Obywatele Ukrainy, którzy szukali schronienia w Polsce od 24 lutego, otrzymają legalny pobyt w naszym kraju z prawem do pracy – powiedziała w niedzielę w Polsat News szefowa resortu rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Ustawa dla zaatakowanej Ukrainy

Ustawa, którą procedują polskie władze, ma za zadanie pomóc Ukraińcom, którzy uciekają od nas przed wojną.

„Jest to przełomowa ustawa, jeżeli chodzi o wsparcie. (…) Przede wszystkim najważniejsze jest to – ustawa mówi o tym jednoznacznie – obywatele Ukrainy, którzy szukali schronienia w Polsce od 24 lutego, mają legalny pobyt na terenie Rzeczpospolitej Polskiej z prawem do pracy” – powiedziała Maląg. Z kolei w rozmowie z portalem „Do Rzeczy” dodała, że będzie to aż 180 dni legalnego pobytu w Polsce z prawem do pracy.

Na antenie Polsat News wspomniała zaś, że dzisiaj jest czas wsparcia i zabezpieczenia Ukraińców pod kątem zapewnienia im noclegów czy wyżywienia. „Obywatele Ukrainy zapewne zostaną z nami dłużej” – przekonuje jednak minister. Dodała, że Polska chce otworzyć rynek pracy na naszych wschodnich sąsiadów. Wiemy już, że przedsiębiorcy będą mieli siedem dni na zgłoszenie ukraińskiego pracownika poprzez portal praca.gov.pl powiatowym urzędom pracy.

W specustawie ma być wiele rozwiązań, które wspomogą samorządy w tym szczególnym okresie.

500 zł na dzień dobry

Dowiedzieliśmy się też, że w specustawie jest zapis o jednorazowym dodatku na „dzień dobry w polskim państwie” dla ukraińskich uchodźców. Ten będzie wynosił 500 zł dla osoby samotnej lub 300 zł na członka rodziny w przypadku rodziny.

„On (jednorazowy dodatek – PAP) ma wynosić 300 zł bez względu na wielkość rodziny, gdyż tutaj też wiemy, że (…) przede wszystkim przyjeżdżają osoby niesamotne, one są w grupie. Ustaliliśmy 300 zł i taki projekt jest przedłożony na Radę Ministrów” – mówiła minister.

Ponadto znajdą się zapisy dotyczące wsparcia osób, które przyjęły uchodźców z Ukrainy w swoich domach. „Jest przewidziany takowy zapis, też będzie partycypacja państwa polskiego w tych kosztach przez określoną liczbę dni, czyli te pierwsze dni na starcie (…). W propozycji jest to 60 dni” – powiedziała Maląg. Wsparcie to ma być przekazywane za pośrednictwem samorządów.

Wiadomo, że do dziś do Polski przybyło aż 964 tys. uchodźców z Ukrainy.

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, większość tych osób to obywatele Ukrainy, ale też Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA i Rosji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments