Jak reaguje polski rynek pracy na uchodźców z Ukrainy?

348

W minionym roku w polskiej gospodarce pracowało w jednym momencie około 1,5 miliona pracowników z Ukrainy, a w ciągu całego roku mogło ich być nawet ponad 2 miliony. Teraz te liczby ulegają zmianie. W ciągu pierwszego tygodnia wojny na Ukrainie nasz kraj przyjął 545 tysięcy ukraińskich uchodźców. A w najbliższych tygodniach ta liczba jeszcze może nawet trzykrotnie wzrosnąć.

Większość z tych osób z całą pewnością uda się w Polsce do pracy. I to niekoniecznie tymczasowo, ponieważ nic nie zapowiada aby agresja Rosji w najbliższych dniach miała dobiec końca, a poza tym część uchodźców z całą pewnością nie wróci do Ukrainy ze względu na zniszczenia wojenne.

Jak na tę sytuację reaguje polski rynek pracy? Czy znajdzie się na nim miejsce dla minimum kilkuset tysięcy Ukraińców? W jakich branżach uchodźcom powinno być najłatwiej znaleźć zatrudnienie?

Ile mamy obecnie wakatów na polskim rynku pracy? Wolne wakaty

Dobra wiadomość jest taka, że polski rynek pracy jest doskonale gotowy na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Katastrofa humanitarna za naszą wschodnią granicą wydarzyła się w czasie, w którym bezrobocie w Polsce utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie, a zapotrzebowanie na pracowników jest ogromne. Polski rynek pracy jest dziś więc wyjątkowo chłonny i zatrudnienia dla obywateli Ukrainy prędko nie zabraknie.

Ponad 600 tysięcy ofert pracy – a będzie jeszcze więcej

Ukraińcy szukający schronienia w naszym kraju nie powinni mieć zatem żadnych problemów ze znalezieniem pracy. Otóż w lutym 2022 roku na 50 największych polskich portalach rekrutacyjnych aktywnych można było znaleźć 589 tysięcy ofert zatrudnienia. Jeśli dodać do tego oferty pracy dostępne jedynie poza Internetem – między innymi w urzędach pracy, można założyć, że obecnie w Polsce występuje wyraźnie ponad 600 tysięcy wakatów.

Mało tego, według szacunków, ta liczba w najbliższych tygodniach powinna wzrosnąć do 700 tysięcy, ponieważ zapotrzebowanie na pracowników cały czas wzrasta i pracodawcy chętnie będą zatrudniać uchodźców z Ukrainy.

Oczywiście najwięcej miejsc pracy dostępnych jest w Warszawie. W lutym ich liczba w sieci przekraczała 71 tysięcy ofert. Na kolejnych miejscach znalazły się Kraków (36 tysięcy) i Wrocław (24 tysiące). Powyżej 10 tysięcy ofert można znaleźć także w Gdańsku, Łodzi i Szczecinie.

W jakich branżach Ukraińcy najłatwiej znajdą pracę? Młodociani pracownicy poszukujący pracy

Warto wiedzieć, że sam sektor handlowy w Polsce na ten moment może zapewnić pracę nawet 150 tysiącom osób. Eksperci wskazują, że wśród uchodźców przeważają oczywiście matki z dziećmi, dlatego polscy przedsiębiorcy otwierają się na zatrudnianie kobiet, szczególnie w branżach takich jak usługi, logistyka czy właśnie handel.

Gdzie jeszcze ukraińscy uchodźcy mogą znaleźć zatrudnienie? Mnóstwo ofert dotyczy zawodów w przetwórstwie spożywczym, jako pomoc domowa oraz sprzątaczka. Wzmożony popyt obowiązuje obecnie również w transporcie, centrach logistycznych do obsługi e-commerce i w szpitalach na stanowiskach pomocniczych. Doliczając do tego budownictwo i usługi mamy już komplet branż, które już dziś – od ręki mogą zatrudnić pół miliona osób.

A to nadal nie wszystko. Silny popyt na pracowników widoczny jest także w wysoko specjalistycznych zawodach. Pracodawcy szukają obecnie także księgowych, programistów, specjalistów ds. marketingu, lekarzy czy specjalistów ds. kadr i płac. Z kolei w trakcie sezonu letniego pojawi się mnóstwo wakatów z sektora hotelarstwa i gastronomii.

Polski rząd ułatwia uchodźcom z Ukrainy dostęp do rynku pracy

Jak łatwo się domyślić, uchodźcom z Ukrainy, którzy zdecydują się zostać w Polsce na dłużej, konieczne jest długofalowe wsparcie, nie tylko pomoc doraźna. Z tego powodu Ministerstwo rodziny i polityki społecznej wraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych stara się ułatwić im dostęp do polskiego rynku pracy i przygotowuje w tym zakresie przepisu.

W efekcie legalnie przekraczającym granicę Ukraińcom dostęp do pracy otworzy pieczątka, wbijana na przejściu granicznym „dostęp do rynku pracy”. Rozwiązania te zostały uzgodnione w porozumieniu z pracodawcami, z udziałem publicznych służb zatrudniania, aby była bezpośrednia współpraca i aby ta pomoc w poszukiwaniu ewentualnej pracy po tym pierwszym okresie była bardzo sprawna. Dzięki temu pracodawca będzie zobowiązany jedynie do powiadomienia urzędu pracy, że zatrudnia obywatela Ukrainy.

Ukraińcy będą mieli dostęp do świadczeń Znak "potrzebujemy Cię"

Co więcej, obywatel Ukrainy legalnie przebywający na terenie Polski będzie miał także dostęp do polskich świadczeń – takich jak świadczenie wychowawcze, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, a także innych świadczeń rodzinnych, możliwych do realizacji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments