Lotnisko Chopina miało 1,185 mln pasażerów w sierpniu, o ponad 80% więcej r/r

Samolot

Lotnisko Chopina miało 1,185 mln pasażerów w sierpniu (wzrost o ponad 80% r/r) wobec 1,04 mln miesiąc wcześniej i 0,64 mln w czerwcu, podał port. Od początku roku Lotnisko Chopina obsłużyło 4,085 mln pasażerów.

„W sierpniu po raz drugi w tym roku stołeczny port przekroczył barierę miliona obsłużonych pasażerów. Ostatni miesiąc okazał się najlepszy od początku pandemii […] Warto wspomnieć, że 8 sierpnia padł tegoroczny rekord wśród odprawionych pasażerów – tego dnia na Lotnisku Chopina pojawiło się 42 547 pasażerów” – czytamy w komunikacie.

W czerwcu warszawskie lotnisko odprawiło 639 tys. pasażerów, w lipcu 1,040 mln, a w sierpniu, który okazał się miesiącem rekordowym 1,185 mln. Tak dobre wyniki stołecznego portu bardzo cieszą, szczególnie że ostatni miesiąc na Lotnisku Chopina był o ponad 80% lepszy od zeszłorocznego sierpnia i o ponad 500% lepszy od wyników z początku roku. Jednocześnie ostatni bilans to już nie połowa, lecz ponad 61% tego, co Lotnisko Chopina wypracowywało w analogicznym okresie rekordowego 2019 roku. Od początku roku stołeczny port obsłużył 4,085 mln pasażerów, podano także.

„Mamy świadomość, że przed nami jeszcze wiele wyzwań, ale dynamiczna odbudowa ruchu daje nadzieję na wypracowanie dobrego wyniku w tym roku” – skomentował rzecznik prasowy Andrzej Klewiado, cytowany w komunikacie.

W okresie od stycznia do sierpnia tego roku większość pasażerów wybierała połączenia w strefie Schengen (55,8%). Ruch na warszawskim lotnisku odbudowuje się szybciej niż w wielu innych miastach Europy. Pod względem procentowym Lotnisko Chopina wyprzedza w tym rankingu lotniska w Wiedniu, Frankfurcie, Amsterdamie czy Berlinie, czytamy dalej.

Znaczny udział w tym ożywieniu ma ruch czarterowy, który od początku kryzysu odbudowywał się powyżej średniej rynkowej. Loty związane z zorganizowaną turystyką zagraniczną cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród podróżnych. Tylko w sierpniu z lotów czarterowych skorzystało 303 tys. osób, co pokazuje, że co czwarty pasażer Lotniska Chopina wybierał właśnie takie połączenia, podano także.

W sierpniu najchętniej wybieranymi państwami w ofercie wakacyjnej były Grecja, Turcja i Hiszpania, natomiast najpopularniejszymi trasami według liczby pasażerów były Antalya, Rodos i Heraklion, a wśród przewoźników obsługujących połączenia nierozkładowe największą popularnością cieszyły się Enter Air (56%), za nim Smartwings (24%) i PLL LOT (8%).

Wśród regularnych połączeń zagranicznych najczęściej wybierane były te pomiędzy Polską a Niemcami, Grecją lub Ukrainą, ale do najpopularniejszych tras – według liczby pasażerów – należą Paryż, Londyn i Amsterdam. Jeśli chodzi o przewoźników rozkładowych, największą i niesłabnącą popularnością cieszy się PLL LOT (60%), za nim jest WIZZ Air (22%), a na trzecim miejscu Lufthansa (4%), podano także.

Jak podkreślono, w sierpniu liczba pasażerów do siedmiu państw, biorąc pod uwagę ruch rozkładowy i ruch czarterowy, była wyższa niż w tym samym miesiącu 2019 roku: Albania – wzrost o 485%, Dominikana – 376%, Tanzania – 208%, Grecja – 156%, Kenia – 128%, Turcja 109% i Macedonia Północna – 101% To pokazuje, że na rynkach wakacyjnych popyt nie tylko wrócił, lecz także przebił rekordowe wyniki z 2019 roku.

Lotnisko Chopina notuje również rosnący tonaż towarów – wyniki te utrzymują się na podobnym, wysokim poziomie.

„W okresie od stycznia do sierpnia 2021 r. cargo wyniosło ponad 61 tys. ton, a w całym sierpniu ponad 8,6 tys. ton, co daje wynik powyżej wartości, które notowaliśmy w rekordowym 2019 roku kiedy to było 8,3 tys. ton, a jednocześnie o ponad 30% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku” – czytamy także.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. Lotniskiem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments