Microsoft uruchamia w Polsce centrum obliczeniowe w chmurze – pierwsze w tej części Europy

383
microsoft

Microsoft poinformował o uruchomieniu w Polsce pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze – Azure Poland Central. Chmurowe centrum stanowią trzy niezależne lokalizacje w okolicach Warszawy.

To finalizacja zapowiedzianej dwa lata temu inwestycji, która miała pochłonąć miliard dolarów. Całość kwoty miał wyłożyć gigant technologiczny. To największa inwestycja tego typu w historii naszego kraju.

Wielka inwestycja Microsoftu w Polsce Logo Microsoft

Prezes Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Ralph Haupter ogłosił, że firma uruchamia w Polsce swoje centrum obliczeniowe w chmurze, czyli globalną technologię dostępną dla wszystkich firm działających w Polsce.

Microsoft poinformował, że jego centrum chmurowe w Polsce umożliwi przedsiębiorcom przechowywanie wartościowych zasobów cyfrowych, zapewniając zgodność z przepisami dotyczącymi przechowywania i przetwarzania danych.

Gigant technologiczny wskazał, że otwarcie polskiego centrum jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokowydajną moc obliczeniową oraz szybki i dostęp do usług chmurowych.

Microsoft oznajmił, że chmura stanowi istotny wkład w przyspieszenie cyfryzacji i rozwój kompetencji cyfrowych polskich przedsiębiorstw, gospodarki i społeczeństwa, a także wzmocnienie ich odporności w czasach niepewności gospodarczej i geopolitycznej.

Zdaniem Ralpha Hauptera ta technologia pozwala oszczędzać pieniądze, optymalizować działalność operacyjną. W efekcie, centrum obliczeniowe w chmurze będzie do Polski przyciągać globalnych inwestorów i pozwoli wykorzystywać najnowsze możliwości sztucznej inteligencji w jej wielu wariantach.

Lokalizacja Azure Poland Central

Region przetwarzania danych Azure Poland Central uruchomiony przez Microsoft zlokalizowany jest w trzech miejscach. Wszystkie znajdują się w okolicach Warszawy.

W każdym z nich znajduje się jedno lub więcej centrum danych i zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, prywatności i zgodną z przepisami możliwość przechowywania danych w kraju.

Inwestycja warta miliard dolarów

Gigant z Redmond zapowiedział opisywaną inwestycję w Polsce już w 2020 roku. Informował on wówczas, że pochłonie ona miliard dolarów, a całość kwoty sfinansuje sam Microsoft. Firma zapewniała, że nie otrzyma od państwa żadnej dotacji przy inwestycji ani zwolnień podatkowych.

O Polskiej Dolinie Cyfrowej

Microsoft wskazał także, iż inwestycja ma wspierać transformację cyfrową w Polsce w ramach “Polskiej Doliny Cyfrowej”.

To projekt współtworzony przez Microsoft, który ma na celu wspomaganie transformacji cyfrowej w Polsce. Uczestniczą Grupa PGE, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Żabka Polska.

Premier Morawiecki o Azure Poland Central wprost najbogatsi

Premier Mateusz Morawiecki dodał zaś, że inwestycja Microsoftu w Polsce przyspieszy transformację naszego kraju w technologiczny hub dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Premier podziękował także Microsoftowi za zaufanie dla Polski, dla polskiego rządu. Mateusz Morawiecki oznajmił, że “to najlepszy dowód na to, że Polska jest magnesem dla inwestycji amerykańskich”.

Szef rządu dodał, że sektor informatyczny w naszym kraju „na naszych oczach staje się kolejną wielką, gigantyczną kompetencją i miejscem pracy dla wielu talentów, nie tylko zresztą z Polski”.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments