Najbardziej przydatne języki – dzięki ich znajomości wzrosną Twoje zarobki

Udostępnij

najbardziej przydatne językiUmiejętność posługiwania się językiem obcym to bardzo istotna pozycja w naszym CV. Wraz ze wzmożeniem kontaktów handlowych Polski, postępującą globalizacją, rosnącą pozycją kraju na arenie międzynarodowej w różnych dziedzinach, wzrostem eksportu polskich usług i towarów, jak również napływem zagranicznych inwestycji, zmienił się także zakres wymaganych od pracownika kompetencji. W szczególności wzrosły oczekiwania względem zatrudnionych, jeśli chodzi o znajomość języków obcych wykorzystywanych w nowopowstających dziedzinach oraz kontaktach biznesowych z zagranicznymi partnerami i klientami.

W ciągu ostatnich dwóch dekad dzięki zagranicznym inwestorom w Polsce powstało około 1,5 miliona miejsc pracy, a łączna suma inwestycji przekracza 600 miliardów złotych. Liczby w tym przypadku mówią same za siebie. Posiadanie przez polskich pracowników odpowiednich kompetencji językowych jest bezspornie sprawą kluczową z perspektywy rozwoju gospodarki kraju i współpracy na arenie międzynarodowej. Inwestycja w naukę języka obcego jest współcześnie niezwykle opłacalna. Może przynieść zaskakujące rezultaty, które przekładają się nie tylko na wzbogacanie naszej wiedzy i rozwój osobisty, lecz również na pomyślny rozwój kariery i możliwości awansu, wzrost wynagrodzenia i zdobycie wymarzonej pracy.

Poniżej przedstawiamy najbardziej przydatne języki obce, których warto się uczyć. Dowiedz się, które z nich zapewnią Ci dobre wynagrodzenie i wiele atrakcyjnych ofert pracy.

Ilu Polaków zna języki obce?

Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, że 38% Polaków zna przynajmniej jeden język obcy. Niestety tyle samo procent obywateli nie posługuje się żadnym językiem poza ojczystym polskim. Tylko 15% osób może pochwalić się znajomością dwóch języków obcych, natomiast trzech już zaledwie 3%.

Jakimi językami obcymi władają Polacy?

W stopniu średnio zaawansowanym językiem angielskim włada prawie 60% Polaków. Z kolei językiem niemieckim na tym samym stopniu posługuje się około 40% rodaków. Na najniższym stopniu podium znajduje się rosyjski – około 10%. Kolejne miejsca zajmują francuski, hiszpański i włoski, lecz w tym przypadku wartości procentowe są już marginalne.

Polacy najczęściej uczą się języków obcych w szkole (głównie angielskiego i niemieckiego), ale po jej ukończeniu tylko niewielka część z nich kontynuuje edukację językową.

W których branżach języki obce są najbardziej pożądane?

Analitycy TNS Polska, na podstawie opublikowanych ogłoszeń o pracę, stwierdzili, że znajomość przynajmniej jednego języka obcego wymagana jest w następujących branżach:

  • Zakupy – 87% ofert pracy
  • IT – 83% ofert pracy
  • Administracja – 83% ofert pracy
  • Public Relations – 83% ofert pracy
  • IT Rozwój oprogramowania – 82% ofert pracy
  • Doradztwo/konsulting – 82% ofert pracy
  • Marketing – 79% ofert pracy
  • Badania i rozwój – 79% ofert pracy
  • Budownictwo i nieruchomości – 78% ofert pracy
  • Finanse i ekonomia – 78% ofert pracy

Okazuje się, że nie wszędzie wystarczy sam fakt znajomości języka obcego, ale też to, jak bardzo go znamy. Jak wynika z tego samego raportu, w takich branżach jak: doradztwo, konsulting, IT, telekomunikacja oraz finanse i rachunkowość blisko 75% ofert o pracę zawiera wymaganie o minimum średnio zaawansowanej znajomości języka obcego.

Przejdźmy teraz do top 10 najbardziej przydatnych języków obcych na rynku pracy. Na początek:

Najbardziej przydatne języki obce – miejsce 10: arabski

Po arabsku mówi 295 milionów ludzi na całym świecie. Jest to oficjalny język 28 różnych krajów, w tym wiele dynamicznie rozwijających się, znajdujących się w Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Według raportu opublikowanego przez British Council język arabski zajmuje drugie miejsce wśród “języków przyszłości”.

Najbardziej przydatne języki obce – miejsce 9: chiński

Językiem chińskim posługuje się ponad miliard ludzi na świecie. Pozycja tego kraju w globalnej gospodarce i dynamiczny rozwój czyni ten język niezwykłym źródłem możliwości biznesowych . W czasach, gdy chińskie firmy rozwijają się na arenie międzynarodowej, a kraj ma rosnące możliwości outsourcingu ze względu na bardzo niskie koszty i wysoką wydajność, znajomość języka chińskiego z każdym rokiem będzie coraz bardziej pożądana na rynku pracy. Co więcej, znajomość języka angielskiego nie jest w Chinach zbyt powszechna.

Najbardziej przydatne języki obce – miejsce 8: japoński

Językiem japońskim posługuje się 130 milionów osób, jednak nie wolno zapominać, że mowa tutaj o trzeciej największej gospodarce na świecie. Japońskie firmy są wysoce innowacyjne, a kraj ten jest drugim co do wielkości inwestorem na świecie w sektorze badań i rozwoju oraz jednym z najbardziej zaawansowanych i zintegrowanych technologicznie narodów.

Najbardziej przydatne języki obce – miejsce 7: portugalski

Język portugalski jest używany przez 210 milionów ludzi na świecie, głównie w Brazylii i Portugalii. Jest to także drugi najczęściej używany język w Ameryce Łacińskiej. Ze względów biznesowych, największe znaczenie ma tutaj oczywiście Brazylia. Pomimo głębokiej recesji, jest ona wiodącą gospodarką w Ameryce Łacińskiej i najważniejszym krajem spoza grupy G8. Według danych UNESCO opublikowanych przez The Portugal News, język portugalski ma największy potencjał wzrostu jako język międzynarodowy w Afryce Południowej i Ameryce Południowej. Jest to obecnie drugi najmocniej zyskujący globalnie na znaczeniu język w Europie, po angielskim. Jest to więc niezwykle przydatny język do rozwijania międzynarodowego biznesu na czterech kontynentach.

Najbardziej przydatne języki obce – miejsce 6: rosyjski

Język rosyjski codziennie używany jest przez 155 milionów mieszkańców Europy Wschodniej, co czyni go ósmym najpowszechniej używanym językiem na świecie. Poza tym, sama Rosja – prawdziwa potęga gospodarcza, słynie z niezwykle utalentowanych inżynierów i informatyków, a rosyjski jest jednym z najpopularniejszych języków w literaturze naukowej i technicznej nauk ścisłych, takich jak fizyka i inżynieria. Co więcej, ten kraj charakteryzuje się niskim współczynnikiem znajomości języka angielskiego, więc znajomość języka rosyjskiego jest kluczowa dla biznesów pragnących podbić rynek Europy Wschodniej.

Najbardziej przydatne języki obce – miejsce 5: hiszpański

Chociaż niekoniecznie jest postrzegany jako język biznesowy, hiszpańskim posługuje się ponad 530 milionów osób w 30 krajach świata. Znając język hiszpański, otwiera się drzwi do współpracy biznesowej nie tylko z tym krajem, lecz również z Meksykiem i niemal wszystkimi krajami Ameryki Południowej. Mało tego, nawet w Stanach Zjednoczonych hiszpański jest językiem ojczystym niemal 40 milionów ludzi, a populacja latynoska w tym kraju bardzo dynamicznie się rozwija. Z całą pewnością jest to obecnie jeden z wiodących języków w globalnym handlu.

