Na polskiej scenie politycznej panuje… nuda

308
pis

Nowe badanie poparcia dla partii politycznych pokazuje, że na scenie politycznej zapanowała stabilizacja.

Nowe badanie i stara nuda

W nowym badaniu IBRiS PiS zdobyło 34,2 proc. wskazań. To wzrost o 0,5 pp. w porównaniu z badaniem wykonanym przez IBRiS miesiąc temu.

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej, którą popiera 28,3 proc. Oznacza to wzrost o 0,7 pp. w porównaniu z listopadem.

Podium domyka Lewica z poparciem rzędu 9,7 proc. (spadek o 0,4 pp.), zaś poza nim jest Polska 2050 Szymona Hołowni (8,8 proc. i spadek o 2,1 pp.). Na kolejnych miejscach jest ex aequo PSL Koalicja Polska (5,2 proc., spadek o 0,5 pp.) oraz Konfederacja (5,2 proc., wzrost o 0,2).

8,6 proc. osób nie wie, na kogo chce głosować. Udział w wyborach zadeklarowało 52,5 proc. ankietowanych, w tym 44,3 proc. „zdecydowanie” chce głosować, a 8,2 proc. „raczej” zamierza to zrobić.

Czy stabilizacja się skończy?

Powyższy wynik pokazuje, że PiS nadal jest najsilniejszą partią na polskiej scenie politycznej, ale raczej nie dałoby rady samodzielnie rządzić. KO jest na miejscu drugim. O trzecie walczą niemal stale Polska 2050 i Lewica, a o wejście do Sejmu PSL i Konfederacja.

Nie wiadomo jednak, czy wiosną nie zostanie ogłoszony start jakiejś nowej partii (w 2015 r. w ten sposób wystartowała Nowoczesna). Mówi się np. o kolejnej próbie wejścia do „dużej” polityki samorządowców. Biorąc jednak pod uwagę to, że dotąd takie próby kończyły się porażkami, wątpliwe, by teraz uległo to zmianie.

Namieszać na polskiej scenie politycznej mogłaby raczej nowa partia, która byłaby alternatywą dla PiS i PO (ponownie nasuwa się tutaj skojarzenie z Nowoczesną czy np. Ruchem Palikota), za którą stałyby w miarę nowe twarze. Jak na razie nic jednak nie wiadomo, by taka formacja miała powstać.

Jeśli nic rewolucyjnego nie będzie miało miejsce, wybory w 2023 r. wygra Zjednoczona Prawica (czyli PiS i koalicjanci), ale nie będzie w stanie samodzielnie rządzić Nowogrodzka będzie musiała wtedy próbować tworzyć sojusz z Lewicą, Konfederacją lub PSL. Jeśli to się nie uda, rząd stworzy obecna opozycja: KO, Polska 2050 i wspomniane już Lewica oraz PSL.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments