Dzień Inwestora Indywidualnego

Najlepsze miasta do życia dla studentów – czym przyciągają?

Udostępnij

Jak powinno wyglądać miasto przyjazne studentom? Przede wszystkim powinny w nim działać przynajmniej dwa uniwersytety na najwyższym światowym poziomie. To jednak nie jedyne kryterium, które należy brać pod uwagę. Studenckie miasto powinno także oferować dobrą jakość życia, przystępne ceny, szerokie możliwości zatrudnienia oraz wszelkie udogodnienia dotyczące studenckiego życia.

Co roku wiele organizacji przygotowuje rankingi tego typu. Najsłynniejszy, i chyba najbardziej miarodajny z nich, sporządza Quacquarelli Symonds – firma specjalizująca się w zestawieniach dotyczących szkolnictwa wyższego. Jej ranking uwzględnia wszystkie powyższe kryteria. Jakie miasta znalazły się w czołówce ostatniego takiego zestawienia? Co je wyróżnia? Przekonamy się poniżej, na piątej lokacie uplasował się dobrze znany Polakom:

Miejsce 5: Berlin

BerlinW stolicy Niemiec mieszka 3,8 miliona osób, co sprawia, że jest liderem pod tym względem w całej Unii Europejskiej. Nie powinno więc dziwić, że w Berlinie znajduje się kilka uczelni na najwyższym światowym poziomie: Charité dla medyków, Freie Universität dla wolnomyślicieli, Humboldt z XIX-wieczną tradycją czy też techniczna TU dla studentów politechniki. Na tym jednak zalety stolicy Niemiec z perspektywy studentów się nie kończą. Po pierwsze, ten kraj, podobnie jak Polska, wyróżnia się brakiem czesnego na uczelniach publicznych. Dodatkowo, studenci mają tutaj dużą zniżkę na komunikację miejską.

Nie można także zapominać, że Berlin urzeka ogromnym bogactwem, różnorodnością i swoją niesamowitą żywiołowością. Największe wrażenie wydają się wywoływać kontrasty między zabytkowymi budowlami, a nowoczesną architekturą. Poza tym, stolica Niemiec jest ważnym w skali europejskiej centrum mody, muzyki, sztuki i finansów. Znajduje się w nim aż 175 muzeów, a Berliński Ogród Zoologiczny jest największym zoo na świecie, zarówno pod względem ilości gatunków, jak i liczby zwierząt. Do studiowania w Berlinie zachęcają również wysoka jakość życia, liberalna i postępowa atmosfera oraz duża ilość kierunków w języku angielskim. Wydaje się więc, że to absolutnie idealne miasto do studiowania.

Co ciekawe, tuż nad Berlinem w rankingu znalazło się inne niemieckie miasto. Mowa o:

Miejsce 4: Monachium

Monachium to trzecie największe miasto Niemiec oraz stolica kraju związkowego Bawaria. Jest głównym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym w południowej części Niemiec. Liczy sobie 1,5 miliona mieszkańców. Dlaczego znalazło się tak wysoko w rankingu najlepszych studenckich miast na świecie? Bogactwo i perspektywy zatrudnienia jakie daje to miasto, uczyniły z niego wspaniałe miejsce do życia. Monachium jest czołowym europejskim centrum inżynierii, nauki, innowacji i badań, czego przykładem jest obecność dwóch instytutów badawczych.

Ponadto, uczelnie publiczne w Monachium – podobnie jak w Berlinie – nie pobierają czesnego. Warto dodać, że znajdują się tu dwa uniwersytety o najwyższej światowej renomie – plasują się w czołowej setce zestawienia najlepszych uniwersytetów na świecie przygotowywanego przez Times Higher Education. Mowa o Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana oraz o Uniwersytecie Technicznym.

Poza tym, stolica Bawarii słynie ze swojej wspaniałej architektury, bogatej kultury oraz oczywiście corocznego festiwalu piwa Oktoberfest. Choć miasto zostało dotkliwie zniszczone przez alianckie bombardowania podczas II Wojny Światowej, to wiele historycznych budynków zostało zrekonstruowanych. Oczywiście Monachium jest także siedzibą jednego z najwybitniejszych klubów piłkarskich na świecie – Bayernu Monachium. Stamtąd również pochodzi legendarna marka samochodów BMW.

Trzecie najlepsze studenckie miasto znajduje się już z kolei w zupełnie innej, odległej od Europy części świata. Mowa o:

Miejsce 3: Melbourne

MelbourneMelbourne położone nad zatoką Port Phillip Oceanu Indyjskiego, w południowo-wschodniej Australii. Jest stolicą stanu Wiktoria i drugim co do wielkości miastem Australii. Mieszka w nim 5,1 miliona osób. Czasopismo “The Economist” uznawało Melbourne za “Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011-2017. Nic więc dziwnego, że znajduje się ono także w czołówce studenckiego zestawienia.

Dlaczego Melbourne jest postrzegane jako tak doskonałe miasto do życia? Ze względu na takie aspekty, jak wyjątkowo czyste środowisko, koszty utrzymania oraz jakość mieszkania i edukacji. Miasto jest także wielokulturowym tyglem, w którym mieszkają ludzie z całego świata. To miasto ma także najwyższy na swoim kontynencie wynik w zakresie stabilności, opieki zdrowotnej, kultury i środowiska, edukacji i infrastruktury.

Co więcej, Melbourne jest domem dla światowej klasy uczelni. Znajduje się tutaj aż 7 uniwersytetów, które plasują się w Top 500 rankingu Times Higher Education. Mowa o University of Melbourne, Deakin University, La Trobe University, Monash University, RMIT University, Swinburne University of Technology oraz Victoria University of Technology. Łącznie posiadają one ponad 30 kampusów i studiuje na nich około 300 tysięcy studentów, w tym 100 tysięcy stanowią studenci z zagranicy. Nie da się więc zaprzeczyć, że Melbourne to bezpieczne i tętniące życiem miasto, które oferuje najwyższej światowej klasy opcje nauki na uczelniach wyższych i niezwykle szeroki zakres kierunków.

Wicelider rankingu także może być zaskoczeniem. Mowa o mieście znajdującym się Azji, największej – pod względem liczby ludności – metropolii świata:

Miejsce 2: Tokio

TokyoStolica Japonii to najbardziej zaludnione miasto świata. Żyje w nim 37,3 miliona mieszkańców. W skład tej metropolii wchodzą 23 dzielnice, region Tama oraz wyspy. Nazwę Tokio tłumaczy się po japońsku jako “Wschodnia Stolica”. Miasto to położone jest na największej japońskiej równinie, w regionie Kantō, na wyspie Honsiu, u ujścia rzeki Sumida. Powierzchnia tej metropolii to 2191 kilometrów kwadratowych, około cztery razy więcej niż w przypadku Warszawy.

Tokio to wyjątkowo czyste, nowoczesne miasto, o bardzo niskim wskaźniku przestępczości. Stolica Japonii jest także, obok Londynu i Nowego Jorku – jednym z trzech największych centrów finansowych na świecie. Charakterystycznymi miejscami dla metropolii są: wieża Tokyo Skytree, Pałac Cesarski, zabytkowe świątynie buddyjskie i chramy shintō. Warto dodać, że Tokio jest dziewiątym najczęściej odwiedzanym miastem świata przez turystów.

Jeśli chodzi o szkolnictwo wyższe, to japońskie uczelnie mają bardzo wysokie standardy edukacyjne i są jednym ze światowych liderów w state-of-the-art technologii i badań. Oprócz technicznej przenikliwości, japońskie uniwersytety są również wysoko cenione w innych dyscyplin naukowych, takich jak nauki polityczne. Ponadto, z każdym rokiem otwieranych jest coraz więcej kierunków studiów w języku angielskim. Warto dodać, że w Tokio znajdują się dwa uniwersytety o najwyższej światowej renomie – plasują się w czołowej setce zestawienia najlepszych uniwersytetów na świecie przygotowywanego przez Times Higher Education. Mowa o słynnym Uniwersytecie Tokijskim oraz Tokyo Institute of Technology.

Jakie jest najlepsze miasto do życia dla studentów? Aby zaprezentować pozycję lidera, powrócimy z egzotycznych, odległych miejsc do Europy:

Miejsce 1: Londyn

LondynStolica Wielkiej Brytanii to trzecie co do wielkości miasto Europy (po Moskwie i Stambule). Żyje w nim 9 milionów mieszkańców. Londyn jest także czołowym, światowym ośrodkiem medialnym, drugim najczęściej odwiedzanym miastem świata przez turystów – po Bangkoku, oraz oczywiście drugim największym finansowym centrum świata – po Nowym Jorku. Stolica Wielkiej Brytanii słynie oczywiście także ze swojej oferty kulturowej oraz żywiołowości. Mamy tu więc zarówno ogromny wybór muzeów, jak i klubów nocnych.

Jednak, co najważniejsze w tym rankingu, Londyn jest stolicą światowej edukacji. To tutaj znajduje się aż 50 uczelni na bardzo wysokim poziomie. Co więcej, aż 15 z nich znajduje się w Top 500 rankingu najlepszych uniwersytetów od Times Higher Education. Za najlepszy z nich uchodzi Imperial College London, specjalizujący się w badaniach oraz kształceniu inżynierów i lekarzy. Poza nim, jeszcze trzy inne plasują się w czołowej pięćdziesiątce zestawienia: University College London, London School of Economics and Political Science oraz King’s College London.

Uwzględniając powyższe aspekty, nikogo nie powinno dziwić, że to Londyn uchodzi za najlepsze “studenckie” miasto na świecie, nawet pomimo dość wysokich kosztów życia i kosztownego czesnego. Perspektywy jakie oferuje to miasto studentom, zarówno jeśli chodzi o “studenckie życie”, jak i karierę w przyszłości, są nieporównywalne z żadnym innym.

Co z Polską?

Wiele osób może być ciekawa jak polskie miasta poradziły sobie w rankingu? Na jakich pozycjach się uplasowały? Wydaje się, że pod tym względem nasz kraj nie ma powodów do wstydu, choć w Top 100 znalazło się tylko jedno miasto. Oczywiście jest nim stolica – Warszawa, która zajęła 51. miejsce. Tuż za setką znalazły się dwa kolejne miasta. 104. lokata należy do Krakowa, a 108. do Wrocławia.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również