. Jak sama nazwa mówi, inaczej jest to “łańcuch bloków”, czyli powiązanych ze sobą sekwencji blokowych, w których transakcje lub inne dane są chronione i nie można ich zmienić z zewnątrz. Dlatego uważa się technologię blockchain za najbardziej bezpieczną transakcję finansową.

4. Zdecentralizowane aplikacje (ang. DApps) – są to aplikacje, stworzone przez programistów na potrzeby technologii blockchain, tak aby nie było konieczności korzystania z pośredników. Działania finansowe, które są zdecentralizowane, potrzebują takich aplikacji, żeby móc prawidłowo działać.

5. Kapitalizacja rynkowa – w przypadku waluty wirtualnej, oznacza to po prostu faktyczną wartość wszystkich monet, które zostały wydobyte. Żeby obliczyć, jaka jest na przykład aktualna kapitalizacja rynkowa Bitcoina, wystarczy pomnożyć wszystkie wydobyte monety przez aktualną wartość Bitcoina.

Oczywiście tych definicji jest mnóstwo, ale postanowiliśmy przybliżyć te według nas najważniejsze.

O czym warto pamiętać podczas pierwszych kroków z kryptowalutami?

Oprócz zapoznania się z definicjami, warto też zasięgnąć opinii specjalistów. Na rynku jest dostępne mnóstwo forum o tematyce kryptowalutowej. Można też poszukać najnowszych wiadomości z rynku wymiany walut wirtualnych, z uwagi na to, jak dynamicznie mogą się one zmieniać. Jednego dnia jedna waluta może zarówno spaść o kilkaset procent, jak i gwałtownie wzrosnąć, dlatego kolejnym krokiem byłoby śledzenie aktualnych trendów nabywania i sprzedaży kryptowalut. Czasem z pozoru mała waluta jest w stanie odbić się diametralnie i gonić największe grube ryby na rynku krypto. Dlatego koniecznym jest bycie na bieżąco jeśli chodzi o sytuację zarówno tych dużych graczy, jak i drobniejszych, którzy niedawno weszli na rynek kryptowalutowy.

Kolejna sprawa, to wybór odpowiedniej platformy do handlu kryptowalutami. Strony do handlu wirtualną walutą wyrastają jak grzyby po deszczu, dlatego warto zwrócić uwagę na opinię poszczególnych stron czy aplikacji, które obsługują transakcje kryptowalutowe. Raczej oczywistym będzie, jeśli nie wybierzemy strony z największą ilością negatywnych opinii. Z kolei opinie wyłącznie pozytywne też mogą się wydawać nieco podejrzane. Na pewno nie zaszkodzi poświęcić trochę czasu na poszukiwania odpowiedniej strony lub aplikacji, a nie wybierać pierwszej opcji z brzegu.

Podsumowanie

Zarówno początkujący, jak i już doświadczeni inwestorzy byli zmuszeni do przyswojenia sobie rozmaitych pojęć dotyczących handlu kryptowalutami. Ale, taki proces zachodzi przecież w każdej nowej sytuacji – zarówno ucząc się nowego hobby, jak i decydując się na nową pracę, musimy zapoznać się z niuansami językowymi odnośnie konkretnej branży tak, jak w przypadku krypto właśnie. Rozwój sieci wirtualnej zaskutkował naprawdę ogromnymi możliwościami w tak wielu sektorach gospodarczych, że teraz nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez zakupów w sieci chociażby, czy możliwości komunikacji ze znajomymi z reszty świata. Jest to wspaniała możliwość, a kryptowaluty są dowodem na to, że waluta nie musi być powiązana z konkretnym rządem, żeby działać i przynosić odpowiednie korzyści.

Najnowsze

Zobacz również