Najpewniejsze biura podróży w Polsce – jak je sprawdzić?

327
najlepsze biura podróży

Na urlop czekają praktycznie wszystkie osoby pracujące. Część decyduje się na wyjazd na własną rękę, kiedy inni preferują zorganizowane wakacje. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i upodobań. Jednak jak wybrać biuro podróży? Jakie polskie biura podróży uznawane są za najlepsze i czym się kierować przy wyborze wakacji dla siebie?

Wyjazd na własną rękę, czy z biurem podróży?

Luksusowe wakacjeUrlop to idealny moment, żeby trochę się zrelaksować, odpocząć i wybrać na wakacyjny wyjazd. Część osób rezygnuje z podróży i postanawia odpoczywać w obrębie swoich czterech ścian. Warto jednak rozważyć krótki wyjazd wakacyjny, który pozwoli oderwać się od codzienności. Niektórzy zdecydowanie są fanami zorganizowanych wakacji z biurem podróży, kiedy inni planują urlop na własną rękę.

Nie wszyscy lubią korzystać z usług biur podróży, a wyjazdy na własną rękę mogą być fantastyczną przygodą. Między innymi dzięki temu mamy możliwość zobaczyć znacznie więcej miejsc. Nie jesteśmy zależni od konkretnego planu. Warto rozważyć planowanie urlopu na własną rękę, jeżeli chcemy zanurzyć się w kulturze danego miejsca i lepiej ją poznać.

Zorganizowane wakacje to świetne rozwiązanie dla osób, które na co dzień muszą myśleć o wielu sprawach. Nie będziemy musieli martwić się o transport, ponieważ biura podróży organizują przelot, a także transfer z lotniska do hotelu. Sam hotel też jest od razu przygotowany na nasz przyjazd. W zależności od tego, na jakie wakacje się zdecydujemy, nie będziemy musieli martwić się wyżywieniem. Bardzo często w ramach wyjazdów zorganizowanych możemy liczyć na dodatkowe wycieczki i atrakcje. Jednak jak wybrać najlepsze biuro podróży? Podpowiemy w dalszej części artykułu.

Jak wybrać najlepsze biuro podróży?

Rodzina na wakacjachWybór biura podróży, z którym wybierzemy się na wakacyjny wyjazd, nie jest taki prosty. W ostatnich latach dużo słyszało się o upadających biurach, które zostawił turystów całkiem samych za granicą bez samolotu powrotnego i noclegu. W tej sytuacji to państwo sprowadzało poszkodowanych turystów z powrotem do kraju. Aktualnie możemy liczyć na wsparcie w sytuacji, w której biuro podróży zbankrutuje. Jednak nikt nie chce myśleć o tym, że wymarzony wyjazd wakacyjny się nie uda. Dlatego należy dobrze sprawdzić, z czyich usług chcemy skorzystać.

Zanim zdecydujemy się na biuro podróży, powinniśmy sprawdzić, czy jest to legalnie prowadzona działalność. W tym celu najlepiej wejść na stronę Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Jeżeli dane biuro podróży znajduje się w ewidencji, możemy być pewni, że legalnie działa na polskim rynku. Możemy także sprawdzić wszystkie podstawowe informacje, czyli jaki jest adres siedziby, od kiedy dane biuro działa, kto jest jego właścicielem. Dodatkowo mamy możliwość sprawdzenia, jaka jest wysokość gwarancji ubezpieczeniowej. Biura podróży, które decydują się na wyższe stawki, mogą okazać się lepszym wyborem.

Czym jest gwarancja ubezpieczeniowa w biurach podróży?

tanie wakacje dla dzieckaKilka lat temu, kiedy upadło biuro podróży, turyści byli pozostawieni w obcym kraju bez hotelu i gwarancji powrotu do Polski. W związku z tym postanowiono zadbać o bezpieczeństwo i wprowadzono dwa filary zabezpieczające. Pierwszym z nich jest obowiązek od 2016 roku płacenia przez biura podróży składek na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Drugim zabezpieczeniem są gwarancje bankowe lub gwarancje ubezpieczeniowe na rzecz klienta.

