Milion Ukraińców zmienia polski rynek najmu

Udostępnij

Kawa z Agentem to nowy cykl emitowany na YouTube na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W dziewiątym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate analizuje polski rynek nieruchomości pod kątem sytuacji na Ukrainie.

Kawa z Agentem #9

Milion Ukraińców zmienia polski rynek najmu

Szacuje się, że Ukrainę opuści około 5 milionów osób. Schronienia przed wojną będą szukać głównie w Polsce. Naszą granicę przekroczyło już ponad milion osób, a codziennie przybywa około 100 tysięcy kolejnych, głównie kobiety z dziećmi. W efekcie, mieszkania na wynajem błyskawicznie znikają z oferty. Część właścicieli oferuje swoje nieruchomości uchodźcom za darmo.

Ogólnie w Polsce oferowanych jest około 2 miliony lokali na wynajem. Pustych jest około 10% z nich. Rynek jest bardzo chłonny. Na dodatek, w Polsce buduje się około 200 tysięcy mieszkań rocznie. To zbyt mało, aby zaspokoić potrzeby miliona uchodźców, którzy już pojawili się w naszym kraju. W efekcie ceny nieruchomości nadal będą rosły. Od momentu wybuchu wojny, uchodźcy dokonali w Polsce od 75% do 85% wszystkich rezerwacji mieszkań w tym czasie.

Budowy jak po lockdownie. Ukraińcy wyjechali na wojnę

Dopiero za miesiąc, wraz z publikacją przez spółki wyników sprzedaży za pierwszy kwartał 2022 roku zobaczymy skalę schłodzenia rynku. Wiadomo jednak, że liczba nowych mieszkań poszła w styczniu w dół o 40% rok do roku i miesiąc do miesiąca. Co więcej, z placów budowy wyjechali Ukraińcy, a ceny surowców szaleją. Odpływ pracowników jednak okazał się mniejszy niż się obawiano – większym wyzwaniem wydają się właśnie obecne ceny surowców i zerwane łańcuchy dostaw, w szczególności stali.

Obecnie spada liczba klientów kredytowych, natomiast wzrasta liczba osób kupujących mieszkania za gotówkę, głównie w topowych lokalizacjach.

Ulga dla kredytobiorców z tytułu ubezpieczeń pomostowych?

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało prawne rozwiązanie polegające na tym, by klienci, którzy kupowali nieruchomość na kredyt, albo dostali zwrot kosztów jakie ponoszą w trakcie oczekiwania na wpis hipoteki na rzecz banku, albo by koszty te zostały zaliczone na poczet ich należności wobec banku.

Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich nowe prawo nie wyeliminuje źródła problemu jakim jest paraliż w sądach wieczystoksięgowych – w Warszawie na wpis trzeba czekać ponad rok. W samym 2020 roku konsumenci z tytułu opłat na ubezpieczenia pomostowe wydali łącznie 360 milionów złotych.

Co dalej z rynkiem nieruchomości?

Dynamika zwyżek cen nieruchomości w Polsce jest dużo niższa niż w Niemczech, Czechach, Holandii na Słowacji czy na Węgrzech. Wpływ na nasz rynek będzie miał rozwój najmu instytucjonalnego. Może się zmniejszyć podaż mieszkań na sprzedaż. Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem dla funduszy oferujących mieszkania na wynajem.

E-licytacje nieruchomości

Od 19 września 2021 roku obowiązują przepisy umożliwiające e-licytacje nieruchomości. Obiektem e-licytacji mogą być mieszkania, domy, budynki gospodarcze, działki budowlane i rolne, których właścicielem jest dłużnik. Przetarg odbywa się za wnioskowaniem jednego z wierzycieli. Aukcja trwa cały dzień. Ten kto zaoferuje najwięcej – wygrywa.

Aby wziąć udział w e-licytacji najpierw należy zarejestrować się na stronie przeznaczonej do e-licytacji. Ogłoszenia muszą się pojawić przynajmniej dwa tygodnie przed datą aukcji. Zdjęcia i opisy nieruchomości są prezentowane w witrynie. Co więcej, nie trzeba ujawniać swojej tożsamości pozostałym uczestnikom licytacji.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również