Na czym polega dropshipping bez firmy?

374

Dropshipping to sposób prowadzenia działalności gospodarczej, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Nic dziwnego. W końcu próg wejścia niemalże nie istnieje, a wysokość zarobków jest prawie nieograniczona. Ponadto od 2018 roku na podstawie nowych przepisów da się sprzedawać w modelu dropshippingowym bez firmy. Jak to zrobić i z czym się to wiąże?

Dropshipping to model sprzedaży w Internecie. Polega on na przeniesieniu odpowiedzialności za obsługę wysyłki i zwrotu towarów na dostawcę, np. hurtownię. Jak to działa w praktyce? Wystawiasz produkt na swojej stronie internetowej lub popularnym marketplace, np. Allegro, OLX. Klient dokonuje zakupu. Następnie automatycznie lub ręcznie przesyłasz informację o transakcji do hurtowni, która wysyła towar. Ty płacisz jej za produkt oraz koszty jego doręczenia. Zarabiasz natomiast na marży pomimo tego, że nigdy fizycznie nie masz danej rzeczy w ręce. Brzmi jak bajka? Rzeczywiście tak jest, dlatego w modelu dropshippingu sprzedaje coraz więcej osób. To natomiast oznacza dużą konkurencję.

Zalety dropshippingu

Zwiększająca się z dnia na dzień konkurencja nie zniechęca kolejnych osób do rozpoczęcia sprzedaży w modelu dropshippingu. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na:

  • niskie koszty wejścia (mogą one wynosić nawet 0 zł)
  • możliwość szybkiej skalowalności biznesu (największym wyzwaniem jest wyszukanie odpowiedniego produktu; jeśli go znajdziesz, możesz sprzedawać setki lub tysiące sztuk towaru dziennie)
  • brak ryzyka związanego z zakupem towaru (nie musisz kupować produktów na zapas, dzięki czemu nie zamrozisz gotówki w towarze, który nigdy się nie sprzeda).

Działalność nierejestrowana – sposób na dropshipping bez firmy

Jeszcze kilka lat temu osoba fizyczna bez działalności gospodarczej nie mogła nawiązać współpracy z hurtownią. Każdy chcący sprzedawać w dropshippingu był zmuszony założyć firmę. To wiązało się z kosztami stałymi w wysokości kilkuset złotych miesięcznie niezależnie od tego, czy udało się wypracować jakiekolwiek zysk. Dzisiaj jako osoba fizyczna możesz nawiązać współpracę z wieloma hurtowniami. Dodatkowo nie musisz rejestrować firmy, jeśli Twój przychód nie przekroczy połowy minimalnej krajowej. W 2022 roku jest to 1550 zł miesięcznie.

Osiągając przychód nieprzekraczający połowy minimalnej krajowej, prowadzisz nierejestrowaną działalność gospodarczą. Oznacza to, że nie musisz nigdzie jej zgłaszać ani płacić składek ZUS. Wystarczy jedynie, że raz do roku w okresie od lutego do kwietnia zgłosisz dochód za poprzedni rok do Urzędu Skarbowego, a następnie odprowadzisz do niego podatek dochodowy. Co istotne, przychód możesz pomniejszyć o koszty, dlatego podatek zapłacisz tylko od realnie osiągniętego dochodu.

W jaki sposób możesz mieć swoją nierejestrowaną działalność gospodarczą? Wystarczy, że będziesz prowadzić prostą ewidencję sprzedaży. Możesz to robić w zeszycie lub Excelu. Zapisujesz w niej datę przychodu, jego wysokość oraz robisz podsumowanie miesiąca. Jest to na tyle prosta kalkulacja, że nie wymaga ona zatrudniania księgowej. Dzięki temu bez rejestracji firmy możesz sprawdzić, czy dropshipping jest dla Ciebie.

Zalety dropshippingu bez firmy

Dropshipping bez firmy to świetna opcja dla początkujących sprzedawców internetowych. Umożliwia ona:

  • przetestowanie pomysłu na biznes bez konieczności rejestracji działalności (dzięki temu unikasz formalności i kosztów związanych z opłacaniem ZUSu oraz księgowości)
  • sprawdzenie, czy prowadzenie działalności jest dla Ciebie (nawet handlując w dropshippingu na nierejestrowanej działalności gospodarczej musisz prowadzić uproszczoną ewidencję, mierzyć się z niezadowolonymi klientami czy brakiem zamówień; to pozwoli Ci podjąć bardziej świadomą decyzję, czy na pewno chcesz prowadzić firmę)
  • zbudowanie bazy klientów i kontrahentów bez ponoszenia dodatkowych kosztów (dropshipping w głównej mierze opiera się na relacjach i umiejętnościach, a te warto sobie wypracować jeszcze przed dokonaniem wpisu do CEIDG).

Wady dropshippingu bez firmy

Choć dropshipping bez firmy ma mnóstwo zalet, to nie brakuje także wad. Przede wszystkim:

  • możesz osiągnąć przychód tylko sięgający połowę minimalnej krajowej (w dropshippingu zarabiasz na marży, dlatego pomimo wysokich przychodów Twoje realne zarobki będą bardzo niskie)
  • konkurujesz z firmami o ugruntowanej pozycji (zazwyczaj mogą one liczyć na lepszą ofertę w hurtowni, dzięki czemu działają na wyższych marżach)
  • nie masz dostępu do wszystkich hurtowni (niestety część z nich wciąż nie chce współpracować z małymi graczami).

Pomimo wszystko jeśli jednak chcesz spróbować handlu w Internecie, dropshipping bez firmy jest jedną z najlepszych form. Powodzenia!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments