Aplikacje finansowe to dość szerokie pojęcie, ponieważ kryją się pod nimi narzędzia, które możemy wykorzystać do różnych celów. Jedne pozwalają nam na inwestycje, jak Coinbase, jest też aplikacja bukmachera www.pzbuk.pl. Inne pozwalają śledzić kursy polskich i zagranicznych giełd w czasie rzeczywistym, jak niektóre aplikacje giełdowe, a jeszcze inne umożliwiają bardzo dokładne planowanie i kontrolę naszych wydatków.
Budowanie oszczędności oraz optymalizacja domowego budżetu opierają się właśnie na kontroli i planowaniu. Są osoby, które mają to we krwi – dla nich aplikacje finansowe są przydatnym dodatkiem. Innym pieniądze przeciekają przez palce i choć zarabiają coraz więcej, nie są w stanie nic zaoszczędzić. Nie wiedzą nawet na co właściwie wydają swoje dochody i dla takich osób aplikacje finansowe są wręcz niezbędne.
Kontroluj swoje wydatki z aplikacją mobilną
Pierwszym krokiem w tworzeniu poduszki finansowej powinna być zawsze dokładna analiza wydatków. Tylko wtedy możemy się dowiedzieć, gdzie uciekają nasze pieniądze. Może się okazać, że wydajemy pieniądze na rzeczy zbędne, które znacznie uszczuplają nasz budżet. Wprowadzenie w tej kategorii ograniczeń, pozwoli nam odkładać oszczędności bez większych ograniczeń. Bywa bowiem, że drobne zakupy sumują się w ujęciu miesięcznym w duże kwoty, np. codzienna kawa na mieście albo zakup słodyczy lub przekąsek.
Odnalezienie tej kategorii zbędnych wydatków wymaga od nas skrupulatnego zbierania paragonów. Przez okres przynajmniej miesiąca nie powinniśmy wprowadzać żadnych zmian jeśli chodzi o nasze zakupy, ale konieczne jest zapisywanie każdego wydatku. Ułatwia to aplikacja PanParagon. Wystarczy po każdych zakupach robić zdjęcie paragonu, który możemy też dodatkowo przyporządkować do odpowiedniej kategorii. Po paru tygodniach widać, które kategorie zakupów stanowią poważne obciążenie naszego budżetu, a możemy z nich częściowo lub nawet całkowicie zrezygnować. Aplikację PanParagon możemy też wykorzystywać do przechowywania ważnych paragonów, np. sprzętów na gwarancji.
Historia wydatków jest również dobrze widoczna na aplikacjach bankowych, o ile za zakupy płacimy kartą. Niektóre banki posiadają bardzo zaawansowane funkcje, np. pozwalają tworzyć rozbudowane kategorie wydatków i każdy użytkownik może dostosować je do swoich potrzeb. Nie zawsze jest to jednak możliwe, a większość z nas płaci zarówno gotówką, jak i kartą. Aplikacje bankowe zazwyczaj nie dają pełnego obrazu sytuacji, więc warto posiadać dodatkowe narzędzie.
Oszczędzaj i planuj budżet domowy
Aplikacja Wallet, podobnie ja PanParagon umożliwia zapisywanie i kategoryzowanie wydatków, a także przechowywanie paragonów, ale jest to jeszcze bardziej rozbudowane narzędzie. Wallet pozwala na analizę i planowanie domowego budżetu. Możemy utworzyć w niej listy z celami, na które chcemy oszczędzać. Sprawdzać postępy nie tylko oszczędzania, ale też spłaty długów. Wallet jest kompleksową aplikacją, która z powodzeniem pozwala zastąpić kilka mniejszych. Jednocześnie jest bardzo przejrzysta i intuicyjna w obsłudze.
Analiza wydatków pozwala nam skuteczniej zaplanować budżet. Są w nim elementy stałe, takie jak czynsz i opłaty za media, abonamenty, czy raty kredytu. Tutaj również możemy poszukać oszczędności, np. zmienić dostawcę prądu lub zrezygnować z abonamentu na telefon. Jednak najszybciej możemy wprowadzić zmiany w naszych codziennych zakupach i pomoże nam aplikacja Listonic. Dzięki niej możemy na bieżąco tworzyć listy zakupowe, wprowadzać produkty, które właśnie się kończą, a nawet przeglądać gazetki zakupowe, by wybrać najlepszą ofertę. Będziemy kupować tylko potrzebne rzeczy i unikniemy emocjonalnych, spontanicznych i często zbędnych wydatków. Choć aplikacje mogą bardzo pomóc w oszczędzaniu, to musimy pamiętać, że i tak wszystko zależy od nas. Od naszej skrupulatności w zbieraniu i analizie paragonów, a także przestrzeganiu zasad podczas zakupów.