Najbardziej przydatne języki obce – miejsce 4: holenderski

To prawdopodobnie największa niespodzianka w zestawieniu. Ponad 50 milionów ludzi używa języka holenderskiego. Co ciekawe, nie tylko w Królestwie Niderlandów, lecz także w Indonezji, Afryce czy nawet Ameryce Południowej. Co więcej, współpraca Polski z Holandią posiada długoletnią tradycję. Mnóstwo firm oraz banków holenderskich posiada swoje placówki lub przedstawicielstwa w naszym kraju. Królestwo Niderlandów jest jednym z najpotężniejszych inwestorów w Polsce. Wszystkie te czynniki mają wpływ na to, że manager ze znajomością języka holenderskiego będzie miał otwartą drogę do kształtowania swojej kariery.

Najbardziej przydatne języki obce – miejsce 3: francuski

Chociaż w ostatnim stuleciu zdecydowanie został francuski wyparty przez angielski, wciąż jest bardzo ważnym biznesowym językiem. Dla 75 milionów mieszkańców 39 krajów jest on językiem ojczystym. Dla kolejnych 220 milionów jest on drugim językiem. Francuski jest również jednym z oficjalnych języków kilku organizacji, w tym Organizacji Narodów Zjednoczonych i Światowej Organizacji Handlu. Język francuski jest najistotniejszym językiem na rynku afrykańskim. Stanowi on język urzędowy w trzech z pięciu najszybciej rozwijających się gospodarek na tym kontynencie. Co więcej, w tych krajach poziom znajomości języka angielskiego jest bardzo niski, tak więc francuski jest kluczowy dla biznesów pragnących podbić ten rynek.

Najbardziej przydatne języki obce – miejsce 2: niemiecki

Język niemiecki posiada 95 milionów rodzimych użytkowników i łącznie 210 milionów użytkowników na całym świecie . Jest to również czwarty najczęściej używany język w sieci. Może się to wydawać niewielkie w porównaniu z większością innych języków na tej liście, ale ten język jest używany w najważniejszych gospodarkach dla naszego regionu Europy – w Niemczech, Austrii, Szwajcarii czy Luksemburgu. W szczególności Niemcy są wiodącą gospodarką Unii Europejskiej, głównym partnerem handlowym i największym inwestorem zagranicznym w Polsce i silnikiem gospodarczym na szczeblu międzynarodowym. Co więcej, Niemcy są trzecim największym dostawcą na świecie w dziedzinie badań i rozwoju. Niemiecki jest zatem szczególnie ważny dla badań naukowych i znajduje się na szczycie głównych języków naukowych stosowanych w naukach takich jak medycyna, nauki społeczne, psychologia, sztuka i inne nauki humanistyczne. Dzięki ich reputacji w zakresie jakości i know-how wiele niemieckich firm dominuje w swojej branży, więc aby z nimi współpracować, znajomość języka niemieckiego wydaje się niezbędna.

Najbardziej przydatne języki obce – miejsce 1: angielski

Tutaj nie ma żadnego zaskoczenia. Angielski jest językiem biznesu i nauki. Posiada on 339 milionów rodzimych użytkowników w 94 krajach, jest także oficjalnym językiem 20 najważniejszych organizacji międzynarodowych. Jest to więc bezdyskusyjnie absolutnie podstawowy i najbardziej przydatny język świata. W większości krajów jest to również pierwszy język obcy nauczany w szkołach. Mało tego, jest on rozumiany aż przez jedną trzecią ludności świata. Język angielski zajmuje również czołową pozycję w językach najczęściej używanych przez użytkowników Internetu z 949 milionami użytkowników i jest najczęściej używanym językiem na wielojęzycznych stronach internetowych. Jest więc niepodważalnym faktem, iż angielski jest niezbędny dla każdej firmy, która chce się rozwijać na arenie międzynarodowej i niemal każdy współczesny pracownik wcześniej wspomnianych branż powinien się nim świetnie posługiwać.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również