Biura podróży, które uznawane są za najlepsze

Decydując się na wakacje z biurem podróży, powinniśmy uważać na oferty, które są niezwykle tanie, mimo że oferowany standard ma być na najwyższym poziomie. Warto też pamiętać, że biura podróży, które niedawno powstały nie mają zbyt dużej gwarancji. Dodatkowo możemy upewnić się, czy dane biuro wpisane jest do Polskiej Izby Turystyki. Zbiera ona informacje o biurze, a także sprawdza stan finansów danej firmy zajmującej się organizacją wycieczek. Możemy w niej również złożyć skargę na biuro podróży.

najlepsze biura podróżyW Polsce mamy naprawdę sporo biur podróży, mnóstwo ciekawych ofert, a co za tym idzie, ciężko wybrać tę idealną propozycję. Część osób zastanawia się, które biura podróży są najlepsze. Warto zainteresować się w szczególności takimi firmami, które działają legalnie, mają relatywnie wysoką składkę gwarancji do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i są wpisane do Polskiej Izby Turystyki. Wszystkie te wymogi spełniają takie biura jak TUI Poland, Travelplanet, Itaka, Rainbow, ale także wiele innych.

Co mogą powiedzieć nam opinie na temat danego biura podróży?

Część osób ma swoje ulubione i idealne biuro podróży, z którym wybiera się na wakacje co roku. Wtedy możemy usłyszeć pochlebne opinie na temat danej firmy, jednak to nie oznacza, że jest ona najlepsza. Kierowanie się recenzjami wystawionymi w Internecie też nie zawsze się sprawdza. Przed wyborem biura podróży powinniśmy na własną rękę wszystko sprawdzić. Nie należy podejmować decyzji jedynie z uwagi na bardzo niską cenę oferty. Szczególnie niepokojące oznaki to:

  • Bardzo niska cena oferty, która jest niewymierna do wysokiej jakości oferowanych usług.
  • Brak rezydenta na miejscu, do którego możemy zwrócić się o pomoc w razie trudnej sytuacji.
  • Niewywiązywanie się z warunków umowy i liczne opóźnienia.

Udany urlop to bezpieczny wyjazd

najlepsze biura podróży

W czasie wolnego nikt nie chce nadmiernie się zamartwiać. Wakacyjny wyjazd to moment, w którym możemy odpocząć i się zrelaksować. Część osób preferuje podróżowanie na własną rękę. Wtedy sami organizujemy cały plan wycieczki, dbamy o nocleg i transport. Z biurem podróży sytuacja wygląda nieco prościej, ponieważ część organizacyjna leży w całości po stronie firmy. W Internecie jest sporo atrakcyjnych ofert, jednak należy być czujnym. Jeszcze przed wyborem wakacyjnej wycieczki należy dobrze sprawdzić wybrane biuro.

Wpis w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych to podstawa, która daje nam pewność, że dana firma działa legalnie na terenie Polski. Następnie warto sprawdzić, jak dużą składkę biuro podróży wpłaca na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Wyższe zabezpieczenie finansowe jest lepsze dla klientów. Dodatkowo dobrze, jeżeli biuro jest wpisane także do Polskiej Izby Turystyki.

Najtańsze oferty nie zawsze są najlepsze. Wyjątkowo atrakcyjne cenowo wyjazdy powinny wzbudzić nasze podejrzenia, ponieważ nocleg w dobrym hotelu, samolot, transfer z lotniska i wyżywienie muszą trochę kosztować. Dodatkowo brak rezydenta na miejscu, do którego możemy zwrócić się o pomoc w razie trudnej sytuacji, też powinien sprawić, że zapali nam się czerwona lampka.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments