Minecraft Education Edition za darmo dla uczniów

Udostępnij

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek na konferencji prasowej w Warszawie ogłosił wczoraj, że nowa gra Minecraft Education Edition staje się bezpłatna dla wszystkich uczniów od czwartej klasy wzwyż.

Szef resortu edukacji poinformował również, że od 2023 roku dzień 12 września będzie Ogólnopolskim Dniem Kompetencji Cyfrowych w szkołach, co oznacza “dalsze inwestycje, ale też wielką współpracę z takimi firmami, jak Microsoft czy Cyfrowa Polska”.

Kto otrzyma bezpłatny dostęp do Minecraft Education Edition? Sześcian symbolizujący grę Minecraft

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek powiedział wczoraj, że jego resort ogłasza „coś, co rzeczywiście ucieszy polskich uczniów w polskich szkołach”. To znana gra Minecraft w wersji edukacyjnej, która jest już bezpłatna dla wszystkich szkół, od czwartej klasy wzwyż.

Minecraft Education Edition to specjalna wersja popularnej gry przygotowana z myślą o placówkach edukacyjnych i opisywana jako “platforma inspirująca do kreatywnej, inkluzywnej nauki poprzez zabawę”.

Twórcy przygotowali setki gotowych lekcji, wyzwań i światów, które mają stanowić idealne uzupełnienie zajęć i pomóc w rozwijaniu zdolności takich jak współpraca w grupach, rozwiązywanie problemów czy krytyczne myślenie.

Wiele elementów przygotowano we współpracy z takimi organizacjami jak NASA, BBC Earth czy Centrum Pokojowej Nagrody Nobla, a twórcy zadbali także o integrację z Microsoft Teams i Flipgrid.

W tej wersji Minecrafta znalazł się też “konstruktor kodu” wspierający JavaScript, Python i kodowanie blokowe, a nawet specjalny tryb wieloosobowy nastawiony na wieloplatformową współpracę pomiędzy uczniami posiadającymi różne urządzenia.

Gra Minecraft Education Edition jest obecnie dostępna na komputerach PC i Mac, Chromebookach, a nawet na smartfonach i innych urządzeniach mobilnych opartych o systemy iOS i Android.

Uczniowie pobiorą grę z oficjalnej strony, ale do aplikacji należy zalogować się danymi konta Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej (ZPE), które otrzymamy w szkole – wystarczy zapytać nauczyciela. Bez logowania dostępna jest tylko wersja wersja próbna.

Gry coraz bardziej obecne w procesie nauczania

Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw transformacji cyfrowej Antoni Rytel dodał, że „szkoła przyszłości to nie tylko sprzęt, ale także kompetencje i narzędzia pozwalające je rozwijać. Już dzisiaj na zintegrowanej platformie edukacyjnej dostępnych jest kilkadziesiąt tysięcy materiałów szkoleniowych, scenariuszy lekcji i pomocy dydaktycznych”.

Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw transformacji cyfrowej wskazał przy tym, że materiały edukacyjne i wsparcie kompetencji to nie tylko zadania, lektury czy ćwiczenia, ale także to, z czym młodzież obcuje na co dzień, czyli gry.

Antoni Rytel przypomniał również, że w ramach projektu Gry w Edukacji do podstawy programowej włączono już dwie gry – wydane przez 11 bit studios „This War of Mine” i projekt gamingowy Instytutu Pamięci Narodowej „Gra szyfrów”.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również