Najnowszy sondaż: PiS wygrałoby wybory

151

W dniach 24-27 czerwca 2022 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejne badanie preferencji politycznych Polaków. Jakie wyniki otrzymano?

Nowy sondaż

Gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę, to najwięcej głosów zdobyłaby rządząca dziś Polską Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 34,4% respondentów.

Największa siła opozycyjna, Koalicja Obywatelska, uzyskałaby głosy 24,5% Polaków. Z kolei ugrupowanie Polska 2050 Szymona Hołowni poparłoby 9,6% badanych.

To nie koniec. W parlamencie znalazłaby się jeszcze Lewica, która cieszy się poparciem 7,8% społeczeństwa oraz Konfederacja z wynikiem jedynie 6,2%. Pozostałe partie znalazłyby się poza parlamentem. Warto jednak dodać, że PSL po raz kolejny zbliża się do granicy 5% (poparcie na poziomie 4,7% głosów).

Na pytanie o wzięcie udziału w wyborach 48,3% ankietowanych odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a kolejne 15,3% „raczej tak”, co pozwala szacować frekwencję wyborczą na poziomie 63,6%.

Warto przyjrzeć się także, jak wyglądałyby wyniki tego sondażu, gdyby wziąć pod uwagę tylko zdecydowanych wyborców, czyli takich, którzy nie tylko poszliby najprawdopodobniej zagłosować w najbliższych wyborach, ale wiedzieli na pewno na kogo ten głos oddadzą. Wyniki zmieniają się wtedy dość znacząco. W takim wariancie do parlamentu dostałoby się także PSL – Koalicja Polska, co mogłoby rzutować na stworzenie jednopartyjnego rządu w przyszłym parlamencie. Warto też dodać, że politycy PSL sygnalizują ostatnio, że są otwarci na potencjalną koalicję z PiS w kolejnej kadencji Sejmu.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 24-27.06.2022, na ogólnopolskiej próbie 1051 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Słabość opozycji

Zaskakuje słabość opozycji. Mimo wysokiej inflacji i kryzysu gospodarczego, który powoli staje się faktem, PiS nadal pozostaje liderem sondaży. Ma też niemałe szanse, by rządzić 3. kadencję parlamentu, tyle że w koalicji z np. Konfederacją czy PSL

Wiele wskazuje na to, że opozycja wystartuje do wyborów w dwóch blokach: lewicowym (Lewica i KO) oraz centrowym (Polska 2050 i PSL oraz może też Porozumienie Jarosława Gowina).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments