Najlepsze aplikacje dla kierowców – co warto mieć w telefonie?

Udostępnij

Telefon i samochód. Jeszcze nieco ponad dekadę temu mało komu przyszłoby do głowy, że te dwa światy zostaną połączone w tak skuteczny, wygodny i co najważniejsze – bezpieczny sposób. Integracja urządzeń mobilnych z autami przeszła długą drogę, od prostych zestawów głośnomówiących, aż do teraz, gdy nowe samochody mają bezprzewodowe ładowarki, a system multimedialny łączy się ze smartfonem, dając dostęp do niezliczonych funkcji przydatnych w trasie.

Dotyczy to również aplikacji mobilnych – i to darmowych. Pomoc niektórych z nich bywa wprost nieoceniona, gdy w grę wchodzi dłuższa przejażdżka naszym autem, zwłaszcza po drodze, którą się nie przemieszczamy zbyt często. Poniżej kilka naszych propozycji dotyczących aplikacji mobilnych, które absolutnie każdy kierowca powinien przetestować. Na początek apka, którą wszyscy doskonale znamy, a mimo to od ponad dekady cieszy się niesłabnącą popularnością wśród zmotoryzowanych, czyli oczywiście:

Google Maps Logo Google Maps

Google Maps to najchętniej wybierana przez kierowców aplikacja na smartfony – i to na całym świecie. Jej największym atutem jest fakt, że poza wyznaczaniem najlepszej trasy, dostarcza także informacje dotyczące bieżącej sytuacji na drogach. Ostrzega więc przed wypadkami, zmianami w organizacji ruchu, ale i korkach – dzięki czemu w czasie rzeczywistym może znaleźć nam inną, szybszą, alternatywną trasę. Ponadto jest cennym źródłem wiedzy na temat rozmieszczenia fotoradarów i strefowych pomiarów prędkości. Od pewnego czasu kierowcy mogą w Google Maps oznaczać również patrole policyjne napotkane na drodze – po to, aby innych kierowców nie zaskoczyła kontrola prędkości.

Mapy Google mają tą przewagę nad wszelką konkurencją, że są powszechnie stosowane na całym świecie, więc perfekcyjnie sprawdzą się zarówno w Polsce, jak i za granicą, na drogach, którymi poruszamy się po raz pierwszy. Program oferuje bowiem aktualizowane na bieżąco mapy, uwzględniające niezwykle szeroki wachlarz miejsc dla ponad 220 krajów i wielu regionów.

Waze Logo Waze

Waze to aplikacja dla kierowców, w której główną rolę odgrywa duża społeczność ostrzegająca się wzajemnie o różnych utrudnieniach na drodze. Co ciekawe, ona również od 2013 roku należy do firmy Google. Waze oferuje całe mnóstwo jasno posegregowanych informacji, podanych w przystępnej dla kierowców formie. Znajdziemy wśród nich alerty o korkach, wypadkach, robotach drogowych, zmianach w organizacji ruchu. Mało tego, w razie potrzeby, program podsunie także alternatywne trasy – tak, aby zapewnić nam bezpieczeństwo i oszczędność czasu.

Aplikacja ta stanowi zatem alternatywę dla Google Maps. Warto zatem samodzielnie porównać, która wykaże się w naszej okolicy lepszą funkcjonalnością, czyli będzie oferować skuteczniejsze alerty.

Yanosik

Uwielbiany w Polsce Yanosik pełni dokładnie tę samą rolę co dwie powyższe aplikacje. Mamy tutaj do czynienia z nawigacją, która dzięki ogromnej bazie użytkowników Yanosik dostarcza szczegółowych informacji o wszelkich zdarzeniach drogowych, fotoradarach, odcinkowych pomiarach prędkości czy patrolach drogówki.

Liczba powiadomień w tej aplikacji jest wprost gigantyczna. Wszystko przez to, że była to pierwsza aplikacja tego typu działająca w naszym kraju i społeczność kierowców pokonujących większe dystanse ogromnie sobie ją ceni. Wadę Yanosika stanowi fakt, że jest on popularny wyłącznie w Polsce, za granicą nie możemy liczyć na jego tak imponującą skuteczność, powyższe aplikacje od Google’a sprawdzą się do tego lepiej. Sama nawigacja również nie jest tak intuicyjna i dopracowana jak w przypadku Google Maps.

Android Auto

Android Auto to aplikacja działająca, jako dodatkowy interfejs obsługi smartfona z systemem Android, dostosowana do potrzeb kierujących. Na ekranie urządzenia wyświetlają się duże przyciski nawigacyjne. Dostępne jest także sterowanie głosowe. Co jednak najważniejsze, Android Auto umożliwia zarządzanie i strumieniowanie obrazu ze smartfona na wyświetlacz komputera pokładowego samochodu.

Dzięki podłączeniu urządzenia do komputera samochodowego, niektóre jego aplikacje są dostępne z poziomu wyświetlacza komputera, takie jak nawigacja satelitarna, odtwarzanie plików multimedialnych, wysyłanie SMS oraz wykonywanie połączeń komórkowych, wyszukiwanie informacji w Internecie, czy komunikacja z asystentem osobistym.

Najbardziej powszechnym użyciem aplikacji Android Auto jest podłączenie urządzenia działającego z systemem Android do udostępnianego przez samochód złącza komunikacji USB lub Bluetooth, którego producent deklaruje wsparcie dla aplikacji.

Autopay

Autopay na autostradach A1 i A4

Autopay to oficjalna aplikacja pozwalająca zautomatyzować proces płacenia za przejazd autostradami A1, A2 i A4. Po zarejestrowaniu się w systemie Autopay, możemy korzystać z wszystkich jego możliwości. Wjeżdżając na AmberOne Autostradę A1 należy kierować się do bramek oznaczonych symbolem AmberGO.

Natomiast na autostradzie A4 Katowice – Kraków należy kierować się na bramki oznaczonych znakiem czarnej kamery na żółtym tle. Na tych bramkach system zidentyfikuje naszą rejestrację, zmieni kolor sygnalizacji świetlnej z koloru czerwonego na zielony i automatycznie podniesie szlaban. Zjeżdżając z autostrad A1 i A4 również musimy wybrać bramki objęte systemem, a opłata za przejazd zostanie automatycznie pobrana z podpiętej przez nas karty.

Autopay a system e-TOLL

Ponadto, od grudnia ubiegłego roku, Autopay, dzięki integracji z e-TOLL, umożliwił również opłacanie przejazdu państwowymi odcinkami autostrad A2 Konin – Łódź oraz A4 Wrocław – Gliwice. Wystarczy posiadać konto w aplikacji i mieć podpiętą kartę.

Autopay na państwowych autostradach bazuje na geofencingu, co oznacza, że lokalizacja pojazdu sprawdzana jest punktowo i to wyłącznie w telefonie, bez przekazywania danych lokalizacyjnych do systemu Autopay. System dostaje informacje z telefonu tylko w momencie przejazdu przez punkty wjazdu i zjazdu z płatnego odcinka.

W momencie zbliżania się pojazdu do bramek Autopay wysyła informację typu push informując, że za chwilę zostanie kupiony bilet. Po jego otrzymaniu klient ma jeszcze 3 minuty, żeby ewentualnie anulować transakcję, po tym czasie Autopay przyjmuje, że kierowca zdecydował się na przejazd. Płatność za przejechany odcinek autostrady pobierana jest automatycznie z karty po zakończonym przejeździe.

Fuelio Aplikacja związana z tankowaniem

Fuelio to aplikacja, która z pewnością zainteresuje wszystkie osoby rzetelnie i szczegółowo analizujące wydatki. Mamy tu do czynienia ze swego rodzaju dzienniczkiem, w którym można notować wydatki na samochód dotyczące przede wszystkim paliwa, ale nie tylko. Na podstawie danych wprowadzonych do aplikacji, właściciel może przeliczyć spalanie, ale również i koszty eksploatacji pojazdu. Ponadto, co bardzo istotne, z aplikacji można się także dowiedzieć, gdzie w okolicy jest najtańsze paliwo.

Warto dodać, rejestr prowadzony w aplikacji nie musi dotyczyć tylko jednego pojazdu. Właściciel kilku aut będzie mógł tutaj śledzić nie tylko wyżej wspomniane wydatki – które będą prezentowane na czytelnych wykresach, ale także zaplanować regularny serwis samochodu.

moBiLET Aplikacja do płacenia za parking

Obecnie problemem w miastach jest nie tylko znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Kierowca musi również pamiętać o opłaceniu parkingu. Najpierw trzeba znaleźć parkomat, później wbić do niego numer rejestracyjny, a następnie opłacić parkowanie. Czy istnieje sposób, aby było to mniej uciążliwe?

Oczywiście, że tak – i to wszystko za pomocą smartfona. Z pomocą przychodzi tutaj aplikacja moBiLET. Płatność za bilet parkingowy odbywa się bezgotówkowo, kierowca ma pełną kontrolę nad czasem parkowania i rozlicza się co do faktycznie wykorzystanej minuty. moBiLET działa już w ponad stu polskich miastach.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również