Mentzen kpi z Tuska. Powodem 800+

Udostępnij

W czasie ostatniej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział waloryzację programu Rodzina 500 plus. To zostanie od 2024 r. podniesione do 800 zł. Z kolei lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk chce, by do waloryzacji doszło już od 1 czerwca. Kpi z niego Sławomir Mentzen.

Licytacja: kto da więcej i szybciej

Tusk w czasie spotkania w wyborcami w Krakowie powiedział, że waloryzacja 500+ to „nie jest żaden podarek ze strony władzy”, bo „te pieniądze pochodzą z podatków, a nie z kieszeni Kaczyńskiego”. Jego zdaniem zwiększenie świadczenia to dobry pomysł, bowiem państwo z tytułu inflacji „wyciągnęło z kieszeni” Polaków dziesiątki miliardów złotych.

– Chcę bardzo głośno i wyraźnie zwrócić się do prezesa PiS-u. Jarosławie, sprawdzam cię dzisiaj z tych obietnic i zobowiązań, haseł jakie przedstawiłeś Polkom i Polakom kilkadziesiąt godzin temu – powiedział lider PO.

Zaapelował o wprowadzenia 800+ już od 1 czerwca tego roku, a nie od stycznia 2024 roku.

Konfederacja odpowiada

Widzimy więc licytacje: kto da Polakom więcej i szybciej pieniądze. Włączyła się to pozostała część opozycji. Lewica jest zdania, że waloryzacja świadczenia 500+ powinna mieć miejsce już dawno temu z podobnych powodów, jakie wymienił Tusk. Szef Polski 2050 Szymon Hołownia powiedział, że jeśli PiS chce podnosić świadczenie i ma na to środki, to niech zrobi to już od czerwca. Mówi więc to samo, co Tusk.

Lider Konfederacji, Sławomir Mentzen, atakuje zaś obie strony. Obietnicę Kaczyńskiego, ale też Tuska. „Po co komu opozycja, która chce robić to samo co rząd, tylko wcześniej? Konfederacja jest jedyną prawdziwą opozycją dla PiS. Tylko my sprzeciwiamy się 800+ i dalszemu zwiększaniu inflacji” – napisał na Twitterze przewodniczący Nowej Nadziei, która jest częścią Konfederacji. W innym wpisie dodał: „Ale to trzeba mieć tupet, żeby domagać się uchwalenia w maju 800+ i jednocześnie zwoływać na 4 czerwca marsz przeciwko inflacji”.

To ostatnie było nawiązaniem do działań Tuska, którego partia organizuje 4 czerwca marsz przeciwko PiS-owi, który odbędzie się w Warszawie.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również