W Ministerstwie Finansów działała mafia vatowska?

1608

Coraz więcej bardzo niepokojących informacji spływa do mediów odnośnie resortu finansów w Polsce. Czy na tym szczeblu działała mafia vatowska?

Arkadiusz B. to były dyrektor Krajowej Szkoły Skarbowości, do której obowiązków należało np. kształcenie kadry Krajowej Administracji Skarbowej. Dziś jest on oskarżany o… kierowanie mafią VAT-owską. Od stycznia przebywa już w areszcie. „Rzeczpospolita” sugeruje jednak w swoim nowym artykule, że informacja o tym, że Arkadiusz B. nadużywał swojego stanowiska do nielegalnych działań, wpłynęła do Kancelarii Premiera we wrześniu 2016 r. Co zrobiono, by go powstrzymać? Okazuje się, że niewiele, a do tego czas reakcji był podejrzanie długi.

Mafia vatowska w resorcie finansów?

Dziennik informuje dziś, że pracownicy fiskusa zgłaszali Kancelarii Premiera podejrzane działania B. w anonimowym liście. Niestety, by przyniosło to rezultaty, musiało minąć aż półtora roku. Dopiero po tym okresie sprawa trafiła do Biura Inspekcji Wewnętrznej.

Szef Biura zwrócił się do ówczesnego wiceministra finansów Mariana Banasia o wszczęcie kontroli wobec Arkadiusza B. Banaś – dziś podejrzany też w innej aferze – ponoć nie podjął żadnych kroków, które miałyby doprowadzić do kontroli B. Stąd pojawia się wniosek dziennika, że nad domniemanym członkiem mafii vatowskiej rozłożono tzw. parasol ochronny.

Banaś broni się przed zarzutami. Komentując aferę, w odpowiedzi na pytania „Rz”, powiedział, że był zaskoczony zarzutami wobec byłych współpracowników w resorcie. Co oczywiste, twierdzi, że nic nie wiedział o ich działaniach.

Gdzie nasze miliony?

Jeśli faktycznie zarzuty wobec B. potwierdzą się, możemy mówić o sporej aferze. Wspomniana grupa działała bowiem od końca 2015 do sierpnia 2018  r. Według wyliczeń miała uszczuplić Skarb Państwa na kwotę 5 mln zł należnych z VAT.

”Rz” przybliża, jak grupa działała. Ponoć wykorzystywała do wyłudzania podatku fikcyjny obrót sztuczną biżuterią i tarcicą.

Jak na razie zarzuty usłyszało 15 osób, w tym Arkadiusz B. oraz Krzysztof B. – wicedyrektor Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier.

Szerzej o tym, jak działa karuzela VAT-owska przeczytacie tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments