Czym są i jak zrobić tokeny NFT? Jak zarabiać na tokenizacji?

Udostępnij

Kryptowaluty i technologia blockchain już z całą pewnością na dobre zagościły w życiu wielu z nas. Można także z dużą dozą przekonania stwierdzić, że mamy tutaj do czynienia z tematami, które w dużym stopniu będą stanowić o przyszłości naszego świata. W zasadzie już dziś słyszymy o nich praktycznie codziennie i absolutnie nie ma w tym nic dziwnego. W końcu dąży on do jak największej digitalizacji, a to właśnie technologia blockchain stanowi jej istotną część.

Ponadto, co jakiś czas zaczyna być natomiast głośno o zupełnie nowych, nieznanych nam wcześniej zjawiskach z kryptowalutowego świata. 2021 rok należał pod tym względem do tokenów NFT. Czym one są? Jak można stworzyć taki wyjątkowy token? A co dalej, po zrobieniu NFT – jak przeprowadzić tokenizację i na nich zarabiać? Wszystkie te informacje zostaną zaprezentowane poniżej:

Token NFT – co to jest? Grafika prezentująca przykładowe NFT

NFT, czyli Non-Fungible Token to rodzaj tokenu kryptograficznego opartego na technologii blockchain, który reprezentuje unikalne aktywo. Może to być zarówno aktywo w formie cyfrowej, jak i stokenizowana wersja zasobów rzeczywistych. Ponieważ NFT nie są wzajemnie zamienne, mogą funkcjonować jako dowód autentyczności i własności w przestrzeni cyfrowej.

Zamienność oznacza, że poszczególne jednostki aktywów są wymienne i w zasadzie nie można ich od siebie odróżnić. Przykładem mogą być pieniądze fiducjarne, takie jak krajowe waluty – każda jednostka jest zamienna z każdą inną równoważną jednostką. Oznacza to, że dowolny banknot o wartości 10 złotych można spokojnie zamienić na każde inne 10 złotych, bez obawy o utracenie autentyczności lub, że nowe 10 złotych będzie miało mniejszą wartość. Jest to konieczne w przypadku aktywów, które służą jako środek płatniczy.

W kontekście waluty jest to zjawisko pozytywne, ponieważ umożliwia łatwą wymianę. Nie jest to jednak korzystna cecha dla przedmiotów kolekcjonerskich. W przypadku, gdybyśmy mogli stworzyć cyfrowe aktywa podobne do Bitcoina, dodając do każdej z tych jednostek unikalny identyfikator, sprawilibyśmy, że byłyby one od siebie różne. Zasadniczo, tym właśnie są tokeny NFT.

Jak działa token NFT?

Istnieją różne ramy dla tworzenia i wydawania NFT. Najważniejszym z nich jest ERC-721, standard emisji i obrotu aktywami nieczytelnymi w łańcuchu blokowym Ethereum. Nowszym, ulepszonym standardem jest ERC-1155, także działający w sieci blockchain Ethereum. Umożliwia on zawarcie w jednym kontrakcie zarówno tokenów wymiennych, jak i niewymiennych, co otwiera zupełnie nowy zakres możliwości.

Standaryzacja wydawania NFT pozwala na wyższy stopień interoperacyjności między poszczególnymi zdecentralizowanymi aplikacjami, co ostatecznie przynosi korzyści użytkownikom. Oznacza to, że unikalne zasoby mogą być przenoszone między różnymi aplikacjami ze względną łatwością. Oczywistym jest również fakt, że tokeny NFT podlegają zmianom cen w odpowiedzi na podaż i popyt na rynku. Ale w jaki sposób takie rzeczy mogą mieć wartość?

Jak token NFT nabywa wartość?

Podobnie jak w przypadku każdego innego cennego przedmiotu, wartość nie jest związana z samym przedmiotem, ale jest przypisywana przez osoby, które uznają go za wartościowy. Zasadniczo wartość jest wspólnym, społecznym przekonaniem. To naprawdę nie ma znaczenia, czy są to pieniądze, metale szlachetne czy pojazd – te rzeczy mają wartość, ponieważ ludzie uważają, że tak jest. W ten sposób każdy przedmiot staje się cenny, więc dlaczego to samo nie mogłoby stać się z kolekcjami aktywów w formie cyfrowej?

Z tego powodu na najpopularniejszej giełdzie NFT – OpenSea, od momentu jej powstania, odnotowano już sprzedaż tokenów NFT o łącznej wartości przekraczającej 10 miliardów dolarów.

Co najczęściej prezentują tokeny NFT?

NFT może być w zasadzie wszystkim, ponieważ jest cyfrową wersją rzeczywistego, namacalnego przedmiotu lub tylko cyfrowym tokenem przechowywanym w sieci blockchain. Najczęściej spotykane na rynku rodzaje NFT to:

  • Sztuka cyfrowa
  • Muzyka
  • Wideo
  • Cyfrowe przedmioty z gier
  • Cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie i karty
  • Nazwy domen internetowych
  • Memy
  • Wirtualne ubrania i inne artykuły modowe.

Sztuka cyfrowa – najpopularniejsze NFT Przykładowe grafiki NFT

Najpopularniejszą formą i zastosowaniem NFT jest sztuka. Artyści mogą bowiem sprzedawać swoje najlepsze dzieła w Internecie, oferując cyfrowe dzieła sztuki w formie tych unikalnych aktywów. Zdecydowana większość z najbardziej wartościowych dostępnych obecnie NFT to właśnie dzieła sztuki w formie cyfrowej.

Najdroższe NFT w historii

Rekord najdroższego NFT, jaki kiedykolwiek sprzedano należy zresztą właśnie do sztuki cyfrowej. NFT zatytułowane “Everydays: The First 5000 Days” to grafika stworzona przez słynnego artystę cyfrowego Mike’a “Beeple” Winkelmanna. 11 marca bieżącego roku została ona sprzedana za oszałamiającą kwotę 69,3 miliona dolarów na licytacji przeprowadzonej przez legendarny dom aukcyjny Christie’s. Warto podkreślić, że był to pierwszy raz, kiedy ten słynny dom aukcyjny sprzedał dzieło w pełni cyfrowe.

Kolaż ten składa się z 5000 grafik tworzonych i publikowanych codziennie, począwszy od 1 maja 2007 roku. Nabywca otrzymał grafikę w formacie JPEG w wysokiej rozdzielczości opatrzoną tokenem NFT potwierdzającym jej oryginalność.

Jak zrobić NFT?

Większość z wyżej opisanych plików cyfrowych może zostać stokenizowane jako NFT i sprzedawane na najpopularniejszych giełdach NFT, jak OpenSea czy Rarible. Proces samej tokenizacji jest dość łatwy i zazwyczaj nie wymaga poświęcenia więcej niż 15 minut naszego czasu.

Czego potrzebujemy?

Oprócz podjęcia decyzji na jakiej platformie będziemy tworzyć i sprzedawać NFT, będziemy jeszcze potrzebować portfela kryptowalutowego, aby wydać nasz token NFT, uiścić niezbędne opłaty i otrzymywać kryptowaluty jako zapłatę, jeśli sprzedamy nasze cyfrowe dzieło.

Ponadto, choć może się to wydawać oczywiste, konieczne jest upewnienie się, że posiadamy prawa własności intelektualnej do przedmiotu, który przekształcamy w NFT. Jeśli utworzymy NFT dla własności intelektualnej, której nie jesteśmy prawnymi właścicielami, możemy mieć poważne kłopoty prawne. W efekcie, stokenizowane przez nas dzieło sztuki, mem, plik wideo czy utwór muzyczny musiało być wcześniej wymyślone przez nas, a nie skopiowane.

Połączenie portfela z giełdą i prosta praca twórcza NFT na blockchainie Ethereum

Następnie najwyższa pora przejść do działań. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest połączenie naszego portfela kryptowalut (obsługującego środowisko Ethereum) z wybranym rynkiem NFT. W kolejnym etapie wystarczy po prostu działać krok po kroku z instrukcją dotyczącą przesyłania plików cyfrowych, znajdującą się na danej giełdzie NFT. To właśnie jest rzeczywisty proces wydawania NFT, który przekształci nasz cyfrowy w niezbywalny token, który następnie będziemy mogli sprzedać. Co ważne, absolutnie niemożliwe jest modyfikowanie, usuwanie lub edytowanie zasobu cyfrowego zarejestrowanego na blockchainie.

Cały proces tworzenia NFT polega zatem na otwarciu podstrony do tworzenia tokenów na danej giełdzie NFT, wypełnieniu wszystkich niezbędnych pól, załączeniu grafiki, pliku muzycznego lub krótkiego wideo, i nasz token NFT może zostać wydany.

Opłaty i prowizje

Warto wiedzieć, że od października minionego roku platformy NFT przestały pobierać od twórców opłaty za wydawanie NFT w momencie ich tworzenia. Zamiast zapisywać dane w sieci blockchain zaraz po stworzeniu, NFT są tam umieszczane dopiero przy zakupie. Kupujący pokrywa bowiem opłatę określaną mianem “gas fee” przy zakupie przedmiotu. Artyści NFT mogą zatem tworzyć aktywa bez żadnych opłat z góry.

Praktycznie wszystkie platformy NFT wymagają jednak pewnej formy uiszczenia opłaty za wystawienie naszego NFT na sprzedaż. Mogą się one różnić w zależności od platformy, dlatego każdy artysta NFT powinien przeprowadzić własny research na temat każdej z nich, aby znaleźć tę najbardziej odpowiednią dla swoich potrzeb. Opłaty mogą się zmieniać dość dynamicznie, ze względu na dużą konkurencję na rynku.

Użytkownicy są więc zobowiązani do uiszczenia opłaty zarówno za notowanie własnego NFT na giełdzie i dokonanie jego sprzedaży. Oznacza to, że musimy posiadać jakąś kryptowalutę, zanim będziemy mogli zarobić cokolwiek na naszym NFT. Większość rynków NFT pobiera opłaty w Ethereum, ponieważ NFT są wydawane na łańcuchu bloków o tej nazwie. Popularność stopniowo zdobywają jednak również NFT wydawane na platformie Polygon i innych – znacznie tańszych. Co ciekawe, giełda OpenSea już dziś pozwala twórcom NFT na ich wydawanie zarówno w sieci blockchain Ethereum jak i Polygon. Ta pierwsza jest jednak nadal znacznie popularniejsza.

Podsumowanie procesu tworzenia NFT

Jak zatem widzimy, do tworzenia NFT nie jest dziś potrzebna mniej lub bardziej skomplikowana wiedza programistyczna. Dziś to platformy zajmujące się obsługą handlu NFT mają zaimplementowane interfejsy, które zajmują się wytworzeniem tokenu od strony programistycznej. Zadaniem artysty NFT jest natomiast wyłącznie przesłanie na platformę swoich dzieł sztuki, wypełnieniu niezbędnych pól i tworzenie ich kolekcji. Nie trzeba tutaj posiadać nawet żadnej specjalistycznej wiedzy o technologii blockchain.

Jak zarabiać na tokenizacji NFT? NFT = pieniądze

Wiemy już jak stworzyć NFT oraz gdzie i w jaki sposób można wystawić je na sprzedaż. Jak jednak można zarabiać na stworzonych przez nas tokenach? Otóż możemy, w zależności od tego, z jakiej platformy korzystamy, zdecydować się na poniższe formy sprzedaży:

  • Sprzedaż za określoną cenę – ustalamy niezmienną cenę, za którą nasze NFT zostanie sprzedane na zasadzie “kto pierwszy, ten lepszy”
  • Aukcja terminowa – platforma będzie przyjmować oferty od potencjalnych kupujących w ustalonych ramach czasowych, będą oni po prostu się licytować aż do upływu czasu
  • Aukcja bezterminowa – tutaj nie ma limitu czasowego. Zamiast tego, możemy zakończyć aukcję w dowolnym momencie, gdy licytowana cena będzie nam odpowiadać.

O czym należy pamiętać?

Jeśli zamierzamy wystawić nasze NFT na aukcję, będziemy musieli zdecydować o cenie minimalnej. Musimy także ustalić wysokość tantiem, tak abyśmy mogli otrzymywać płatności bezterminowo (to znaczy, za każdą kolejną odsprzedaż naszego NFT na rynku wtórnym, otrzymamy wskazany przez nas procent prowizji). Przy ustalaniu ceny minimalnej należy wziąć pod uwagę opłaty. Jeśli cena będzie zbyt niska w stosunku do opłaty za wystawienie NFT na sprzedaż i gas fee, ryzykujemy utratę pieniędzy w wyniku sprzedaży.

Opłaty wymagane do wydania lub sprzedaży NFT są dziś często dość wysokie i skomplikowane. Na danej platformie może również niestety istnieć opłata transakcyjna, która umożliwia przelanie pieniędzy z portfela kupującego do naszego. Ze względu na zmienność cen kryptowalut, opłaty mogą ulec zmianie. Aby upewnić się, że możemy sprzedać swoje NFT po cenie, która pokryje wszystkie opłaty i da nam, powinniśmy zwrócić uwagę na to, ile kosztuje nas jego wystawienie na giełdę i sama sprzedaż. Przy tańszych NFT warto rozważyć sieci inne niż Ethereum, takie jak wspomniana sieć Polygon.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również