Wybory już za nami. Eksperci analizują, co poszło nie tak w kampanii Rafała Trzaskowskiego, a czym przekonał do siebie Polaków po raz drugi Andrzej Duda. Okazuje się jednak, że jeśli prezydenta wybieraliby tylko przedsiębiorcy, wynik elekcji byłby inny.

Biznes chciał prezydenta z PO

Gdyby o wyniku wyborów decydowały wyłącznie osoby prowadzące własny biznes, wkrótce w Pałacu Prezydenckim zamieszkałby Trzaskowski. To wynika z badania exit poll wykonanego przez pracownię IPSOS.

Na obecnego prezydenta Warszawy zagłosowało aż 66,9 proc. biznesmenów. Andrzeja Dudę poparło tylko 33,1 proc. prowadzących swoją działalność. Wśród dyrektorów, specjalistów i kierowników wyniki prezentują się podobnie. W tej grupie Trzaskowski otrzymał aż 68,1 proc. poparcia, a Duda jedynie 31,9 proc.

To o tyle ciekawe, że w czasie swojej kampanii wyborczej to Andrzej Duda mówił o tym, że to za jego kadencji przedsiębiorcy otrzymali m.in. obniżkę CIT z 19 do 9 proc., wprowadzenie 0 zł na ZUS przez pierwsze pół roku działalności, działalność nierejestrowaną do przychodów nie większych niż 50 proc. płacy minimalnej czy wprowadzenie Małego ZUS Plus zakładającego uzależnienie składek ZUS od przychodów. Trzaskowski obiecywał głównie, że zawetuje wszelkie ustawy wprowadzające nowe podatki czy ich podwyżki.

I tura

W pierwszej turze według analiz IPSOS wśród właścicieli i współwłaścicieli firm także wygrał Rafał Trzaskowski. Zdobył 43,3 proc. głosów. Drugi był Andrzej Duda, na którego zagłosowało 25,1 proc. osób przedsiębiorców. Podium domknął jeszcze Szymon Hołownia, który uzyskał 15,8 proc. poparcia. Dalej w zestawieniu znaleźli się kolejno: Krzysztof Bosak z 9,2 proc., Robert Biedroń z 2,5 proc. oraz Władysław Kosiniak-Kamysz 2,2 proc. poparcia.

Od wczoraj wiemy jednak, że w Pałacu pozostanie Duda. Co w praktyce oznacza jego sukces? Przede wszystkim kontynuacje polityki rządu PiS. Jak podkreślają politycy tej partii, może ona teraz liczyć na trzy lata spokojnego rządzenia. Jeśli wybory wygrałby bowiem Trzaskowski, liczono się z jego częstymi wetami, co mogłoby doprowadzić do rozpisania kolejnych wyborów do Sejmu i Senatu. W obecnym układzie – gdy Duda pozostaje lokatorem Pałacu – nic nie powinno się zmienić.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments