Minister finansów Tadeusz Kościński podał się do dymisji – przekazała wczoraj rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Do czasu wybrania nowego kandydata na tę funkcję, rolę szefa resortu tę będzie pełnił premier Mateusz Morawiecki.

Minister odchodzi

– Kierownictwo PiS zaakceptowało decyzję ministra finansów Tadeusza Kościńskiego o rezygnacji; do czasu wyłonieniu nowego kandydata, funkcję tę będzie pełnił premier Mateusz Morawiecki – powiedziała Czerwińska.

Nikt nie kryje, że dymisja ministra finansów to pokłosie błędów, jakie znalazły się w Polskim Ładzie. – Jest to oczywiście podyktowane tym, że minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za niedociągnięcia, jakie miały miejsce przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych – dodała rzeczniczka PiS.

Kto będzie nowym ministrem finansów? Czerwińska powiedziała na razie tylko, że „kandydatury muszą być uzgodnione z panem prezydentem”. Pytana o ewentualne dymisje wśród wiceministrów, wyjaśniła, że będzie to kolejny krok, po obsadzeniu stanowiska przez nowego ministra finansów.

– Premier Mateusz Morawiecki otrzymał rezygnację Tadeusza Kościńskiego z funkcji ministra finansów. Po przyjęciu dymisji przez Prezydenta Andrzeja Dudę premier będzie tymczasowo pełnił obowiązki ministra finansów do momentu powołania nowej osoby – poinformował z kolei rzecznik rządu.

Sam minister rozmawiał o swojej dymisji z „Forbesem”.

Odpowiadałem za ministerstwo i wszystkie sprawy w nim prowadzone, zarówno te dobre, jak i te złe. Teraz, w obliczu tak silnej nagonki postanowiłem to przeciąć, składając dymisję. Przychodzi taki czas, że czy się chce, czy się nie chce, trzeba przyjąć odpowiedzialność – wyjaśnił – dodał.

Kto będzie nowym ministrem finansów?

Kto zostanie nowym szefem resortu finansów? Ponoć może zostać nim Piotr Nowak, aktualny minister rozwoju.

Już wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w wywiadzie dla PAP, że ci, którzy przygotowywali realizację Polskiego Ładu „na poziomie politycznym, półpolitycznym – niezupełnie zapanowali nad tym, co jest im podległe, i tam, być może, zadziałał brak dostatecznych kwalifikacji, być może także i brak dobrej woli”. Zapowiedział przy okazji wyciągnięcie konsekwencji personalnych, czyli dymisje. Jak na razie stanowisko stracił tylko Kościński.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments