Moda na survival – sposób na przetrwanie czy ekstremalne hobby?

Mężczyzna praktykujący sztukę survivalu

Lęk przed brakiem dostępu do jedzenia, miejsca do spania czy niepewność nawet o własne przetrwanie… – to wszystko budzi skojarzenia z bohaterami filmów katastroficznych, prawda? Okazuje się jednak, że grono miłośników tego typu atrakcji rośnie z każdym rokiem. Modę na survival na dobrą sprawę zapoczątkował popularny Bear Grylls za pomocą swojego telewizyjnego programu pod tytułem “Szkoła przetrwania”. Obecnie survival coraz szerzej pojawia się w popkulturze. Zwłaszcza gry wideo o tej tematyce cieszą się ogromną popularnością, szczególnie wśród młodzieży.

Na czym polega survival? Co ludzi w nim tak bardzo fascynuje? Przekonamy się poniżej:

Czym jest survival?

Survival to nic innego, jak sztuka przetrwania w trudnych warunkach. Dokładnie rzecz biorąc jest to rodzaj aktywności człowieka skierowanej na gromadzenie wiedzy i umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych. Survival obejmuje zatem naukę o przeżyciu, obejmującą wiele zagadnień począwszy od przygotowania posiłków, a na pierwszej pomocy skończywszy.

Odmiany survivalu

Survival występuje w wielu odmianach, które można ukształtować dla własnych potrzeb. Ze względu na charakter aktywności survivalu wyróżnia się zazwyczaj trzy główne odmiany:

  • Survival militarny
  • Survival zielony
  • Survival miejski.

Survival militarny

W survivalu militarnym, podobnie jak w wojsku, celem jest nabycie i utrzymanie umiejętności pozwalających na zachowanie sprawności i życia dla wykonania ustalonego zadania. Ten element decyduje o charakterze szkolenia. Mogą tu występować formy rekreacyjne, ale survival militarny może być traktowany jako faktyczne utrzymywanie wojskowej sprawności na wypadek działań wojennych.

Survival zielony

W survivalu zielonym celem jest nabycie i utrzymanie umiejętności pozwalających na samowystarczalną egzystencję w warunkach przebywania poza cywilizacją. Istnieje tu duży związek z naturą. Ten rodzaj survivalu nastawiony jest silnie na rekreację, ale przygotowuje też do działań w warunkach zagrożeń podczas klęsk żywiołowych czy katastrof komunikacyjnych.

Survival miejski

Celem survivalu miejskiego jest z kolei działanie samowystarczalne w warunkach metropolii, czyli szukanie możliwości przetrwania w zagęszczeniu uwarunkowań społecznych. Ten rodzaj survivalu stawia nacisk na doświadczanie własnych możliwości i elementy poznawcze.

Jakie działania obejmuje survival?

Działania z zakresu survivalu związane są z ochroną organizmu i jego funkcjonowania, a więc z zapewnieniem:

  • Obecności tlenu (oddychanie)
  • Ciepłoty zewnętrznej powiązanej ze znalezieniem (budową) schronienia oraz odzieżą,
    znajomości rozpalania i utrzymywania ognia
  • Ciepłoty wewnętrznej powiązanej z pokarmem (dostarczaniem kalorii) oraz jego przyrządzaniem
  • Utrzymania poziomu nawodnienia organizmu (zdobywanie i uzdatnianie wody)
  • Swobody i sprawności poruszania
  • Umiejętności unikania zagrożeń
  • Sprawności wszystkich funkcji ciała i umysłu
  • Sprawności funkcjonowania psychicznego i społecznego
  • Kontrolowania zasobów.

Dlaczego ludzie pokochali survival? Las jako tradycyjny teren do uprawiania survivalu

Sztuka przetrwania nie składa się tylko i wyłącznie z wymiaru fizycznego. Dla przykładu, przebywając w lesie jesteśmy zdani wyłącznie na siebie, siłę własnych mięśni i na pozyskane wcześniej umiejętności. Za tym pozornie fizycznym wyzwaniem kryje się jednak głęboki aspekt psychologiczny. Sytuacja, w której musimy podjąć szereg kroków, aby zawalczyć o własne przetrwanie, brzmi z perspektywy współczesności niemal egzotycznie. Tego typu okoliczności uruchamiają emocje, do których wcześniej mogliśmy nie mieć dostępu. Jest to także sytuacja specyficzna, godzimy się bowiem na przebywanie w samotności bez dostępu do elektronicznych bodźców, co na co dzień nie zdarza się zbyt często. Jest to zatem doskonała okazja, aby oczyścić umysł, i przewartościować na nowo pewne elementy współczesności.

Survival stwarza okoliczności, dzięki którym wracamy do korzeni i na powrót aktywuje uśpione w nas instynkty. Dzięki temu możemy poczuć na własnej skórze z czym niegdyś zmagali się ludzie, żyjąc w permanentnym lęku o pożywienie czy schronienie. Za sprawą tego typu doznań na nowo będziemy mogli docenić komfort cywilizacyjny, w którym przyszło nam żyć.

Dlaczego warto zainteresować się survivalem?

Survival może się przydać zarówno w trudnych sytuacjach jak i codziennym życiu. Jeśli dojdzie do sytuacji kryzysowej, takiej jak wspomniana klęska żywiołowa lub katastrofa komunikacyjna, będziemy wiedzieć jak się zachować. W sytuacji zagrożenia nie będziemy brać do ręki telefonu, zaglądać do wyszukiwarki internetowej czy pytać znajomych co zrobić – będziemy mieli w głowie gotowy, sprawdzony plan działania oraz będziemy także posiadać umiejętności, które pozwolą uchronić nam siebie i swoją rodzinę przed niebezpieczeństwem.

Survival może przydać się jednak nie tylko w tego typu sytuacjach. Proste umiejętności jak rozbijanie namiotu czy rozpalanie ognia przydadzą się choćby podczas wypadu ze znajomymi na biwak. Kolejnym często niedocenianym aspektem survivalu jest to, że kształtuje on też ważne umiejętności psychiczne. Uczy nas oceniać ryzyko oraz działać pod wpływem stresu i szybko podejmować decyzję. Te umiejętności przydadzą nam się nie tylko na łonie natury z dala od cywilizacji, ale także w naszej karierze zawodowej.

Z powyższego wynika, że survival to bardzo wartościowe hobby, które rozwija człowieka zarówno manualnie, jak i duchowo, gdyż walka z przeciwnościami losu i “małe zwycięstwa” podczas treningu owych technik, pozwalają lepiej zrozumieć priorytety funkcjonowania człowieka. W survivalu musimy liczyć na siebie, samodzielnie zdobyć żywność, zbudować schronienie, czy rozpalić ognisko celem ogrzania się, czy przyrządzenia jedzenia.

Jak zacząć swoją przygodę z survivalem?

Najpierw musimy odpowiednio przygotować się do praktycznej nauki survivalu za pomocą zdobycia odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Zacznijmy od tej drugiej kwestii. Wiedzę na temat survivalu można pozyskiwać z fachowej literatury o tej tematyce oraz programów telewizyjnych czy nawet forów internetowych lub wideo w serwisie YouTube.

Niezbędny ekwipunek Typowy survivalowy ekwipunek

Czas przejść do kwestii wyposażenia. Nie musimy od razu kupować wszystkiego co ma w nazwie “taktyczny”, ale przyda nam się na pewno dobry plecak, nóż i latarka. To taki niezbędnik nawet na krótką wyprawę do lasu. Jeśli kiedyś porzucimy nasze plany survivalowe to tego typu ekwipunek i tak może nam się przydać w życiu codziennym.

Jeśli zaś zdecydujemy się na dłuższy pobyt w dziczy to musimy zadbać o dobry i ciepły śpiwór, namiot, menażkę i zapałki sztormowe. Jeżeli chodzi o namiot i śpiwór, warto sięgnąć po model nieprzemakalny oraz kompaktowy, czyli składający się do naprawdę niewielkich rozmiarów. Niektóre warianty stworzone są z niezwykle lekkich materiałów. Taki sprzęt nie obciąży naszego ekwipunku, idealnie sprawdzając się przy wyprawach tego typu.

Nie zapomnijmy również o sporej wielkości termosie wypełnionym gorącym napojem. Będzie on zbawienny zimą albo wieczorami, kiedy robi się naprawdę chłodno. Do orientacji w terenie powinien posłużyć nam kompas. Być może wcześniej nigdy nawet nie mieliśmy go w rękach, jednak uprawiając survival będziemy musieli się z tym przyrządem zaprzyjaźnić. Warto też postawić na wielofunkcyjność. W sklepach turystycznych znajdziemy poręczne bransoletki z wbudowanym kompasem, krzesiwem, scyzorykiem, a jakby tego było mało – gwizdkiem niezbędnym w sytuacjach kryzysowych, do wzywania pomocy. Przydatne także okażą się różnego rodzaju akcesoria do uzdatniania wody, jeśli zdecydujemy się na pozyskiwanie jej z środowiska.

Czas na praktykę

Dopiero po zgłębieniu teorii, przychodzi pora na naukę praktyczną. Samodzielny wypad w teren jest jednak dość niebezpieczny, dlatego na pierwszą wyprawę warto zabrać się z kimś doświadczonym. Pamiętajmy również, że nauka survivalu to proces ciągły, nie można się go ”nauczyć” raz na zawsze, należy cały czas pogłębiać swoją wiedzę i rozwijać swoje umiejętności przetrwania w terenie. Każda nowa wyprawa nauczy nas bowiem nowych zdolności i dostarczy nam przy tym także niezapomnianych przeżyć i wspomnień.

Boom na gry survivalowe

W minionej dekadzie gigantyczną popularnością zaczęły się cieszyć survivalowe gry wideo. W zasadzie nie powinno to dziwić, że ten gatunek tak fascynuje graczy. Otwarty świat, złożone mechaniki, nieustanne poczucie zagrożenia i ryzyko, że w każdej chwili długie godziny gry mogą przez głupią decyzję pójść na marne… To wszystko sprawia, że rozgrywka potrafi sprawić, że gracz zapomina o całym otaczającym świecie i problemach życia codziennego.

Minecraft Sześcian symbolizujący grę Minecraft

Prekursorem współczesnych survivalowych gier wideo jest oczywiście Minecraft. Co prawda, jest to gra, w której nie ma określonych celów, jednak bardzo ważne jest właśnie przetrwanie. W jednym z trybów tej gry, gracz samodzielnie zdobywa materiały, wytwarza narzędzia, broń i inne przedmioty, walczy z potworami, handluje z mieszkańcami wiosek, a także musi zaspokajać głód i uważać na punkty życia, by nie zginąć.

Green Hell

Jakie inne survivalowe gry wideo cieszą się dużą popularnością i warto je wyróżnić? Z całą pewnością tego typu tytułem jest Green Hell produkcji rodzimego studia Creepy Jar. Twórcy przenoszą gracza do bujnego lasu deszczowego w Ameryce Południowej – Amazonii. Bohater musi zmierzyć się nie tylko z wrogo nastawioną fauną i florą, ale także ze swoją psychiką, która nierzadko, w stresujących sytuacjach, będzie płatać figle. W grze zastosowano unikalną mechanikę zwaną “Body Inspection”, dzięki której można, a nawet trzeba, dokładnie oceniać stan ciała protagonisty. Celem tej produkcji jest jak najbardziej realistyczne przedstawienie sytuacji człowieka pozostawionego na pastwę losu w tak niebezpiecznym miejscu, jak amazońska dżungla.

This War of Mine

Inną wyjątkową survivalową produkcją o dużej popularności jest This War of Mine, wydanej przez warszawskie studio 11 bit studios. W tej grze mamy okazję stać się uczestnikami zbrojnego konfliktu. W przeciwieństwie do innych gier osadzonych podczas konfliktu zbrojnego nie wcielamy się jednak w wyszkolonego żołdaka, tylko cywila, który próbuje przetrwać w mieście opanowanym przez chaos. Zagrożeniem są tu jednak nie tylko głód, pragnienie oraz zmęczenie, ale także żołnierze i rabusie – zarówno jedni, jak i drudzy mogą nas zastrzelić lub oszczędzić nasze życie.

Celem gry jest przetrwanie wojny – wszelkimi dostępnymi sposobami należy utrzymać przy życiu protagonistów przez kilkadziesiąt dni. This War of Mine ukazuje, iż przetrwanie w miejskiej dżungli podczas zbrojnego konfliktu wcale nie jest łatwiejsze od typowego survivalu na odludziu podczas klęski żywiołowej.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments