Mastercard i Visa nałożyły sankcje na Rosję! Płatności zablokowane

Udostępnij

Z każdym dniem coraz więcej prywatnych technologicznych i finansowych gigantów nakłada własne sankcje na Rosję w odwecie za zbrodniczą inwazję na Ukrainę. W poniedziałek wieczorem zarząd firmy Mastercard poinformował, że blokuje możliwość prowadzenia transakcji „licznym rosyjskim instytucjom”. Wkrótce potem zarząd Visy podał, że dopilnuje, aby wprowadzone zostały ustalone sankcje na Rosję i jest gotów wdrożyć następne ograniczenia.

Visa i Mastercard wspierają finansowo Ukrainę

Mastercard zapowiedział również przeznaczenie 2 milionów dolarów na pomoc humanitarną dla Kijowa – za pośrednictwem Czerwonego Krzyża organizacji Save the Children oraz własnego funduszu pomocy pracowniczej, i oznajmił, że będzie blisko współpracował w najbliższych dniach z regulatorami rynków finansowych z uwagi na wdrażanie restrykcji wobec rosyjskich podmiotów.

Visa nie chciała pozostać gorsza i powiadomiła we wtorkowym komunikacie, że przekaże 2 miliony dolarów organizacji pozarządowej UNICEF USA, aby wesprzeć pomoc humanitarną dla Ukrainy, a także podwoi wszystkie darowizny od pracowników (do jednego miliona dolarów) kierowane do UNICEF i Czerwonego Krzyża na cele pomocowe dla Ukrainy.

Apel prezesa Narodowego Banku Ukrainy

Warto dodać, że już wcześniej Kyrylo Shevchenko, prezes Narodowego Banku Ukrainy, poinformował, że wezwał Mastercard i Visa do wstrzymania transakcji kartami kredytowymi i debetowymi wydanymi przez rosyjskie banki.

Jak zareagowali Rosjanie?

Sankcje ekonomiczne wywołały nerwowe reakcje wśród Rosjan, którzy ruszyli do bankomatów, aby wypłacić swoje pieniądze. Według danych opublikowanych przez PKO, Rosjanie w ostatnich dniach wypłacili aż 18 miliardów dolarów.

Apple Pay i Google Pay również nie działają System płatności telefonem za pomocą NFC

Zgodnie z informacją centralnego banku Rosji, od kilku dni mieszkańcy tego kraju nie mogą już korzystać z płatności mobilnych takich jak bardzo popularne Apple Pay i Google Pay. Decyzja operatorów tych portfeli cyfrowych jest szczególnie odczuwalna w Moskwie, która jest najbogatszym miastem w Rosji i z nowoczesnych rozwiązań płatniczych korzystała ogromna liczba mieszkańców tej aglomeracji.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również